+ Предложи статия
08.07.2017

Само 6% от българите имат интерес към учителската професия

Само 6% от българите имат интерес към учителската професия

  Въпреки опитите за реформи през последните години, интересът към професиите с най-голяма обществена значимост като учителската и полицейската професии остава много нисък. Това показва проучване на обществените нагласи на "Алфа рисърч", изследващо престижа и интереса към различните професии, както и образованието и квалификацията в условията на динамизиращия се пазар на труда. Установено е, че учителската професия запазва стабилност през последните 10 години, като през 2017 година заема 9 място със 6% интерес в класацията на "Алфа" за най-предпочитани професии. Интересът към полицейската професия също остава без повишение - на 7 място в класацията на "Алфа", със 7% интерес.

 Най-голям интерес у нас има към професиите "компютърен специалист" и "лекар". Леко повишение се наблюдава и към желаещите да станат инженери. Най-голям спад в бележи адвокатската професия, която от 25% интерес през 2008 година сега се ползва с 16% интерес. Спад има в престижността и на митничарската професия (от 13% през 2008 г. до 7% днес), кариерата в политиката (от 9% през 2008 г. до 5% днес) и журналистическата професия - от 7% през 2008 г. до 5% интерес днес. Според проучването на "Алфа" главна пречка пред по-високата конкурентноспособност на икономиката у нас се дължи на слабата мотивация и интерес към повишаване на образованието и квалификацията.

 Установено е, че в страните с високо развити икономики "ученето през целия живот" заляга като важен стимул и фактор за по-голяма конкурентноспособност и по-високи доходи. За разлика от тях, у нас интересът към престижни специалности не е съпроводен от мотивация за повишаване на образованието и усъвършенстване на професионалните умения. През последните две години едва 13% от българите са преминали някакви курсове за обучение или повишаване на квалификация. Между най-популярните и посещавани курсовете са тези за преквалификация (5.4%) и шофьорските курсове (2.7%). Университетското образование се нарежда след тях с 2.4%, а интересът към обученията по различни компетентности - езикови, компютърни и други е 2.3%.

 Според проучване на Евростат за 2015 година у нас има много висок дял млади хора между 20 и 34-годишна възраст, които нито учат, нито работят - 21.4% от хората в този възрастов интервал. Това е едно най-високите нива на младежка безработица в ЕС. От "Алфа" обръщат внимание и на това, че над 60% от безработните младежи до 29-годишна възраст у нас през 2016 година са без квалификация и специалност. Проучването на "Алфа" е проведено в периода 12 - 22 юни тази година. В изследването са участвали 1 024 пълнолетни граждани от цялата страна.

Източник: www.news.bg

Оценка 4.84 от 32 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Частни уроци по Немски Велико Търново
Плуване калории
Хип Хоп танци уроци Варна
Курсове по Английски език за деца
Тренировки по Бокс в София
Руски език online
Ноти за Пиано за деца
Подготовка по Математика
Уроци Танго цени
Упражнения по Немски език онлайн
Йога за начинаещи
Народни танци София Надежда
Народни танци уроци
Уроци по Турски език Варна
Йога София
Клуб за Народни танци
Народни танци Студентски град
Курсове Русе
Летни курсове по Испански език
Курсове по Фризьорство курс
Частни уроци по Руски език Пловдив
Частни детски градини Хаджи Димитър
Школи Народни танци за начинаещи
Уроци по Английски Бургас
Треньорска школа по Футбол
Зумба в София
Частна детска ясла София Надежда
Пилатес в Плевен
Вечерен курс по Руски език за начинаещи
Курсове по Графичен Варна
Танцови школи Пловдив
Курсове по Немски в Пловдив
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ