+ Предложи новина
20.01.2021

Учители и директори с право да се пенсионират 3 г. по-рано по собствено желание

Учителите вече могат да се пенсионират по рано, без да ги задължават техните директори. Това е възможно, след като по инициатива на Синдикат "Образование" социалният министър Деница Сачева внесе проект за промяна в Кодекса на труда, която вече е обнародвана в „Държавен вестник”. Според новия текст учители и директори могат единствено по собствено желание да се пенсионират до 3 г. по-рано от възрастта за трета категория труд.

 До сега, ако ползваха ранното пенсиониране, бяха лишавани от добавката от Учителския пенсионен фонд пожизнено. Тя е около 100 лева и учителите със своите вноски формират този професионален пенсионен фонд. Възможността за ранно пенсиониране да е придружена от рестрикция с отнемане на добавка и обричане на ниска пенсия е несправедливо.  Затова от 2 г. Синдикат „Образование“ предлага учители и директори, които ползват ранно пенсиониране, да получават поне половината от добавката.

 Безкрайно символична е националната политика за превенция на учителя от прегаряне, а традиционни за ЕС компенсаторни механизми у нас са в предзародишно развитие, казват още от Синдикат “Образование“. Ранното пенсиониране с до 3 г. е само един от тях. В същото време в много европейски образователни системи е практика година без работа с ученици - за възстановяване, релакс и квалификация, след изработени 4 до 7 г. в образователната система. Превенцията на претоварването на педагогическите специалисти е важен инструмент и масово в световен мащаб учителите се облекчават от натоварване след определена възраст.

 Според проучвания на Синдикат „Образование“ по време на дистанционното обучение натоварването на учители и директори се е повишило с 15-20 %, което  е довело и до по-интензивно професионално прегаряне. В ЕС текат изследователски процеси, които ще завършат с препоръки към държавите за съхраняване на професията.

 Според всички проучвания у нас бумащина остава проблем номер едно за претоварването на учителя и основен аргумент за отлив от професията. Синдикат „Образование“ се бори за облекчаване на административната натовареност, включително като внесе предложение до МОН за облекчаване натоварването на учителите над 50 г. с един час седмично. Това би било правилно политическо решение за съхраняване на учителите до високата им отредена възраст за пенсиониране. В национален сондаж на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“  98% от анкетираните подкрепят идеята професията да бъде прекатегоризирана във втора категория труд.

 По повод пандемията синдикатът смята, че решението да се включат непедагогическите специалисти в списъците за ваксиниране и удължаването на срока за записване са правилни стъпки. Преди месеци оттам предложиха учителите да могат да се тестват масово и безплатно за COVID19. Сега искат за сметка на МЗ да се направят масови тестове за антитела на всички учители и директори на доброволен принцип. Това ще определи броя на преболедувалите, ще намали нуждата от ваксинация на учителите с антитела,  ще направи работата по-спокойна.

Източник: www.marica.bg

Оценка 4.96 от 25 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ