+ Предложи публикация
12.03.2016

Котел - по стъпките на възрожденците

  В живописната котловина на р. Котлешница се е спотаил град Котел. В миналото е бил възрожденско книжовно и бунтовно средище, днес – значим културно-исторически град, принадлежащ към 100-те национални туристически обекта. Котел се намира в Източна България на 49 км североизточно от Сливен и на 37 км южно от Омуртаг. Той е на пътя на стратегически проход през Източна Стара планина, което значително е определило историята на града. Първото писмено свидетелство за него е от 1486 г., където е споменат с името Казан Пънаръ. Местното предание разказва, че в Котел са се заселили жителите на с. Новачка, които търсели място далече от пътя и с добри пасища. Те пуснали конете си напред, а не след дълго ги открили спокойно да пасат край трите извора на Изворова поляна. Заселили се тук и нарекли града „Котел”, заради водата, която извирала от трите дупки в скалите и „врела като в котел”. Заживели щастливо хората, но три моми, които ходили за вода на изворите, изчезнали. Хората зашушукали, че вероятно в скалните дълбини живее змей, който отвлича момите. Решили да кръстят дупките на изворите Рускина дупка, Радкина и Йовкина дупка, което подействало като заклинание и вече от селото не изчезнала ни една мома. Днес на Изворова поляна се разпростира градският парк „Изворите”, сред чиято уютна зеленина се разхождат котленци.

 Град Котел е заселен в началото на турското робство предимно от дервенджии (охранявали проходите в Балкана) и търговци на добитък. Това дало известна самостоятелност на селището, която в съчетание с търговския напредък и духовен местен патос превръщат през 18-19 в. Котел в център на българската култура, на борбата за църковна независимост и национално освобождение. В Котел и околността му са родени и са живяли не малка част от българските видни книжовници и революционери: Софроний Врачански, Гаврил Кръстевич, Неофит Бозвели, Петър Берон; Георги Сава Раковски, Георги Мамарчов, Захари Стоянов и много др. Неслучайно градът е наричан „люлка на Възраждането”, защото тук са творили много учени и просветители, развивали са се българските занаяти и архитектура. След Освобождението през 1894 г. голям пожар унищожава почти целия град. Оцеляват само покрайнините, наречени Галата, които днес ни дават представа за възрожденския облик на града. В тази част са запазени над 110 къщи от Възраждането, благодарение на които Котел е архитектурно-исторически резерват. Котленските стари къщи са от типа „Камчийска къща” на един и два етажа, строени от камък и дърво с великолепни резби и огромни стрехи.

 Забележителностите в и около Котел са многобройни и си заслужава да се видят. Етнографският музей е поместен в Кьорпеевата къща, където е онагледен местният бит от 19 в. В Галатанското училище, което е архитектурен паметник, днес са изложени типични за региона килими и тъкани, проследяващи развитието на килимарския занаят тук. Типични за котленските килими са строго подредените едри геометрични орнаменти, известни като “големите очила” и “къдравите звезди”. Благодарение на уникална техника тъкачките сътворяват две различни лицеви страни на тъканта с изключително високо качество. През 1812 г. тук е открито първото в нашите земи светско елино-българско училище. Градът дава много войводи, хайдути, революционери, опълченци, четници в четите на Хаджи Димитър, Панайот Хитов, Христо Ботев. В Котел Васил Левски основава революционен комитет. Тежки времена изживява градът при кърджалийските набези. Индже прави опит да го нападне и ограби, но жителите му издигат 3-метрова каменна стена и отблъскват разбойниците. Все пак Котел е горял през 1848 и 1863 г. По време на Освободителната руско-турска война в околностите му се водят сражения. В самия град отсядат опълченските дружини, щабът на опълчението с ген. Столетов, както и Нарвският хусарски полк под командването на А. Пушкин, син на гениалния руски поет - А. С. Пушкин. След Освобождението, през 1894 г., Котел преживява най-опустошителния в своята история пожар, когато по-голямата част от града остава под пепелищата. Оцелява само днешната махала Галата, даваща приблизителна представа за стария град. Характерен за града и района е народният занаят килимарство, представящ Котел като най-стария център на художествената тъкан у нас, придобил световна известност със самобитната си тъкаческа школа. Градът съхранява ценни реликви от миналото - саркофаг с костите на Георги С. Раковски, сърцето на д-р Петър Берон, ръкописи на Левски, Раковски, Софроний Врачански. Богатата му история, възрожденската архитектура и прекрасните околности правят от този китен балкански град желан обект за национален и международен туризъм.

Перущица - гнездо на герои

 Музеят на котленските възрожденци се намира в центъра на града във внушителна сграда от камък, дърво и желязо. Музейната експозиция е разделена в четити групи: Будители, Просветители, Бунтовници и Революционери, където се пазят факти за живота и делото на повече от 200 национални герои от Котленско. Централно място в залата на революционерите е отделено на Георги Сава Раковски. Тленните му останки са положени в мраморен саркофаг, покрит от бронзово знаме със заветните думи “Свобода или смърт”. Положено е и копие на сабята му. Природонаучният музей се намира в края на парк „Изворите”. Той разкрива природното богатство на Източна Стара планина. Основоположник е местният учител естественик Васил Георгиев, който в продължение на 60 години колекционира природни образци от района. През 1951 г. комисия на БАН се запознава с колекциите на котленския учител и решава да бъдат изложени в музей. Днес музеят съхранява около 30 000 образци от живата и нежива природа на региона, включени в сбирките: Безгръбначни фосили, Висши растения, Насекоми, Риби, Земноводни, Влечуги, Птици и Бозайници.

 От национално значение в Котел е музикалното училище “Филип Кутев”, което е единственото по рода си в Европа. Основано е през 1967 г. и е първото средно училище за български фолклорни песни и инструментална музика. Тук не само българите, но и чужденците имат възможност да се запознаят с нашия фолклор и да почувстват българския дух и култура. В Котленската планина има множество природни забележителности – пещери (пещера ”Ледника”, „Приказна”, пещерата на Раковски, в която се е укривал), странни скални образувания (Куминен камък), водопади. Тук се намира и резервата „Орлица”, който обхваща вековна гора от мизийски бук, скалите ”Орлица”- гнездовище на скалния орел, изворите на р. Медвенска. В землището на с. Боринци се намира друг резерват – „Керсенлика”, който обхваща единствената естествена вековна гора от бяла ела в Източна Стара планина. В съседство с Котел са още няколко значими селища с културно-историческа стойност. Това са с. Жеравна, намиращо се на 14 км южно от Котел (архитектурен резерват), с. Медвен – на 12 км югоизточно (в него има 120 културни възрожденски паметника), с. Катунище (около 60 архитектурни паметника).

 Магнетизмът на Котел и околността му е осезаема, зарежда с енергия и буди чувство на гордост. Любознателните посетители могат да се насладят на културно-образователната си почивка в множество къщи за гости, вили, хотели и автентични механи.

Източник: www.razhodka.com

Оценка 4.88 от 25 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Курсове по Английски език цени
Школи по Народни танци София център
Салса клуб София
Online обучение по Английски
Уроци за матура по Български език
Танцова школа София
Курсове по Счетоводство
Online тест по Английски
Народни танци начинаещи
Изучаване на Френски език
Уроци по История за кандидат студенти Пловдив
Школа за Народни танци Младост
Курс по Рисуване
Уроци по Български език за 7 клас
Уроци по Български език
Латино танци видове
Латиноамерикански танци Варна
Английски език а1.1 - безплатни видео уроци за самоподготовка
Плуване стилове
Народни хора за начинаещи
Курс по Френски език Варна
Уроци по Плуване за деца Варна
Бел 7 клас
Пробни матури по География
Йога за бременни София
Спортни танци за деца Варна
Частна детска ясла София Младост
Клуб по Спортни танци Плевен
Частни уроци по Биология в Пловдив
Салса училище София
Латино танци и Модерен Балет
Уроци по Математика Дианабад
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ