+ Предложи публикация
03.02.2018

Живописните ждрела на България

 Ждрелото или още пролом е речна долина, която пресича планинска верига и е много по-тясна, отколкото дълбока. В България има 32 реки, но само някои от тях образуват красиви проломи по дължината си.

Старите мостове на България

Красивите градове-музеи на България

Триградското ждрело е пролом, „изсечен” в скалите от река Триградска. То е на трето място по дължина в България и се намира близо до село Триград. Стените на ждрелото са от варовик и са високи между до 350 м. Широко е между 100 и 300 м, като в южната му част е по-широко отколкото в северната. Триградското ждрело е едно от най-живописните кътчета в Родопите. Най-високата му точка е връх Кулата, а най-ниската - местността Буков мост. През 1963 г. Триградското ждрело е обявено за защитена територия.

Буйновското ждрело е пролом на Буйновска река, Западни Родопи. Това е един впечатляващ с красотата си природен кът в Родопите. В началото проломът е широк, но след Ягодинската пещера става много тесен. Мястото, където скалите почти се допират е наречено „Вълчият скок“. Жителите на село Ягодина разказват, че на това място зимно време прескачат изгладнели вълчи глутници и нападнат кошарите им. Буйновското ждрело е известно с голямото разнообразие на растителни и животински видове.

Трънското ждрело е каньоновиден пролом на река Ерма в Западна България. Цялата дължина на ждрелото е 2,8 км, а надморската му височина е 650 м. Легендата разказва, че по тези места живели хубавицата Мара и нейният любим Рангел. Мара била от знатно семейство, а Рангел бил беден и затова родителите й не го харесвали. Младите решили да избягат, но майчините клетви ги застигнали и планината се разцепила на две. Мара и Рангел останали разделени да двата бряга. И до днес реката плаче и разказва тъжната история на  влюбените.
Ябланишкото ждрело е каньоновиден пролом на река Ябланица в Западна България. Ждрелото е пролом с множество водопади, прагове, еврозионни котли, изворчета, пещери, скални стени и кули. Само на няколко квадратни метра се срещат десетки дървесни, храстови и тревни видове. Някои от тях са изключително красиви, като люляка през май или смрадликата през септември и октомври, и най-вече, срещаща се само на Балканския полуостров Фрайхенбахова перуника, която може да се види през юни.

Чаирското ждрело се намира в Родопите, близо до Триград. Образувано е по протежението на Чаирската река. Могат да се видят огромни, надвесени над пътя скали, резервата Шабаница, Превалетия камък - каменна арка образувана, в следствие на естествени природни проциси. Арката е висока над 10 метра. Пътят води до Чаирските езера.

Над ждрелото се извисява връх Бойдалъка, който се слави с прекрасната родопска панорама, с която възнаграждава всеки, който е решил да покори и него.

Вратцата е ждрело на река Лева (от басейна на р. Огоста) в североизточната част на Врачанска планина.

Според преданията в римско време отворът между отвесните скали в началото на ждрелото е бил преграден от висока крепостна стена с огромна желязна врата, която контролирала движението по пролома и защитавала населението от чужди нашественици. Предполага се, че с нея е свързано и името на ждрелото - Вратцата е умалителна форма на думата врата (вратица).

Драговското врело отговаря на критериите за ждрело. Представлява река, която минава през много тесен планински проход, дълъг над 1 км., който в най-долната си част става широк около 5 метра. По протежение на прохода реката е създала десетки водопади и водоскоци, дълбоки вирове и причудливи форми в скалите. Бежанската пещера, връх Драговски камък и Драговското врело се намират много близо и са предпоставка за направата на екопътека, която да минава и през трите забележителности.

Ждрелото на река Андъка не е така обсипано с внимание, както това на река Ерма, но е не по-малко красиво и интересено. Вероятно сте били съвсем близо до него – намира се до Дряновския манастир и пещерата "Бачо Киро". Всъщност е част от Дряновската екопътека. За да го разгледате, трябва да подскачате по скалите, ако имате сили и настроение за приключенстване. Иначе може да стигнете по пътеката до реката, да погледнете каньона надолу и да се насладите на спокойствието и чистотата.

Фолклорните събори и фестивали на България

Оценка 4.87 от 31 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Индивидуални уроци по Народни танци
Курсове по Математика за деца
Народни танци за деца Варна
Подготовка за матура по Български език и Литература
Курсове за Масаж
Уроци Английски онлайн
Частна детска ясла София Мусагеница
Уроци по Английски език Бургас
Латино танци уроци
Компютърни курсове
Частна детска градина София Люлин
Класически Балет
Английски език за 4 клас
Източни танци
Уроци по Плуване за възрастни Бургас
Примерни матури по География
Курсове по Английски Варна
Английски език ниво a1
Частна детска градина София Дружба
Медитация Йога
Зумба в София център
Азбуката на Испански
Тестове по Английски език за 8 клас
Уроци по Музика за 1 клас
Курсове по Математика за деца
Курсове по Английски Стара Загора
Учител по Математика Люлин
Уроци по Турски език Стара Загора
Йога уроци
Уроци по Испански език
Народни танци за деца в Бургас
Уроци по Математика Надежда
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ