+ Предложи новина
02.08.2018

Родните университети полагат неистови усилия да запълнят местата си

Родните университети полагат неистови усилия да запълнят местата си

След трето класиране Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е записал 3063 първокурсници. Числото съответства на 94,33% от утвърдения прием за новата академична 2018/2019 година, каза зам.-ректорът доц. д-р Мария Стоянова. На фона на често коментираната демографска криза, която през последните няколко години сериозно рефлектира върху запълването на местата във висшите училища, ПУ „Паисий Хилендарски“ запазва водещото си място сред държавните университети, коментира доц. Стоянова. Тя припомни, че през изминалата декада Пловдивският университет е едно от малкото държавни висши училища, което запълва почти 100% от обявения си прием по държавна поръчка, като тази година до момента има и 402 първокурсници, избрали платено обучение, коментира доц. Стоянова.

ПУ „Паисий Хилендарски“ е университет от класически тип, който предлага предлага обучение в 6 от общо 9-те области на висше образование, в редовна и задочна форма. След третото класиране местата в редовно обучение са запълнени до 94,83%, а в задочно – до 91,63%. Тази година прави впечатление равномерното, с малки изключения, запълване на местата по професионални направления.

 Също така, в сравнение със същия етап от класиранията миналата година, сега има повече записани студенти спрямо 2017 г., макар в процентно съотношение да има малки разлики. За академичната 2017/2018 година държавният прием е бил 3136 нови студенти в редовна и задочна форма единствено в деветте факултета ПУ „Паисий Хилендарски“, като след трето класиране са се записали 3008 души или 95,92%.

Тази година утвърденият прием е 3247 места, а записаните първокурсници до момента са 3063 или 94,33% - т.е. с 1,59% по-малко в процентно съотношение, но реално с 55 човека повече. Тази година прави впечатление и по-големия брой записани в редовна форма – 2603 човека, което е с 201 повече спрямо миналата година. След трето класиране изцяло са заети местата в направления „Педагогика“, „Социология, антропология и науки за културата“, „Психология“, „Политически науки“, „Социални дейности“, „Икономика“, „Химически науки“, „Информатика и компютърни науки“, „Машинно инженерство“, „Биотехнологии“ и „Изобразително изкуство“.

В „Право“ и „Администрация и управление“ в задочна форма са запълнени всички места, а в редовна – съответно 99,23% и 95,38%. С малък брой свободни места е и „Педагогика на обучението по ...“, при която за редовно обучение са се записали 94,46% от първокурсниците, а за задочно – 90,77%. При хуманитарните науки лидер е са бакалавърските филологически програми, за които са се записали 99,76% от новите студенти в редовна форма и 96% в задочна.

В направления „Философия“ и „История и археология“ обучението е само в редовна форма и запълването на местата е съответно 93,33% и 79,49%. Само в редовно обучение са и „Музикално и танцово изкуство“, „Комуникационна и компютърна техника“ и „Електротехника, електроника и автоматика“ и запълването на утвърдения прием при тях е съответно до 92,86%, 92,81% и 63,33%. Тенденция от последните години е и по-слабият интерес към някои от природните науки и към математиката. Заети са едва 43,33% от местата в „Математика“, а във физическите науки – 45,83%. Постоянен остава интересът на кандидат-студентите към биологическите науки, при които в редовна форма са заети 84,44% от бройките по държавна поръчка, а в задочна – 61,67%.

 Единствено за специалността „Актьорство за драматичен театър“ от област „Театрално и филмово изкуство“ изпитите по дългогодишна традиция на ПУ „Паисий Хилендарски“ ще се проведат през м. септември в три кръга, в три последователни дни. Тази година определените дати са 10, 11 и 12 септември. За 15-те места в специалността до момента са подали документи 30 кандидати, т.е. двама души ще се борят за едно място. Пълният списък на свободните места по специалности, както и начинът на кандидатстване, са публикувани на сайта на университета: https://uni-plovdiv.bg/uploads/site/Objava2018_II%D0%BA%D0%BB_V30.07.186.pdf

 220 свободни места държавна поръчка все още остават свободни след второто класиране във Великотърновския университет. 119 от тях са за специалностите „Педагогика по...”, 28 в специалността „Информатика и компютърни науки”, 11 в „История” и „Археология” и 10 в „Теология”. По-малко, само 6 са във филологическите специалности, по 7 в „Политология” и „Социални дейности”.

 Тази година учудващо има 3 незаети бройки дори и в топ специалността „Право”. От университета обявяват, че всеки, който отговаря на условията, може да се запише за студент без значение дали е кандидатствал или не. Признават се оценките от матурите, както и оценки, положени в Софийския или Великотърновския университети. Кандидатите с дипломи отпреди 2008 г. които не са полагали кандидат студетски изпит, ще трябва да се явят на тестове по български език и/или история.

 Справка в сайта на Стопанската академия в Свищов показва, че е обявено междинно класиране за попълване на незаети места. Подаването на документи за кандидатстване с оценка от държавен зрелостен изпит или пренесена оценка от друго висше училище е на 23.07. – 11.08.2018 г. Обявяването на резултатите от класирането ще е на 13.08.2018 г., а записването на класираните студенти - от 13.08. до 18.08.2018 г.

 Третият и последен етап на класирането на кандидат-студентите в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за учебната 2018/2019 г. беше обявен. В третия етап на класиране участват потвърдилите от първия или втория етап кандидати, за които е възможно прекласиране в по-горна желана специалност, както и всички, некласирани на първите два етапа. Резултатите от третото класиране са окончателни. 3 905 новоприети студенти са се записали след първото и второто класиране. В третия етап на класирането са приети 926 студенти. От изчакващите 658 по-добро класиране след първите два етапа 246 души са класирани в по-желани специалности, а 412 са останали на същите позиции. На третия етап са класирани нови 268 кандидати.

 Запълнени след първия и втория етап на класирането са специалностите „Психология“, „Публична администрация“, „Публични информационни системи“, „Английска филология“, „Арабистика“, „Китаистика“, „Японистика“, „Южна, Източна и Югоизточна Азия“, „Компютърни науки“, „Софтуерно инженерство“, „Информационни системи“, „Компютърно инженерство“, „Туризъм“, „Право“, „Международни отношения“, „Комуникационен мениджмънт“, „Музикални медийни технологии и тонрежисура“, „Графичен дизайн“, „Физическо възпитание и спорт“ и „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“.

Източници: www.marica.bg   www.monitor.bg

Оценка 4.83 от 35 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Школи по Английски език Стара Загора
Урок по Салса
Частни уроци по Български език и Литература Варна
Курсове по Графичен
Уроци по Пеене Пловдив
Транскрипции в Английския език
Детски градини София
Тест по География и Икономика за 5 клас
Уроци по Тенис на корт
Как да науча Английски
Детски градини в София
Школа по Ориенталски танци Стара Загора
Online уроци по Турски
Модерен Балет София уроци
Йога начинаещи
Уроци по Английски Пловдив
Руски език за начинаещи online
Курс по разговорен Английски
Салса школи София
Икономическа География на България
Английски за деца
Уроци по Математика за студенти Варна
Курс по Немски Бургас
Йога курс онлайн
Лесно учене на Английски
Уроци по Пиано София
Подготовка за матура по Философия
Български език за 7 клас
Народни танци Варна начинаещи
Уроци по Салса танци
Курсове по Английски Стара Загора
Езикови школи София Италиански
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ