+ Предложи новина
13.07.2020

Ректори искат бакалавърски програми да бъдат за три години, а магистърски – за две

  Българинът вече може да ползва държавна субсидия за допълнително обучение или магистратура на всеки десет години. Това предвижда стратегията за висше образование, предложена от МОН, която все още очаква обществено обсъждане.

 Причината е във факта, че на хората все по-често се налага преквалификация или дори смяна на професията, за което и просветният министър Красимир Вълчев алармира многократно. Все по-често на младите хора ще се налага да работят с изкуствен интелект, а значителна част от сегашните професии ще изчезнат, както например в миналото е изчезнала професията "машинописка".

 Идеята е университетите, които все по-често не могат да си намерят студенти от България, да заложат на чужденци, които да учат дистанционно или редовно. Както и на хора в по-напреднала възраст, които имат нужда от нови знания. В момента един от техните съществени проблеми е свързан с това, че те искат обновяване на познанията си, но трябва да заплащат това от джоба си, освен ако разходите не покрие работодателят. Ако държавата финансира преквалификацията им, тя ще спечели по-качествени кадри и плюсове за икономиката ни, смятат авторите на стратегията.

 Oбучението в степен бакалавър за някои професионални направления пък може да се намали от 4 на 3 години. Тази законодателна възможност е предложена както за редовно, така и за дистанционно обучение, като идеята е продължителността за дадено професионално направление да е еднаква за всички висши училища в страната. Просветният министър Красимир Вълчев неотдавна поясни, че някои от ректорите сами настояли за тази промяна, защото се чудят с какви часове да запълнят четиригодишната бакалавърска степен, а в същото време са им нужни повече часове в магистърска. Сега те ще могат да провеждат тригодишни бакалавърски обучения, а след това да разширят магистратурите. В тази връзка е предвидено и да се осигури държавно субсидиране на редовно, дистанционно и задочно обучение в степен „магистър“ с продължителност от 2 години, ако то надгражда 3-годишно обучение в степен „бакалавър“ в същото професионално направление. "В България, от начина, по който са разделени, едва ли не се създава впечатление, че магистратура е някакво второ качество образование и истинското образование е бакалавърското. Студентите подхождат много по-несериозно към магистратурите, отколкото към бакалавърската си степен. Идеята е да се обърне всичко това“, обясни зам.-образователният министър Петър Николов. Някои от ректорите обаче коментираха, че при тях идват бакалаври от "съмнителни" университети и факултети, които след това искат да надграждат магистърска степен, без да имат необходимите познания.

 Сред другите промени в Стратегията е дефинирането на университетите на изследователски, образователни и професионални с ясно очертана специфика. От МОН припомнят, че с промени в Закона за висшето образование
през 2016 г. бяха регламентирани изследователски университети. Това обаче бе направено чисто формално, като не бяха утвърдени правила по какъв начин ще се избират едните и другите, тъй като липсва единен критерий. Сега се предлага това да бъде направено въз основа на обективни критерии - като броя на публикациите в реферирани и индексирани издания (вкл. патенти), нормиран спрямо броя преподаватели. "Изследователско висше училище може да е това, в което всички професионални направления обучават магистри и поне 75% от действащите студенти се обучават в изследователски професионални направления", дават за пример в стратегията от МОН. Това обаче на практика е доста сложно, като се има предвид как трудно се отпускат пари за изследвания и колко от студентите имат достъп до тях. Да не говорим за това, колко от субсидиите отиват за псевдонаучни изследвания. Отделно от това ще има и само образователни висши училища, които обучават бакалаври и магистри и в които научните изследвания са пренебрежимо малко.

Източник: www.standartnews.com

Оценка 4.87 от 30 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Индивидуални уроци по Латино танци
Курсове по Катерене
Уроци по Китара Бургас
Тренировки по Тенис на корт Пловдив
Курс по Руски език Варна
Френски онлайн самоучител
Курсове Маникюр Варна
Уроци по Китара София цени
Курс по Английски език on vimeo
Частни уроци по Литература Пловдив
Английски език за 1 клас
Online уроци по Английски език
Немски курсове
Частни уроци по Литература Хасково
Курсове по Руски език Бургас
Народни танци Пловдив за начинаещи
Клубове за Народни танци Пловдив
Английски за начинаещи онлайн
Курсове по Японски език София
Частна детска градина София Младост 4
Тестове по Немски
Български за чужденци
Уроци по Шведски език
Гръцки език
Школи по Английски език Велико Търново
Школа по Математика Пловдив
Курсове в Пловдив
Курсове по Италиански София
Брейк денс
Уроци по Турски език Хасково
Народни танци Пловдив Кючук Париж
Фитнес тренировки за отслабване
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ