+ Предложи публикация
26.08.2018

Зейтин бурун - Маслен нос

 Старите хора от околността все още го наричат “Зейтин бурун”, легендата разказва, че преди време търговски кораб, пренасящ зехтин се разбил в скалите и цялата местност била омаслена. Други легенди пък разказват за несметни съкровища, заровени на полуострова, за това как преди сто години, белогвардейци бягащи от Русия спрели по тия земи и заровили тук всичкото си злато. Още сто години преди тях, за легендарния Вълчан Войвода, страшилището на Странджа планина, който също бил скрил награбеното имане по тези краища. А в най-стари времена – за пирати, подмамвали с огньове нощем корабите, за да се разбият в скалите и да бъдат ограбени…

Морските фарове на България

Красивите носове на българското Черноморие

 До средата на миналия век Маслен нос не е представлявал интерес за никого, защото такива диви и пусти места е имало почти навсякъде по родното Черноморие. След това, по време на социализма там изграждат резиденция Перла, а целия полуостров е обявен за резерват и е строго охраняван. Бил е ловна територия на тогавашните величия. От едната страна е морето, от другата е река Ропотамо, а от третата страна има ограда, която пречи на животните обитаващи полуострова да го напуснат. Така и до днес тук се срещат много сърни, елени, глигани и по-дребни животни – порове, невестулки, бекаси, чапли, орли, а змии можете да видите всякакви, казват, че имало отровни видове, каквито не се срещали другаде в страната.

Красивите плажове на България

 Ако държите да се придвижвате по суша, до Маслен нос можете да стигнете единствено по черен път, който напълно оправдава името си: пътуването е сериозно предизвикателство и е препоръчително да сте с високопроходим автомобил. Далеч по-лесно, а и по-интересно, е да се приближите до това магическо кътче по море, а ако направите разходката с лодка малко по-екстремна, сложите водолазен костюм и се потопите под водата, ще разберете защо Маслен нос е признат за най-красивото място за гмуркане по Южното Черноморие. Трябва обаче да сте с опитен водач, тъй като морето около носа е осеяно с остри подводни скали.

 Очарователни заливчета, „псевдофиорди“, издълбани от могъщата сила на морето, загадъчни пещери, интересни рибки, разноцветни водорасли, както и потънали кораби, срещнали се фатално с опасните скали на Маслен нос. Гмуркачите могат да разгледат отблизо останките на френския товарен кораб Жак Фресине, потънал през 1929 година. Той е един от многото, пренасяли зехтин, и останали завинаги под водата заради острите скали. Според една от теориите името на Маслен нос идва точно от стоката, която се разливала около носа след корабокрушенията. Легендите твърдят и че едно от големите съкровища на Вълчан Войвода е скрито някъде тук, на Зейтин бурун (така се е наричал Маслен нос по негово време). Авантюристи и иманяри продължават да го търсят и до днес.

 От скоро има екопътека, която тръгва от поляната при тракийското светилище Бегликташ. Нейната дължина е 2,4 км и по нея се преодолява денивелация от 140 метра. Нищо работа, дори за начинаещи пешеходни туристи. Поне нейното начало е белязано с табела. А името й е „По следите на римляните“. Ще кажете – защо пък римляни, нали уж това е било свещено място за траките?! Ами твърди се, че в античността при Маслен нос е имало древно пристанище и тъкмо по маршрута, следван от екопътеката, са се спускали и римляните, за да стигнат до него. Доказателство, че наистина то е съществувало са намерените тук множество котви и керамика, датирана дори от от ранножелязната епоха, та чак до късното средновековие.

 В интерес на истината, кракът на пътешественикът няма да може да стъпи на самия Маслен нос. Той е окупиран от военен обект и там пиле не може да прехвръкне. Но пък отстрани може да се любуваш със спрял дъх колкото искаш да околните импозантни фиорди и прелестната панорама, откриваща се към съседните заливи и носове – нос Бегликташ, нос Коракя, нос Света Параскева и едноименния залив, както и заливите Заира, Флуру и Жак Фресине. До самия вход на военното поделение има издигнат скромен паметник, от който научаваш, че именно тук – в залива южно от Маслен нос през август 1960 г. проф. Иван Гълъбов е поставил началото на българската подводна археология. Видният българин е професор по история на българския език и по славянско езикознание в Залцбургския университет и от 1977 г. до смъртта си през 1978 г. е директор на Българския изследователски институт във Виена.

 По мнението на водолази Маслен нос е най-красивото място за гмуркане по Южното Черноморие. Пред очите на ентусиастите и смелчаците, решили да се потопят в този повдоден рай, се разкриват гледки, изпъстрени с разноцветни и водорасли, потънали кораби и тайнствени пещери. Морските талази са изваяли пещера и над водата – известна е като Тюленовата пещера, за която се твърди, че допреди тридесетина години е била обитавана от тюлен монах. За съжаление, това прелестно природно образувание не е достъпно по суша, а само по море – с лодка или с плуване.

Скалните манастири на България

 Плавателни съдове с дължина до 12 метра и дълбочина на газене до 2,5 м впрочем може да акостират на малкия пристан, който е изграден край т.нар. Миден плаж, скътан отсрани на Маслен нос, току под военния обект. По брега иначе ръждясват стари морски корита – лодки и един катамаран, и като цяло видът на плажа е запуснат, въпреки живописните скали и гора, които му придават неповторимо очарование. Немарата компенсира обновен параклис над плажа, носещ името на закрилника на рибарите свети Никола. Както става ясно от поставена месингова табела, той е възстановен в чест и памет на всички, потърсили препитание в морето, по инициатива на Стоян Манолов – дългогодишен капитан на далян „Копър“ (известно морско риболовно съоръжение край Приморско) и „с участието на неговата тайфа“ през 1999 г. с финансовата помощ на Кера Кисьова. Храмът е малък – трябва да се приведеш, за да влезеш в него, но е умиляващо спретнат и нагизден с икони. Вътре има оставени свещички, като всеки може да пусне в чекмеджето пари за тях, ако реши да си запали една.

 Срещу него се намира научноизследователска база на Института по океанология при БАН. Тясна пътека покрай нея извежда до един от фиордите край Маслен нос, украсен със скално образувание, наподобяващо лъвска или по-скоро кучешка глава – въпрос на въображение как точно ще се възприеме. На някои дори им прилича на сфинкс. Но при всички случаи скалата е необикновена. С това общо взето се изчерпват „забележителностите“ на това вълнуващо кътче от родината ни. Но макар то да не се среща в туристическите справочници, достойно може да съперничи на много лъскави по балкантуристки тертип места. Стига човек да обича предизвикателствата и нестандартните изживявания.

Източник: www.desant.net

Оценка 4.86 от 29 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Народни танци за деца Варна
Школа за Модерни танци Бургас
Народни танци Варна начинаещи
Балетни школи Русе
Спортни танци за деца Бургас
Уроци по Немски език online
Обучение по Английски език
Курс Ноктопластика
Частни уроци по Математика София Младост
Уроци по Пиано Младост
Уроци по Английски в Пловдив
Индивидуални уроци по География
Уроци по Химия София
Немски уроци
Фризьорски курсове
Частни уроци по Математика Банкя
Оперативен Счетоводител
Частни детски градини Банишора
Фризьорски курс Благоевград
Немски език Пловдив
Курсове Руски език Пловдив
Уроци Танго
Транскрипции в Английския език
Как да науча Английски език
Тренировки по Плуване София
Курс по Английски
Частни детски градини Гео Милев
Курс по Уеб Дизайн
Уроци по Немски език
Курс Счетоводство на предприятието
Английски език начално ниво
Висша Математика 1 част
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ