+ Предложи публикация
21.01.2017

Величествените крепости на България

  Крепостта е укрепено отбранително военно съоръжение, строено предимно през средните векове. Крепостите в България са неделима част от наследството ни. В България има много крепости - големи и малки, възстановени и рушащи се, пазещи тайните на миналото. В следващия списък сме събрали едни от най-емблематичните крепости в България, които трябва непременно да посетите.

Фолклорните събори и фестивали на България

Древните светилища на България

Царевец е бил главната крепост на столицата на Второто българско царство (1185 – 1393 г.). Следите за наличието на човешка дейност на хълма са още от ІІ в. пр. Хр. През ІХ в. възниква селище, което се развива и разраства по време на Първата българска държава. През ХІІІ и ХІV в. той е център на духовния и политически живот на българската държава. През 1185 г. при освещаването на църквата "Свети Димитър" в града, братята боляри Асен и Петър започват въстанието на българите срещу византийското владичество

Овеч е крепост, намираща се източно от град Провадия. Разположена е на планинско плато над града с името „Калето“. Крепостта е изградена от византийците и функционира от IV в. до VII в. Обитаването ѝ повторно започва от XI в. и завършва в края на XVII в. Въпреки това преди основаването на крепостта е доказано и тракийско присъствие. Най-голям разцвет крепостта има по време на Второто българско царство. Византийците я наричат  Проват, българите Овеч, а турците Таш Хисар.

Античният географ Страбон, описвайки Калиакра, казва, че тук е била столицата на цар Лизимах, един от наследниците на Александър Македонски. Той криел в пещерите край носа несметните си съкровища, заграбени при походите срещу Персия. В елинистичната епоха към сушата е била построена втора крепостна стена. През 341–342 г. се дострояват кръгли кули. При археологически разкопки, на Калиакра са открити останките на антични и раннохристиянски некрополи.

Първото укрепено селище на днешен Несебър изграждат траките още през VII век пр. Хр. То е строено от ломен камък без спойка. През VI в. пр. Хр. възниква полис, който получава името Менабрия - "Градът на Мена". Гърците го произнасят като Месамбрия. След кратка окупация, през I век той става част от Римската империя. Със своите крепостни стени и големи обществени сгради, градът сече собствени бронзови монети и е важен търговски и културен център на Черноморското крайбрежие на римска Тракия.

Асеновата крепост е средновековна крепост с укрепената църква „Света Богородица Петричка“. Първите писмени сведения за крепостта са от XI век и са получени от устава на тогава построения Бачковски манастир. Превземана е от кръстоносците по времето на Четвъртия кръстоносен поход. Крепостта съществува до 1410 г., разрушена е от нахлуващите османски войски. Наречена е на цар Иван Асен II, който през 1231 г. прави редица поправки по нея с цел заздравяването ѝ.

Белоградчишката крепост се намира непосредствено до град Белоградчик. Крепостта е построена по времето, когато тези територии са били в пределите на Римската империя. При построяването на някогашната римска крепост са използвани изключително естествените скални форми, които се намират тук. На практика крепостни стени са били построени само от северозапад и югоизток. От останалите страни крепостният двор е преграден от естествени скални масиви с височина над 70 метра.

Баба Вида, наричана също Бабини Видини кули, е средновековна крепост във Видин. Считана е за единствената изцяло запазена крепост в България. Името Баба Вида произхожда от народна легенда. Крепостта е служела за защита на местния владетел през почти цялото Средновековие. Значително е разширена и укрепена по времето на цар Иван Срацимир. Част от сградите, построени по онова време, са останали неразрушени. Наричана е от турците Девствената крепост поради това, че никога не е била завземана със сила.

Самуилова крепост e името на средновековна крепост, разположена между планините Беласица и Огражден в Ключката клисура. Построена е вероятно в периода 1009-1013 г. по време на управлението на цар Самуил. Археологическите изследвания сочат, че  представлява сложна система от отбранителни съоръжения, които започват от склоновете на Беласица и опират на север в слоновете на Огражден. Укрепителните съоръжения се простират в протежение на повече от 8 километра.

Хисарлъка е късноантична и средновековна крепост. Намира се на най-високата равнинна част на хълма „Хисарлъка“, издигащ се на 2 км югоизточно от Кюстендил. Крепостта е изградена около IV-V век. Поправяна през VI в., тя преживява Първата и Втората българска държава и е съборена от османските завоеватели през XV век. Археологическите разкопки регистрират различни строителни периоди на крепостта, свързани с времето на използване, изявени с преустройства на порти, покачване на нива, ремонти отвън и вътре.

В град Мездра, на брега на р. Искър, върху останки от халколитната епоха, е открита античната и средновековна крепост Калето. Многократно разрушавана и изграждана по време на Римската империя, Византия, Първото и Второто българско царство тя е защитавала естествената връзка между Южна и Северна България. Добре запазените останки от крепостните стени и жилища са от края на ХІV в. Тук на едно място могат да бъдат видени времето, когато се е родила крепостта и времето, до което е доживяла.

Никополската крепост е силно укрепена крепост при Никопол с важно стратегическо значение и добре защитено пристанище. Днес от нея е сравнително добре запазена т. нар. „Шишманова врата“, която в не датира от царуването на Иван Шишман, а чак от началото на XIX в. В последните години от съществуването на Второто българско царство тук се премества Иван Шишман. Турците безуспешно обсаждат крепостта през 1393 г., но не успяват да я превземат. Две години по-късно я превземат с измама.

Крепостта Дръстър е една от най-древните крепости, разположени на територията на България. Останките от някогашното й величие могат да се видят в околностите на град Силистра. Според историческите сведения първото укрепление тук е създадено от траките. По-късно върху руините на тракийското защитно съоръжение римляните съграждат голяма и силна крепост. Своят разцвет под римско управление достига през I – II век, а по това време била известна с името Дуросторум.

Крепостта Цепина влиза в пределите на българската държава в средата на IX век. Завладяна е от Византийската империя през XI век, но е освободена при управлението на цар Калоян. Когато Калоян назначава племенника си Алексий Слав за управител в Родопите, Цепина става седалище на владенията на деспота. Крепостта е била внушителна, външните ѝ крепостни стени обхващали площ от 25 дка, а в най-високата ѝ част е бил изграден средновековен замък. 

Урвич е средновековна българска крепост в землището на село Панчарево, София. Крепостта е създадена вероятно през IX-X век, но се споменава най-често през XIII век и XIV век по време на Втората българска държава.. Позната е от времето на цар Самуил с името Ескумане,  когато при отбраната на Средец византийците били принудени да свалят обсадата на града, а след това в прохода Траянови врата до Ихтиман понесли тежко поражение от войските на Самуил.

Момчилова крепост се намира край село Градът, община Смолян. Укреплението е построено през късната античност (вероятно VІ в.) като част от системата крепости против варварските нашествия от север. Като такава тя има пряк визуален контакт с крепостите в местността Турлук над Смолян и Кечикая над град Рудозем. Просъществувала е сравнително кратко време и била опожарена при  славянските нахлувания. През Средновековието (ХІ-ХІV в.) крепостта е издигната отново.

 

Оценка 4.9 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ