+ Предложи публикация
05.08.2018

Гибелта на красивите стари сгради на България - синагогата във Видин

 Руините, които виждате са тъжният скелет на някога величествената Видинска синагога. Построена през 1894 г. с дарения на местната еврейска общност, на мястото на предишен храм разрушен по времето на руско-турската война, синагогата във Видин е втората по големина след храма в София и до преди десетилетия е била една от най-красивите сгради в България.

 Старата синагога в града е разрушена по време на Освободителната война (1877-1878). Сегашният храм е построен в рамките на година. Строежът е осъществен със съдействието на дарения от местните евреи – голяма част от населението на стария квартал Калето, както и от евреи от всички краища на Княжество България. Построена е по подобие на синагогата в Будапеща, а нейни архитекти са били известните на времето Фердинанд и Франческо. Изграждането на олтара (оцветен в синьо, червено и бронз) е осъществено от Макс Верих – чешки скулптор, преподавател във Видин. Дървеният материал е доставен от Трансилвания и Унгария, а лампите, полилеите и чиновете са от Виена и други места в Австрия.

Царските конюшни - историята на стара София

 „Интериорът е впечатлявал със своят колорит и богата орнаментика. Олтарът е поставен върху подиум в апсидата. Предполага се, че имитира архитектурата на древноеврейски храм с централна част, арки, колони и две кули. Над олтара е изобразен символът на слънцето. Главната фасада някога е била наистина внушителна. Решена с издаден напред черен обем и две странични кули. Централният вход е засводен с полукръгла арка върху двойка колони с високи постаменти. Кръгъл прозорец с желязна решетка сплетена във формата на звездата на Давид украсявала центъра на аркадата. Четирите странични кули с арковидни прозорци, събрани по двойки имали цветни стъкла и фина декоративна решетка.

Светлина

 Във входа на храма били монтирани две плочи от бял мрамор, на които на иврит били изписани имената на видинските евреи, дали живота си за свободата на България – от опълченците в Освободителната война до воините, загинали в Първата световна."

Димитър Димов: И все по-ясно виждам, че нашият свят ще загине от алчността си

 През 50-те години на XX век, когато близо 1200 евреи заминават за Израел, синагогата е продадена за стопанисване на местната община. Така започва нейната дълга и безвъзвратна гибел. През 1986 г. по препоръка и със средства от тогавашния Комитет за култура започва реставрация на храма, който днес е със статут на паметник на културата. Поради чудесната акустика на сградата видинчани възнамерявали да я използват за изнасяне на симфонични концерти. През 1991 г. ремонтните дейности са спрени, а имотът е върнат в активите на малобройната вече еврейска общност в града.

 През 2012 година отново е разработен проект за реставрацията на синагогата, който обаче така и не се реализира. „Има изготвен работен проект от преди години за възстановяването й, който е преминал през една доста сложна процедура. Институтът за паметници на културата и Министерство на културата са дали своите препоръки за промени по проекта, тези препоръки са съобразени и той е коригиран, одобрен е и следва да бъде намерено финансиране за да започне реализацията му. Към момента беше осигурявано два пъти финансиране за възстановяване, но не се реализира. В последните години Министерство на културата или оторизиран от него представител като областния управител на Видин дори не са кандидатствали по някаква програма за финансиране." - споделя арх. Любомир Станиславов.

Снимките са оразмерени спрямо уеб стандартите.

Източник: www.webstage.bg

Оценка 4.83 от 35 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ