+ Предложи новина
24.10.2018

Заради училищната реформа деветокласниците пропуснаха 10 века история

Заради училищната реформа деветокласниците пропуснаха 10 века история

 Сегашните деветокласници, които училищната реформа "хвана" в крачка през 2016 г., имат сериозни пропуски по средновековна история. Някои директно са преминали от разпадането на Римската империя към откриването на Новия свят от Колумб. Други са получили фрагментарни знания за Средновековието, а трети са чели сами за обща култура. За това признават учители и ученици в репортаж на БНТ.

 Близо 200 000 ученици пропуснаха или изучиха повърхностно огромен материал по история, география и биология заради разместването на учебното съдържание, дошло с новия училищен закон през август 2016 г. Средновековната история, която дотогава се учеше в осми клас, "слезе" през 2017/18 г. в шести клас. Така седмокласниците от 2016/17 г., сега вече в девети клас, останаха без пълен курс за 10 века история. По същия начин бяха изпуснати темите по география за Европа, Балканския полуостров и България, а по биология - за гръбначните животни.

 В навечерието на 2016/17 г. от просветното министерство препоръчаха три варианта за наваксване на пропуските при седмокласниците - темите да се изучават в рамките на задължително избираемата или свободно избираемата подготовка, в часовете за СИП да се заложи по един учебен час седмично за всеки от трите предмета или пък учебното съдържание по тези предмети да се преструктурира. Проверка обаче за пореден път доказа, че "гимнастиките" със сбитото преподаване на толкова обемен материал не са сполучливи.

 Преди дни оттам са посетили деветокласници в профилирани училища - в конкретния случай 125-о училище "Боян Пенев" в София, което е с изучаване на чужди езици. “Определено има пропуски в това, което са усвоили. Тези пропуски касаят важни събития и процеси, свързани с централизирането на западноевропейските държави. Нямат я нужната основа, с която да се започне изучаването на Новото време", коментира учителят по история Пламен Салтиров, според когото учениците определено са ощетени от промените в учебните програми. По думите му в час често му се налага да обяснява процеси, които са протекли в края на Средновековието, което губи от времето за новите уроци.

“Наистина се казваха основни неща в това, което учихме, но крайно недостатъчно, защото аз смятам, че Средновековието е един много важен период”, споделя Вероника Кръстева, която идва от 83-то училище. “Ние стигнахме само до Ранна Римска империя. Учил съм Средновековие по собствена инициатива, в свободно време през лятната ваканция. Само от обща култура, малко от малко съм се учил сам", коментира и деветокласникът Георги Педаков.

В края на 2017 г. репортер на БНТ пусна тест по Средновековие, който раздаде на ученици, завършващи седми клас. Средната оценка, която те изкараха, бе среден 3.20.

Източник: www.segabg.com

Оценка 4.86 от 29 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ