+ Предложи статия
10.08.2017

Въвеждат електронни дневници от учебната 2018/19 година

Въвеждат електронни дневници от учебната 2018/19 година

  Край на задължителния хартиен дневник предвиждат промени на просветното министерство, които влизат в сила от учебната 2018-2019 година. Директорите ще имат право да използват само електронен дневник, без да се налага да го водят паралелно с традиционния книжен вариант. Новите правила са разписани в проекта за изменение и допълнение на Наредбата за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование.

 Електронните дневници ще са част от националната електронна и информационна система за предучилищното и училищното образование, обясни шефът на дирекция „Учебници и училищна документация“ Пенка Иванова. Тя уточни, че идеята е всички школа да разполагат с електронен дневник, ако обаче в някои учебни заведения това е невъзможно да се случи през 2018 г. по технически причини, те ще продължат да използват хартиените. „Целите, които се преследват с разработването на наредбата, са свързани с намаляване на броя на училищните документи и постепенното им преминаване в електронен вариант, както и облекчаване на административната тежест за учителите и директорите на образователните институции. Очакваните резултати от предлаганите промени са по-добра оперативност, отчетност и оптимизация на работата с информацията и документите в системата на предучилищното и училищното образование“, гласят мотивите на проекта. Промените предвиждат още информацията от електронния дневник да се съхранява на хартиен носител в срок от 5 години. Това на практика означава, че онлайн съдържанието може да се сканира и да се пази в архива на училището.

 Сред школата, които вече са внедрили електронните дневници и ги ползват заедно с хартиените, е столичното 119-о СУ „Акад. Михаил Арнаудов“. Там електронният дневник е въведен от 2012 година, уточни директорът на школото Диян Стаматов. Той обясни, че в реално време учителите нанасяли информация като отсъствия и оценки и родителите получавали тази информация по мейла. Така на практика майките и татковците научават на момента, ако децата им кръшкат от час. Стаматов обясни, че с електронния дневник родителите се информират в реално време и така се избягвали ситуациите родителите да казват, че не са били уведомени за дадена информация.

 В 119-о СУ във всяка стая имало лаптоп, от който преподавателите можели да нанасят информацията в дневниците. Неудобство обаче било, че се налагало да попълват и книжния вариант. В момента има две платформи, чрез които българските училища могат да използват електронни дневници.

Източник: www.monitor.bg

Оценка 4.84 от 32 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Частни уроци по Английски за матура
Уроци по Немски
Уроци по Плуване за възрастни София цени
Учител по Пиано
Програма за изучаване на Английски език
Частна детска градина София Хаджи Димитър
Курс по Фотография
Онлайн тестове по Английски език
Езикова школа Немски София
Танци Зумба
Народни танци за начинаещи в София
Пилатес за гърба
Клубове за Народни обичаи
География на Европа
Курсове по Френски София
Уроци по Немски език София
Подготовка по Математика за кандидат студенти
Фризьорски курс Варна
Урок по Математика за 1 клас
Школа за Китара
Английска граматика
Езикова школа Испански език
Обучение Английски език
Клуб по Народни танци в Шумен
Частни уроци по БЕЛ Варна
Курс по Математика
Курсове по Гръцки език Благоевград
Курс Френски Пловдив
Уроци по Български език за 1 клас
Школи по Английски език в Люлин
Балет за деца София
Уроци по Шведски език
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ