+ Предложи публикация
20.07.2016

Красивите язовири на България

  Язовирите имат много приложения – помагат за контролиране на нивата на реките, доставят питейна и напоителна вода, генерират електричество за милиони хора, дом са на много видове растения и животни.

Красивите езера на България

Красивите екопътеки на България

Красивите реки на България

 Още от ерата на древните египтяни язовирите играят важна роля за построяването на света такъв какъвто го познаваме днес. Освен всичко изброено язовирите са и интересна туристическа забележителност и предлагат възможности за спорт (риболов, гребане) и почивка. Предлагаме Ви да разгледате някои от най-красивите български язовири.

Язовир Искър е най-големият по площ и обем язовир в България. Според историческия обзор на компания „Софийска вода“ нуждата за построяване на язовир на река Искър е определена още 1900 г. В началото на 1948 г. започва работата по проектите. Бившият кмет на София инж. Иван Иванов, осъден на смърт от народния съд, е помилван на доживотен затвор в замяна за проектирането на язовир Искър. Той проектира язовира под милиционерско наблюдение. На 6 септември 1954 г. хидровъзелът е официално открит.

Доспат е язовир на река Доспат в Западните Родопи. Разположен на 18,3 км² на 1200 м надм. височина и е сред най-големите по площ и обем в България. В него може да се лови шаран, пъстърва, кефал, костур, червеноперка и каракуда. Наводнените от язовира територии преди са представлявали плодородна долина, в която се сеели житни култури. Построяването на язовира и наводняването на долината довело до евакуиране на селата разположени около язовира.

Язовир Батак се намира на около 1100 м надморска височина в Западните Родопи, област Пазарджик. Изграден е на река Мътница и отстои на 4 км от Батак и на 12 км от Велинград. Площта му е 22 км², а обемът - 309 млн.куб.м. Язовир Батак е завирен през 1959 г. на мястото на Баташкото блато. Това е предпочитано място за почивка на планина, сред спокойствие и уют, с възможност за целогодишен риболов. На западния бряг на язовира се намира планинският курорт Цигов чарк, а на другия бряг летовище Дъното.

Язовир Кърджали е разположен на северозапад от Кърджали, стената му е на около 3 км. от града. Изграден е през 1957-1963 г.  Атракциите, които се предлагат на него са Гребна база, риболов, водни колела, възможност за водомоторен спорт, заведения на брега, ВЕЦ. През размножителния период там се срещат египетският лешояд, черният щъркел, белоопашатият мишелов, а през зимата се обитава от около 600 водолюбиви птици. През отделни години са установени черногуш гмуркач, голям корморан, голяма белочела гъска.

Въча е язовир в Южна България, в района на Родопите, по поречието на р. Въча и е част от каскадата Доспат-Въча. Осигурява част от питейната вода за Пловдив и се използва за напояване на Пловдивското поле. Язовирът притежава най-високата язовирна стена в България - 144,5 м. В язовир Въча вирее голямо разнообразие от риба - бял амур, платика, бяла риба, бабушка, каракуда, кефал, костур, скобар, сом, уклей, слънчева риба, шаран, червеноперка и щука.

Със своите 36 километра, язовир Ивайловград е най-дългият язовир в страната. Язовирната стена е в коритото на р. Арда в община Ивайловград, но басейнът на язовира е голям и се простира също на територията на общините Маджарово, Любимец и Крумовград. Построен е през 1964 г. и има 64 км брегова ивица. Водите на язовира са дом на много видове риба - сом, шаран, бяла риба, костур, кефал, червеноперка, уклей и други. Има условия за практикуване на водни спортове.

Обиколката на язовир Тича е над 100 км – най-голямата язовирна обиколка в България. В язовира могат да се ловят платика, шаран, сом, каракуда, червеноперка, кефал и бяла риба. Най-близкият град е Велики Преслав, който е на по-малко от 10 км от преливната стена. При създаването на язовира под нивото на водите му остават селата и землищата на Виница и Староселка, а жителите им са изселени. При разкопки на могила край язовира е открита уникална каменна крепостна стена с три кули от V хилядолетие преди Хр.

Студен кладенец е язовир разположен по средното течение на река Арда. Със своите 27 км² площ, той е втори по големина в България. Тук разнообразието от риба е много голямо. Язовирът е най-живописният в Родопите. Под стената на язовира има ествествен каньон, наречен „Шейтана“ и е единственото подобно природно творение на Балканския полуостров. Над северния бряг на язовира се извисява връх Юмрука. В централната част на язовира има остров, на който са заселени елени и муфлони.

Язовир Йовковци се намира под село Вълчовци, западно от град Елена. Построен е преди около 20 години на река Веселина. Разположен почти изцяло на територията на община Елена, водоснабдява градовете Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Стражица, Златарица, Елена, Габрово и Дряново. Територия от 223 хил. дка около язовира са обявени за хигиенно–защитена зона. Във водите му плуват шаран, толстолоб, бяла риба. Мястото е подходящо за почивки близо до природата.

Язовир Жребчево се намира в красива подпланинска местност, до селата Баня и Асеновец. Кръстен е на потопеното под него през 1965 година село Жребчево (Атлари).

Разположен на 25 км² площ, Жребчево е четвъртият по обем язовир в България, след Мандра, Искър и Студен кладенец. Язовирът има много ръкави с удобни за риболов места.

Язовир Копринка е изключително привлекателно място за жителите и гостите на Казанлък. Язовирът, чието старо име е Георги Димитров, се намира на 390 м н.в. само на 7 км западно от града. Разположен е по поречието на река Тунджа в Долината на розите. Представлява голямо хидро-техническо съоръжение с площ 8,4 кв. км. Водният му обем е 140 млн.куб.м. При строителството на язовир „Копринка“ е разкопан и изцяло проучен тракийският град Севтополис.

Язовир Огоста се намира в северозападна България и е четвъртият по площ и втори по обем изкуствен водоем в България. Той събира водите на реките Огоста, Бързия и Златица, намира се на само 600 м. от град Монтана. Строителството му трае 20 г. и завършва през 1986 г. Още от момента на пускането си в експлоатация, язовирът буди съмнения, че е опасен за разположения в близост град  и околните села. Легенда разказва, че заради замърсяването на водата на дъното му живеят огромни риби-мутанти.
Язовир Камчия, с площ от над 9 000 кв. км, е изграден през 1973 г. по поречието на река Луда Камчия. Язовирът снабдява с питейна вода общините Поморие и Бургас. Характерно за водата му е ниското съдържание на нитрати и повишеното количество на желязо. Местата около брега на язовира дават прекрасната възможност за къмпинг и риболов на каракуда, костур, попче, сом, шаран и др.

Източник: www.fixstay.com

Оценка 4.86 от 29 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ