+ Предложи новина
27.05.2017

Училище в Девня пази дневник от XIX век

Училище в Девня пази дневник от XIX век

  Откриха училищен дневник на 123 години в Девня. Документът свидетелства за дисциплините, изучавали предците ни, строгостта на учителите им и порядките през 90-те години на 19-ти век. Главната книга принадлежи на първото светско основно народно училище в Девня. Тя пази спомени за просветното дело от годината на създаването му и първата учебна година – 1894/1995 г. Пожълтялата реликва с разпокъсани корици намерил възпитателят Стоян Желязков докато разчиствал. Той разказва, че в школото били записани над 60 деца. И цитира първите три страници, показващи строгостта на тогавашните учители – „не премина, не преминал, не издържал изпита“.

 Хората в следосвобожденска България високо ценели образованието - родители с всякакви професии – и ратаи, и овчари, искали да изучат децата си. Един от бившите директори на училището Мария Цонева е впечатлена от старанието на учителите, които прилежно и красиво описвали подробни данни за родителите. Прабабите и прадядовците на днешните деца също били оценявани по шестобалната система. Единицата е обозначавала лошо поведение, никакво прилежание и лош успех. Учителите били стриктни и с високи критерии. Възпитателят Стоян Желязков отбелязва тяхната безкомпромисност – дори по един предмет да е отличник, по друг ученикът имал двойка.

 В първо отделение децата имали часове по нравоучение и закон Божий, отечествоведение, старобългарски език, всеобща история и география, геометрия с чертание, краснопис, естествознание, ръкоделие. От община Девня отчитат, че учителите оценявали не само знанията на учениците, но и тяхното поведение и прилежност. Педагозите били еднакво сурови и към сина на овчаря и към внука на депутата и предприемач Лазар Дуков например, свидетелства дневникът. Дуков нямал нито една шестица, но пък имал слаба оценка по български език.   Не са малко случаите, когато деца напускали школото, обикновено поради болест. Някогашните учители се интересували и от причините за отпадането от училище на своите ученици. Например: „ученикът Васил Недев напуснал учебната година по нехайството на баща си“. Откриването на дневника преди дни е посрещнато с възторг от жителите на Девня. Много от тях поискали да научат как са се справяли предците им в училище.

 Кметът на Девня Свилен Шитов обяснява, че книжната реликва има както културно-историческа, така и сантиментална стойност. Тя ще бъде изложена и достъпна за хората, които имат интерес. Общината планира специална музейна експозиция за просветното дело в града и региона.

Източник: www.btvnovinite.bg

Оценка 4.88 от 25 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по Китара Бургас
Курсове за Фризьори в Сливен
Волейбол тренировка
Индивидуални уроци по Немски език Варна
Езикови училища в София
Online Английски
Курсове по Руски София
Индивидуални тренировки по Кик Бокс
Научи Английски в къщи
Курсове Народни танци
Уроци по Френски език
Домашно по Математика за 6 клас
Курсове по Биология
Аржентинско Танго стъпки
Индивидуални уроци по Испански София
Упражнения по Немски език
Школа по танци Варна
Школи по Английски език Велико Търново
Школа по Индийски танци
Интерактивни уроци по Английски език
Подготовка за матура по География
Народни танци за деца в Младост
Подготовка за матура по Английски език online
Уроци Английски Варна
Школа по Народни танци
Как да научим Английски език
Английски език матура
Уроци по Математика Бургас Изгрев
Индивидуални уроци по Немски
Народни танци начинаещи София
Школа по Ориенталски танци Плевен
Курсове за IELTS Варна
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ