+ Предложи новина
22.10.2018

За първи път от 6 г. насам преждевременно напусналите образованието намаляват

За първи път от 6 г. насам преждевременно напусналите образованието намаляват

 Голямата кампания на просветното министерство по издирване на липсващите ученици и връщането им в класните стаи, стартирала миналото лято с подкрепата на редица институции, изглежда дава първите си резултати, макар и все още твърде далеч от заложените цели. За първи път от 6 г. насам делът на преждевременно напусналите обучение млади хора в България намалява от 13.8% на 12.7%, т.е. с 1.1 процентни пункта. Това е един от изводите в Обзора на Европейската комисия за образование и обучение за 2018 г.

 За последните години делът на ранно напусналите образователната система младежи (между 18 и 24 г.) у нас е бил най-нисък през 2011 г. - 11.8%. Оттогава досега този процент расте с всяка изминала година и достига през 2016 г. 13.8%. М.г. тази тенденция най-сетне се обръща - делът на преждевременно напусналите класните стаи се понижава до 12.7%. Резултатът безспорно е положителен, но все пак той е твърде далеч от заложената от страната ни цел през 2020 г. да сведем броя на ранно отпадащите до 11%.

 Проблемни у нас продължават да бъдат фрапиращите регионални диспропорции - в някои малки населени места отпадащите ученици са над 5 пъти повече от тези в големите градове. "Предизвикателството за включването на ромите успешно в образователната система все още остава значително", е лаконичният коментар на ЕК.

 От комисията отчитат, че в България се прилагат реформи във всички нива на обучение, като се набляга върху редуциране броя на преждевременно напускащите училище, повишение на заплатите на преподавателите, въвеждане на дуално обучение, подобряване на дигиталните умения и засилване на приобщаващото образование. Въпреки това от ЕК отбелязват, че "посочените мерки не съвпадат с размерите на предизвикателствата". "В България обикновено се инвестира малко в предучилищното и основното образование - области, които са ключови за равен старт в живота и за предпазване от бъдещи неравенства по-нататък", пишат експертите, посочвайки, че моделът за финансиране е бил преработен, за да се отделят допълнителни ресурси за училищата в неравностойно положение.

 Докладът констатира и влошаване на показателя за обхванатите деца у нас до 7 г. в предучилищна подготовка - макар делът на малчуганите, посещаващи детска градина, да се увеличаваше в последните години - от 87.1% през 2013 г. на 89.2% през 2016 г., през 2017 г. те спадат до 86.5% (при средното за ЕС - 94.8%).

 По отношение на лицата между 30 и 34 г. с висше образование също сме слезли една крачка надолу - процентът им намалява от 33.8% през 2016 г. на 32.8% през 2017 г., което ни поставя на 22-ро място в ЕС. Националната ни цел е да имаме 36% висшисти в тази възраст. По този показател от ЕК отбелязват, че "уменията на завършилите висше образование и професионално образование и обучение не отговарят на нуждите на пазара на труда". Оттам не ни спестяват и че включването на възрастните в образователни програми "остава много ниско". Участието на възрастните българи в процеса на учене през целия живот бележи слабо увеличение от 2.2% през 2016 г. на 2.3% през м.г., но продължава да бъде значително под средното за ЕС от 10.9%. 

 Само 4 държави от ЕС са по-зле от нас по отношение на отпадащите ученици, въпреки че повечето от тях са успели, макар и с малко, да подобрят положението си. Най-тревожна е ситуацията в Малта, където 18.6% от учениците отпадат от образование, преди да са завършили. Следват Испания, където процентът на ранно напускащите училище е 18.3%, Румъния - 18.1% (тук има увеличение на отпадащите спрямо м.г.), и Италия - 14%. На другия плюс са Хърватия - с едва 3.1% отпаднали младежи, Словения - 4.3%, и Полша - 5%. Средно за ЕС делът на преждевременно напускащите образованието е 10.6%, като по-засегнати са момчетата (12.1%), отколкото момичетата (8.9%). Данните за България и в това отношение обаче са противоположни на европейските тенденции - у нас напускащите преждевременно обучение момичета са 13.5%, докато при момчетата този процент е 12%.

Източник: www.segabg.com

Оценка 4.83 от 36 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Немски език онлайн за начинаещи
Курс по Френски онлайн
Езиков център Пловдив
Уроци по Немски Пловдив
Уроци по Хип Хоп танци 2008
Брейк танци за деца
Курс по Народни танци Пловдив
Курсове Козметика
Курс по Италиански София
Вечерен курс по Руски език за начинаещи
Курсове по Турски език София
Online курсове по Немски език
Частни уроци по Немски език София
Уроци по Китайски език София
Английски език матура
Уроци по Английски
Уроци по Математика за студенти Варна
Курс по Гръцки
Тренировки по Футбол
Уроци по Математика София Сердика
Частни детски градини
Уроци по Математика Лозенец
Курсове по Италиански Пловдив
Английски език курсове
Школи по Английски език Стара Загора
Учител по Рисуване
Немски език Варна
Танцови школи в София
Частни уроци по Гръцки език
Online уроци по Математика
Интензивен курс по Немски
Частни уроци по Немски език
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ