Не е редно училищните настоятелства да организират курсове в школата. Това се казва в писмо, изпратено до регионалните управления по образование, от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Той обясни пред „Монитор“, че това не е функция на настоятелствата и не е правилно парите от курсовете да се събират от тях и да попадат в техния бюджет. Вълчев добави, че писмото му не е нормативен акт и няма силата на забрана, но от просветното министерство ще предложат промени в тази насока в Закона за предучилищно и училищно образование. Писмото с указания идва, след като стана ясно, че училищното настоятелство в Софийската математическа гимназия имало приходи от курсове над 1 млн. лв. годишно. По повод тази информация започна и финансова проверка от страна на НАП.
В писмото на образователния министър се обръща и внимание на даренията. Вълчев напомня, че това е доброволен акт и трябва да се спазва принципът на личната воля на дарителя. „Вземането на решение от органите на настоятелството или от ръководството на училището за събиране на определена сума, като дарение от всички родители, не е в съответствие с доброволния характер на дарителството. При набиране на средства от дарения в специална книга задължително се отбелязва видът, размерът, стойността и целите на получените и предоставените дарения, както и данни на дарители“, гласи още писмото. В него образователният министър напомня още, че събирането на средства от родителите на децата и учениците за материали, консумативи, подобряване на материалната база и други текущи разходи нямат правно основание.
Миналата седмица стана ясно, че в столичното 54-то СУ „Св. Иван Рилски“ са били раздадени декларации за доброволно подпомагане на родителите. Документът предизвика остра реакция в групата „Майките на София“ в социалната мрежа Фейсбук, след което от училището обявиха, че отменят дейностите, посочени в декларацията.
Източник: www.monitor.bg