+ Предложи новина
30.11.2015

Такева за пенсионирането на директори: Подмладяването в образованието е наложително

Такева за пенсионирането на директори: Подмладяването в образованието е наложително

  Дълбоко съм убедена, че подмладяването на управленските кадри в образованието е крайно наложително. Това каза Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители във връзка промените в Кодекса на труда, които налагат пенсионирането на учители и директори в цялата страна. „От средата на юли изменението на Кодекса на труда влезе в сила. Септември бяха освободени много учители. Бяха обявени местата на 140 директори, които работеха като временно изпълняващи директори. Останаха около 250-300 учители, които трябва да се пенсионират, но тъй като директорите не могат да намерят учители на тяхно място, ги оставиха. В системата в цяла България има около 500 директори, които трябва да бъдат пенсионирани. В някои региони те се пенсионираха още в началото на септември”. По думите й, Кодексът на труда е задължителен за всички работници и служители в Република България и не е валиден само за образованието. 

 „Всички казват, че трябва да влязат млади учители в системата, но ако някои иска да влязат млади кадри в училище директорите, не трябва да протестират, защото им е дошло времето. В края на краищата на всички идва това време, за да може да отворят пътя за кариерно развитие на младите хора. Учителят е в системата и работи активно, когато вижда, че има възможно развитие на място, но когато кариерното развитие е запушено, няма как да има такова отношение”, посочи Янка Такева. Тя посочи, че е убедена, че няма да има трудности по отношение на новите промени в КТ. Според нея пенсионирането на директорите, навършили пенсионна възраст ще се отрази добре, тъй като ще се въведе нов стил на управление. „Новите управленски екипи ще дойдат със своя хъс, ще покажат нещо ново”, обясни Такева. По думите й, осезаемо липсата на кадри се усеща сред учителите по чуждо езиково обучение, математика и информатика.  

 „Дефицит за директори няма. Не бъркайте учителите с директорите. На учителите някои директори им връчиха заповедите за пенсиониране в коридорите на училищата, вместо да ги поканят и да им благодарят”, каза тя и обясни, че не може да се говори за чистка, а за изпълнение на Кодекса на труда. Според Такева три са причините за липсата на мотивация на сред младите кадри да работят по професията си в България - ниското заплащане, липсата на кариерно развитие и мнението на обществото за учителската професия. Във връзка с отпадането на предметите история и география в 12 клас на средното образование, тя посочи, че съгласно новия Закон за училищното образование в прогимназиален етап самите учители са поискали сами да определят учебните планове в зависимост от интересите на децата. 

 „Смятам, че такава възможност е дадена в разпределението на примерни учебни планове, които могат да бъдат променяни в самите учебни заведения. Ако учебното заведение види, че има дефицит в учебния план, може следващата учебна година да го промени. Тази автономност на училищата във втори гимназиален етап е изключително важна, защото и сега колегите се оплакват, че дванадесетокласниците не ходят на училище”, посочи Такева. По думите й, трябва да се направи така учебният план, за да бъде интересен на децата. „Понеже е ново, нормално е да се страхуваме всички. Всяко ново нещо се приема малко с недоверие и страх и притеснение, дали ще се справим, но съм убедена, че колегите ще се справят”.

Източник: www.actualno.com

Оценка 4.88 от 32 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ