+ Предложи публикация
18.03.2017

Фолклорните събори и фестивали на България

  Българските обичаи са носители на национална идентичност, а корените им търсим в далечното минало, здраво преплетени с историята и християнската религия. През годините наследените традиции се пазят и обогатяват, като доказателството за това днес е богатият културен календар, който включва десетки международни и национални фестивали и събори. А къде, освен на традиционен събор, можеш да усетиш тръпката и атмосферата на традиционната култура и да се насладиш на истински празник. Опиянен от песни, свирни, танци и подплатен от достатъчно количество домашни вино и ракия (не е задължително), осезаемо усещаш и се насищаш с автентичен български фолклор.

Древните светилища на България

Красивите малко известни манастири на България

10 архаични думи, чието значение вашите деца вероятно не знаят

 Събори (или сборове) и празници на населеното място има всяко село и град в България, но големите и популярни фестивали на народното творчество, с годините се превръщат в притегателен център и за много чужденци. За популяризирането на едно такова събитие медийната подкрепа е от изключително значение, а за съхранението и социализирането му е нужна целенасочена държавна културна политика.

През 1898 г. отец Ангел Инджов, свещеник в с. Соколовци, пръв дава идея за общ събор в Родопите. Неусетно поколенията превръщат тези сбирки в традиция. Със своята 100-годишна история Роженският събор е пазител на традициите и носи духа на българщината. Наследство, в което намираме идентичността си като нация. Днес символ на събора е самобитният гайдарски оркестър „Сто каба гайди“. Съборът продължава два дни. Открива се с химна на Родопите „Бела съм, бела, юначе“ под съпровода на „Стоте гайди“.

Фестивал на фолклорната носия Жеравна. Фондация “Българе“, община Котел, село Жеравна, “Сдружение за Жеравна“ и „Бона фиде“ обединяват усилията си и организират уникален фестивал, който може да се сравни само с машина на времето. Събитието се провежда в седмицата след Голямa Богородица, в парк "Добромерица" край Жеравна и събира хиляди хора от всички краища на България, за да се веселят, пеят, свирят и танцуват. Единственото условие присъстващите е да са облечени с фолклорна носия.

Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“ – Перник. Събитието e най-авторитетната в България и на Балканите изява на традиционни народни игри и обичаи с маски. Той популяризира достигнали до днес варианти на древна ергенска обредност, част от българската фолклорна традиция. Най-зрелищният и атрактивен елемент е двудневното състезателно дефиле на маскарадни групи. Във фестивалната надпревара участват около 5 000 души в над 90 маскарадни групи от всички етнографски райони на България.

Международно гайдарско надсвирване село Гела. Първото гайдарско надсвирване стартира през 2002 г. на Илинденските поляни в смолянското село Гела. Целта на фестивала е да популяризира автентичния родопски фолклор. Надсвирването се провежда в три възрастови групи, като задължително условие за българските участници е изпълненията да са на каба гайда. Най-малкият гайдар, участвал в надсвирването, е на 5 години, а най-възрастният – на 85 години.

Нестинарските игри в село Българи - 21 май – празникът на християнските светци Константин и Елена. Нестинарството е една от най-впечатляващите, малко познати и изумителни религиозни практики в България. Основният ритуал в него е танцуването в жарава – нещо изключително, зради което традицията на нестинарството е включена в списъка на нематералното културно наследство на Юнеско. В България нестинарството е разпространено само в пет села в Странджа планина.

Празникът на розата е в чест на българската маслодайна роза и е официалният празник на градовете Казанлък, Карлово, Павел баня, Гурково и Стрелча. През 1903 г. гражданите на Казанлък за първи път организирали Празник на розата. Той бил посветен освен на красотата и цветята, така също и на милосърдието. Организирани били богати изложби с рози и цветя, излети до Шипченския манастир, продавали се специално издадени картички с изгледи от Розовата долина на тема- розобер и производство на розово масло.

Традиционен събор „Пирин пее“. Организира се от 1962 г. и благодарение на него, през годините популярност придобиват уникалните мъжки песни от Банско, "женските песни“ от село Долен и Сатовча. Концертите на фолклорните изпълнители и състави  се провеждат на всяка четна година в разложка местност „Предела“. На събитието се показват образци на народната песен, танци, обреди, занаяти, удивителни костюми и накити, везмо и шевици, религиозно-езически  ритуали.

Международен фолклорен фестивал Бургас. Фестивалът е снован през 1965 г., провежда се всяка година през август и е с международен статут. Организира под надслов „Да съхраним завещаното от нашите предци и го предадем на своите деца“. Обикновено събитието няма конкурсен характер и включва концерти на сцената на Летен театър Бургас, открити естради, празнични дефилета, изложба-базар на традиционни сувенири, демонстрация на народни занаяти.

Национален събор на българското народно творчество „Копривщица“. Съборът води началото си от 1965 г. и популяризира българския народен фолклор, като събира на едно място певчески и танцови ансамбли от цялата страна. Фестивалът се провежда през пет години в местността Войводенец. Всички участващи представят програми, основани на фолклора от областта, от която идват. Сред участниците има и чуждестранни групи, пресъздаващи български народни танци и обичаи.
Международен фолклорен фестивал на инструменталните и танцови групи – Раднево.
Провежда се през септември в градския парк на Раднево. Първото издание на фестивала датира от 1998 г. под името Международен фестивал на инструменталните групи. През годините на своето съществуване, той се оформя като фестивал на инструменталното и танцово изкуство. На неговата сцена са гостували инструментални групи и танцови ансамбли от Русия, Украйна, Турция, Полша, Швеция, Франция, Сърбия, Германия, Унгария.
Оценка 4.83 от 36 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Индивидуално обучение по Френски
Школа за Народни танци Младост
Курс по Маникюр
Урок по Математика за първи клас
Курсове в Русе
Частни уроци по Испански Бургас
Уроци по Испански език в София
Уроци по Английски в Надежда
Реферат по География
Уроци по Арабски език София
Школи по Народни танци София Младост
Уроци по Информатика София
Индивидуални уроци по Испански
Частни детски градини София Изгрев
Пилатес за бременни София
Учител по Химия
Брейк танци уроци
Уча се Английски език
Салса танц
Индивидуални уроци по Испански цени
Курсове по Счетоводство
Yoga Sofia
Курсове по Гримьорство
Йога Студентски град
Курсове по център Варна
Уроци по Математика София център
Уроци по Рисуване за деца
Подготовка за матура по Български език и Литература
История и География
Народни танци за деца Бургас
Курс по Испански Варна
Език и Литература
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ