+ Предложи статия
17.10.2017

Родителите повишават изискванията си към учителите

Родителите повишават изискванията си към учителите

  16-годишен ученик е припаднал от препиване с алкохол, след като се забавлявал със свои връстници, съобщиха от полицията. Младежът е бил открит в петък малко преди полунощ на ул. "Обединение" в близост до сградата на Общинската администрация в град Мадан. Момчето веднага е било откарано в местния център за спешна помощ, където му направили промивка на стомаха. Не след дълго той се свестил, а дрегерът отчел 1,50 промила алкохол. Впоследствие станало ясно, че ученикът заедно с компания празнували рожден ден на свой близък в заведение и успели да се почерпят доста сериозно. „В момента колегите работят по случая, изяснява се в кое заведение са празнували и кой е сервирал алкохола“, коментира говорителят на полицията в Смолян Цветелина Черкезова.

 В същото време 12% от децата в България се отглеждат от родителите си от разстояние, като общуват с тях по скайп. Също така 52% от децата се възпитават в непълни семейства. Тези данни изнесе шефката на Синдиката на българските учители Янка Такева, която участва в конференцията - "Партньорство училище - родители". Родителите стават все по-тревожни по отношение на възпитанието на децата си, като компенсират това с повишени изисквания към учителите, заяви проф. Нели Бояджиева от Софийския университет.

 "Колегите от Видин казват, че ако ние не сме, за да проследим ученика - дали се е нахранил, дали е на топло, дали се е прибрал, дали си е купил учебници и дали редовно се подготвя за следващия учебен ден, няма кой да погледне това дете", коментира Янка Такева трудностите на учителите, които работят с ученици, на които родителите са на работа в чужбина. Такева добави, че "със смартфоните и по скайпа това дете си говори със своите родители, но те не знаят дали то е вкъщи, на улицата или на друго място". Никой от нас - учителите и директорите, не може да замести майката и бащата в училище, с тези думи се обърна председателят на СБУ към учителите, училищните директори и представителите на родителските организации, участващи в конференцията.

 Янка Такева постави и въпроса за нарушения баланс в комуникацията между родителите и училището. Тя попита "кой докъде и как трябва да се намесва в работата на образователната система и да определя политиките за развитието й". Трябва да се намери баланса на доброто общуване в образованието и в основата на него да стои доверието, каза Такева. На форума бяха представени добри практики за взаимодействие между училище, родители и ученици, за да се постигне максимално партньорство за създаване на по-добра образователна среда и за активно ангажиране в него както на училищната общност, така и на родителите, пише БТА.

Председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева заяви, че 51 процента от българските деца живеят в непълни семейства, а 12 процента от децата у нас се отглеждат по скайп от родителите им, които са на гурбет в чужбина. Такева изнесе тези данни на конференцията "Партньорство училище - родители - добри практики и решения", организирана от Министерството на образованието и науката. "Колегите от Видин казват, че ако ние не сме, за да проследим ученика - дали се е нахранил, дали е на топло, дали се е прибрал, дали си е купил учебници и дали редовно се подготвя за следващия учебен ден, няма кой да погледне това дете", коментира Янка Такева трудностите на учителите, които работят с ученици, на които родителите са на работа в чужбина. Такева добави, че "със смартфоните и по скайпа това дете си говори със своите родители, но те не знаят дали то е вкъщи, на улицата или на друго място". Никой от нас - учителите и директорите, не може да замести майката и бащата в училище, с тези думи се обърна председателят на СБУ към учителите, училищните директори и представителите на родителските организации, участващи в конференцията. Янка Такева постави и въпроса за нарушения баланс в комуникацията между родителите и училището. Тя попита "кой докъде и как трябва да се намесва в работата на образователната система и да определя политиките за развитието й". Трябва да се намери баланса на доброто общуване в образованието и в основата на него да стои доверието, каза Такева. На форума бяха представени добри практики за взаимодействие между училище, родители и ученици, за да се постигне максимално партньорство за създаване на по-добра образователна среда и за активно ангажиране в него както на училищната общност, така и на родителите, пише БТА.

Прочети повече на: https://www.novini.bg/news/449059-%D1%8F%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B2%D0%B0-12-%D0%BE%D1%82-%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%BE%D1%82%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D1%82-%D0%BF%D0%BE-%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%B9%D0%BF.html

Източник: www.dariknews.bg   www.monitor.bg

Оценка 4.86 от 29 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ