+ Предложи публикация
07.05.2017

Красивите градове-музеи на България

  България е богата както на природни, така и на архитектурни забележителности. 111 хил. км² площ са заети от високи планини, широки долини и равнини, гъсти гори и пълноводни реки. А измежду тях са разположени прекрасни кътчета, богати със своето културно наследство. Боженци, Трявна, Арбанаси са само част от местата, където българският дух е запазил своята автентичност и магия. Представяме ви част от градовете (селищата) – музеи в България. 

Красивите малко известни манастири на България

Красивите дворци на България

Всеки, който се чувства българин, трябва поне веднъж да отседне в Арбанаси. Селото е притегателен център за туристи не само заради чистия въздух, уникалната гледка и механите с руйно вино, а и заради петте църкви и два манастира, които пазят българския дух и вяра. В края на 18 век в резултат на кърджалийските нападения селото е ограбвано и опожарявано, а епидемиите от чума и холера вземат това, което е пощадено от разбойниците. След 1810 г. започва ново заселване с българи от Еленския и Тревненския Балкан.

Има легенда, която казва, че  земите на село Жеравна са били  на сестрата на цар Иван Шишман, дадена за съпруга на султан Мурад. Тук турци не се заселвали, а ако се наложело да го посетят, трябвало задължително да слязат от коня си и го водят. Жеравненци били освободени от данъци, но имали задължението да изпращат войници на султана за обслужване на сараите му. Това задължение жителите прехвърлили на местните цигани - гайдарджии, които веселели турските първенци в Цариград.

Боженци е живописен архитектурно-исторически резерват, съхранил много къщи-паметници на българския възрожденски дух. Според легендата селото е основано от болярката Божана. След превземането на Велико Търново от турците през 1393 година, тя се е заселила тук заедно с деветте си сина.  Те строили живописни български къщи с високи каменни огради, ковани порти и дюкянчета пред тях. Със своята неповторима атмосфера селцето ни пренася и днес назад във времето и ни потапя в бита на обикновените хора.
Легенда разказва за млада жена, заселила се на мястото на днешна Копривщица, тъй като местността ѝ се сторила подходяща за отглеждане на добитък. Малко след пристигането си тя заминала за Одрин, където измолила от султана ферман, чрез който ставала владетелка на Копривщица, а селото получило големи привилегии. В този ферман за първи път султанът нарекъл Копривщица "Авраталан" – "женска поляна". Преданията разказват, че турчин с подкован кон нямал право да мине през селото, а жителите му можели свободно да носят оръжие.

Котел е град на възрожденската архитектура. Градът е родно място на плеяда велики българи – Софроний Врачански, Петър Берон, Георги Раковски. Легендата говори, че Котел е заселен, след като размирици наложили населението на с. Новачка да търси ново място за живот. Веднъж стадо коне се загубило. Селяните открили конете в чудна местност, известна като “Изворова поляна“. Красивата природа, тучните пасища удивили хората и те се заселили на това място.

Несебър е една от най-големите исторически съкровищници, поради което е обявен за град-музей, както и за архитектурен и археологически резерват с национално значение. Старият Несебър е паметник на културата от списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство. В стария Несебър има 23 църкви и културни паметници - от раннохристиянска базилика до куполна византийска църква, в които е отразено архитектурното и артистично влияние на Гръцката, Римската и Византийската епохи.

Легендите разказват, че високо в Тревненския балкан някога били летните дворци на Асеневци. Кога първите хора избрали това място за свой дом – не е известно. Документ сочи 1565 г. като най-ранната сигурна дата за заселване на свободни хора в „мястото Търавна”. Задължението им било да охраняват прохода през планината от разбойнически набези. Данъчните облекчения на тези т.нар. харбалии привлекли нови заселници през следващите години и населението растяло. Така била създадена Трявна.

Миналото на Банско е забулено в древността. За него свидетелстват останките от антични крепости, тракийски надгробни могили, средновековни поселения и църкви. През Възраждането Банско се развива като градски търговско-занаятчийски център. Жителите му установяват търговски връзки със селища по Егейското крайбрежие, Централна и Западна Европа. Неповторимата природна красота на Пирин планина, съчетана с богатото културно-историческо наследство, превръщат Банско в притегателен туристически център.

Созопол е най-старият град по българското черноморско крайбрежие и един от най-популярните курорти в България. Центърът му (Старият град) се намира на малък полуостров. В близост до него са островите Св. Иван и Св. Петър. Подводните проучвания в созополското пристанище разкриват останки от жилища, керамични съдове, каменни и костни оръдия на труда от бронзовата епоха. В созополския залив са открити и многобройни каменни котви и щокове, датиращи от II-I хил. пр. Хр.
Град Мелник е град-музей, град-история, най-малкото градче в България. Тук попадате в миналото – живописни къщички с керемидени покриви, тесни улички, каменни пътища. Мелнишкото вино има богат вкус и аромат. Винарните къщи са известни далеч извън България. Тук винопроизводството се развива от стотици години и тайните му са предавани от поколение на поколение. Климатът е подходящ за отглеждането на различни сортове грозде, като един от уникалните за града е „широка мелнишка”.
Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ