+ Предложи публикация
09.09.2018

Къде по света животът на жените е най-труден

 Световните социологически агенции проведоха изследвания в над 150 страни и определиха качеството на условията за живот на жените. Бе създаден рейтинг, в който бяха посочени най-опасните и неразвити страни, където икономическото, политическото и социално устройство на обществото е крайно неблагоприятно за хората от женски пол.  Действащият строг патриархат, безнаказаното насилие над жени, частичната или пълна липса на граждански права правят подобни страни крайно непривлекателни и за миграция, и за туризъм. А живеещите в тях жени още от рано детство се възпитават в безправие и в рамките на огромна пропаст на разликата между половете. Затова те принудени да свикнат да живеят в едно несправедливо общество. Ще разгледаме 10 страни, които попаднаха в рейтинга на най-неподходящите за живеене за жените.

Учителите и класните стаи по света

10 особености на образованието в Япония

Нигерия

 Страната не е достатъчно добре икономически развита и затова социалните предпоставки и средния доход на глава от населението не създават нужните условия за добър живот. Едва 17% от всички полово зрели жени (15-24 години) имат възможност да се учат и да получат образование. Този печален факт е свързан преди всичко с това, че в страната е прието момичето да бъде омъжвано колкото се може по-рано, а 20% от тях раждат всяка година. Безконтролната раждаемост при младите момичета води до ранно „изхабяване” на органимза и на психиката, отключва болести, допълнително стимулирани от бедността и лошите условия за живот. Заради всичко това Нигерия заема последното място в рейтинга на страните, неподходящи за жените.

Пакистан

 Отношението към жената в тази страна е крайно пренебрежително – личността ѝ е подтисната, често тя дори е лишена от правото да има собствени желания. В някои области на страната мъжете например могат да насилят жените като наказание за действия на техните мъже. Каквото и да е проявление на феминизъм в Пакинстан изобщо не се допуска. Религиозните екстремисти в страната подтискат жените-политици, а също и служителите в съдебната и правоохранителната системи. В семейството жената често бива подложена на физическо насилие, тъй като няма адекватен закон, който да се бори и да предодвратява това явление. А жените, на които техните мъже са дали позволение да работят, получават от държавата средно 80% от възнаграждението на мъжете – една класическа дискриминация по полов признак при определяне на заплатата.

Мали

 Тази държава се счита за една от най-бедните в света, а също и за социално неблагоприятна за жените. Те рядко успяват да избегнат показното обрязване, лишаващо момичето от възможността да изпита сексуално удоволствие. Държавата не е приела закони мерки, които да позволява на жените да вземат самостоятелни решения по въпросите за собственото здраве. Освен това момичетата са принуждавани да сключват ранен брак и да раждат деца, котето води до висока смъртност по време на бременността и раждането – до 10%. Що се отнася до образованието, то една трета от момичетата не завършват дори и началното училище. В политиката се допускат не повече от 9% от жените и при това те биват подлагани на унизително отношение от страна на мъжете. Доходът на глава от населението в страната на повечето хора се равнява на два долара на ден.

Ирак

 През миналия век в Ирак жените са били достатъчно грамотни, но ситуацията коренно се е променила през последните три десетилетия. Числото на грамoтните и работещи жени рязко е спаднало – религиозните лидери им предопределят особено положение в дома и в брака, а законодателството изобщо не регулира техните права и свободи. Така например правителството и до ден днешен не е назначил жена на отговорна правителствена длъжност. Съгласно данните на ООН с 8-годишна давност, 20% от жените в Ирак се били жертва на домашно насилие. А през 2012 г. стана ясно, че повече от една трета от омъжените са подложени на насилие от страна на мъжете си.

Конго

 Тази държава е една от най-перспективните на Черния контитнент и шритежава потенциала да стане богата и просперираща, благодарение на големите залежи на природни ресурси. Но заради неуспешната полититка на държавното ръководство Демократична Република Конго си остава една от най-слабо развитите в света – около 7,5 милиона от населението на страната живее под чертата на бедността и отчаяно се нуждае от хуманитарна помощ и от благотворителни акции. Войната в източната част на страната е отнела живота на повече от 3 милиона граждани, в това число и на много жени, защото те са принудени да се сражават на фронтовата линия. Освен това жените са подложени на постоянни нападения и насилие от страна на воюващите групировки. Съгласно статистиката, повече от хиляда жени ежедневно стават жертви на изнасилване. Повече от половината бременни имат заболявания, породени от недостиг на хемоглобин в организма. Освен това жените нямат право да подписват документи без позволението на своя мъж.

Судан

 Съгласно резултатите от проведено проучване, в  тази държава една трета от жените на възраст от 15 до 49 години убедено вярват, че мъжът има правото да бие жена си при определени обстоятелства. В страната също са разпространени ранните бракове – 34% от запитаните момичета са споделили, че са се омъжили преди да достигнат пълнолетие. Суданските жени са успели да наложат реформи в някои закони, но в западната част на страната положението им продължава да бъде много тежко. От 2003 г. например изнасилванията, принудителното премествате и отвличанията са довели до смъртта на повече на 1 милион жени.

Йемен

 В Йемен правата на жените са ограничават, а проблемът за образованието стои с особена острота.  Родителите омъжват момичетата си още на 7-годишна възраст и затова за училище и дума не може и да става. Около 26 милиона жени и момичета са подложени на риск от насилие от страна на мъжете, а 52 хиляди са потенциалните жертви на изнасилване. Жените нямат право да се разведат със своя мъж-изверг, а освен това нямат правото на наследство и на родителски права над децата си.

Централноафриканска република

 Държавното образувание вече пет години е въвлечено във въоръжено противостояние, на фона на което има много случаи на насилие над жени. Обучението на децата  продължава средно около 7 години. В правителството представителството на жените е едва 12,5%, което е прекалено малко, за да може да се лобира за закони, които да защитават правата им.

Сирия

 Едва ли има някой, който да не е чувал за военния конфликт, който продължава вече седем години в Сирия. Този кървав и жесток период превръща републиката в място, крайно неподходящо за спокоен живот и за майчинство. Жените и децата непрекъснато загиват при терористични атаки и всичко това се случва на фона на остра хуманитарна криза. Реалността в тази страна представлява жестоки мъчения, насилие, изнасилвания, лошо качество на храната и на водата. Нетърпимото положение на жените и липсата на всякакви права продължават да се задълбочават.

Сомалия

 Съгласно доклад на ЮНЕСКО 95% от момичета на възраст между 4 и 11 години биват подлагани на нехуманната процедура на женското обрязване, което ги лишава от възможността да водят пълноценен полов живот. В парламента местата на жените са не повече от 7,5%, което води до криза при законодателната защита на техните права. Възможността да родят в медицинските заведения имат едва около 9% от жените, докато на останалите често им се налага да раждат в антисанитарни домашни условия, без грижата на квалифициран медицински персонал. Смъртността сред жените и новородените е няколко пъти по-висока от тази в развитите страни. Столицата Могадишо също е обхваната от гражданска война, отчита се рязко повишаване на нивото на престъпността, което още повече повишава риска от физическо насилие и изнасилвания.

 В заключение можем да кажем, че във всички тези страни жената не може да реализира пълноценно своя потенциал, изгубила е възможността да се развива като човек, в професионален план и дори като майка. В такива моменти осъзнаваш, че икономическите кризи в нашата страна са нищо, когато се сравнят с живот, изпълнен със страх, неграмотност и своеобразна форма на домашно робство.

Превод от руски език за УЧИТЕЛИ БГ: Aлександър Василев

Оценка 4.82 от 38 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ