Родители ще протестират утре срещу агресията в детските ясли, градините и училища. Протестът ще се проведе пред дирекциите "Образование" и "Здравеопазване" на Столична община. Поводът за него са зачестилите случаи на насилие сред децата - от най-малките до 14-15 годишни ученици, както и трагичните смъртни случаи. На протеста ще присъстват учители, възпитатели, майки на пострадали от психическо и физическо насилие деца от цялата страна. "Една от мерките за справяне с агресията, които предлагат родителите, е въвеждането на личностни тестове - психологическо обследване на всеки бъдещ педагог, което да се прави още по време на следването", посочи Мария Маринова, медиен координатор на протеста. Тя отбеляза, че такива тестове има в Германия още в първия семестър на студентите от педагогическите специалности.
Освен външна оценка за учители, възпитатели и медицински сестри, хората, които ще работят с деца, ще могат да си направят и самооценка доколко емоционално стабилни са, имат ли търпението за професията, да въвеждат добри нови практики, да се развиват, каза Маринова. Тя апелира към учителите да не го приемат с обида. По думите й в системата работят брилянтни кадри, но е допусната и порочната практика да има специалисти без правилен педагогически подход.
Родителите предлагат във всяко помещение на яслите, градините и училищата да се въведе система за видеонаблюдение. Те настояват при доказано насилие над дете отговорният за това служител да бъде дисциплинарно уволняван и за определен период от време да му се отнеме възможността да практикува професията. За това време учителят трябва да получи психологическа подкрепа и възможност да смени попрището. Родителите предлагат медицинските сестри в яслите и педагозите в градините и училищата заедно с родителите веднъж седмично да преминават обучения, чрез които да се разбере смисълът на професията на психолога. Друга мярка е въвеждане на лимит от пет деца, за които да се грижи медицинска сестра или педагог в детските ясли, а децата в градините и яслите да са максимум 20 в група, а в училище - 22 деца.
Предлага се и родителите да могат да полагат доброволчески труд, съгласуван с психолозите и педагозите в яслата, градината и училището с цел по-лесна адаптация на децата и сформиране на сплотен колектив. Родителите настояват да се забранят телевизорите и лаптопите в детските градини, освен когато не се пускат образователни филми или упражнения.
Източник: www.dariknews.bg