+ Предложи статия
31.08.2021

Първият учебен ден ще е присъствен за всички първокласници

 Първият учебен ден ще е присъствен за всички първокласници независимо от данните за коронавирусната епидемия. При по-големите ученици формата на обучение ще зависи от това в коя зона е навлязла съответната област на страната, обяви пред БНР служебният министър на образованието проф. Николай Денков. МОН предложи 4 варианта на обучение в зависимост от зоните за разпространение на вируса. Присъственото обучение в пълноценен вариант е възможно само в зелена и жълта зона, в червена зона (от 250 до 500 на 100 000 заболели) се предвижда редуване на часове в клас и дистанционно, а в тъмночервената зона всички ученици задължително ще учат онлайн. 

 МОН и РЗИ интегрират информационните си системи и се надяват до 15 септември това да е факт, така че данните да се следят максимално ефективно и да няма забавяне при взимането на решения,  коментира Денков. МОН увеличи и прага на учениците, които следва да останат в клас при редуване на двете форми в дадено училище от 38 но 50%, което ще позволи по-честа ротация на децата, обясни служебният министър. 

 С цел максимална актуалност на данните министерството съзнателно бави и провеждането на проучване за нивото на ваксинация и преболедуване сред учителите. Очаква се такава анкета да бъде пусната в началото на септември. Нивото на ваксинация сред учителите е ниско, като по данни от средата на юли ваксинираните учители и непедагогически персонал в 2/3 от училищата бях под 30%, този праг не беше преминат и в 75% от градините.

 Ще осигурим възможност за безплатно тестване на деца със симптоми, но профилктичното тестване има смисъл при голям брой ученици, а българските родители нямат нагласа за това, коментира още Денков. Безплатни и щадящи тестове (секретът се взима от устата) ще бъдат осигурени, ако над 90% от родителите са съгласни, но няма смисъл да се тестват 5-10% от учениците, счита министърът. Няма нагласи и за ваксиниране на студентите, където се очертава втора трудна учебна година. „Подкрепям решението на Медицински университет – Пловдив. То е продиктувано не само от желанието техните студенти да се обучават присъствено, а и заради риска от контакта между болни пациенти и студенти в университетските болници“, коментира Денков. Ректорът на МУ-Пловдив издаде заповед, с която обвърза присъственото обучение с валиден сертификат за ваксинация, документ за преболедуване или отризацетел тест COVID-19.

Източник: www.segabg.com

Оценка 4.83 от 36 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по Плуване Русе
Тестове за матура по БЕЛ
Немски език за деца София
Народни танци за деца Варна
Тестове по Английски за 8 клас
Курс по Шведски
Уроци по Английски online
Клуб по Народни танци Велико Търново
Немски език a1
Учители по Математика
Клуб по Спортни танци Сливен
Класически Балет за деца
Уроци по Български език Варна
Школа по Индийски танци
Тест по История
Курсове Компютърна грамотност
Бои за Рисуване върху
Уроци по Немски език София
Тест по География и Икономика за 5 клас
Уроци по Рисуване за деца
Уроци по Плуване за деца в Пловдив
Уроци по Немски гьоте институт
Немски език нива
Латино урок
Курсове за Маникюр
Уроци по Испански онлайн
Курсове по Английски в Бургас
Курсове по Немски Пловдив
Изучаване на Италиански език
Уроци по Плуване за възрастни
Подготовка за матура по Математика
Арабски език за начинаещи
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ