Бронзов барелеф върху морена, извадена от кариерата край елховското село Гранитово припомни славата на легендарния Индже войвода в родното село на майка му - Попово, община Болярово.
Паметният знак, изработен от тополовградския скулптор Христо Дюлгеров бе официално осветен в събота, за 200-годишнината от гибелта на хайдутина, възпят в народния фолклор За основа на образа Дюлгеров, който е автор на серия паметници е използвал рисунката на художника проф. Илия Петров, на която войводата е изобразен в своеобразна униформа на български волентир, като какъвто загива през 1821 година по време на битка с турските войски край село Скулен по брега на река Прут в близост до сегашния град Яш.
Истинското име на Индже войвода според изследователите му било Стоян, прякорът дошъл от стройната /тънка/ осанка, различните автори дават различни родни места, сред тях е и намиращото се днес в Турция Доганджа, но официално е възприето проучването на доц. Мильо Петров, който сочи боляровското Попово, някога Папазкьой. Там преди малко повече от две десетилетия тогавашният вицепрезидент Тодор Кавалджиев открива паметен знак в двора, където уж била родната къща на майка му.
Образът на Индже войвода е вдъхновил гениалния руски поет Александър Сергеевич Пушкин, който пише стихотворение и повест, посветени на кържалиите, редом с народните песни той остава в съзнанието на поколения българи и с разказа „Индже“ на Йордан Йовков от цикъла „Старопланински легенди“.
„За мен е чест да направя паметник на Индже войвода, който да бъде поставен в село Попово. Живеем в трудни и сложни времена, радвам се че има ръководители на общини като кмета на Болярово Христо Христов, които милеят за героите!“, коментира Дюлгеров, който е автор на паметника на войводата Кара Кольо в Тополовград.
Върху втора, по-малка морена се чете строфа от народната песен: „Заплакала е гората заради Индже войвода: "Че го Индже го ранили в челото между веждите." /Нямало никой до него водица да му донесе,/ водица да му донесе, сенчица да му направи.„
Източник: www.monitor.bg