+ Предложи статия
01.10.2015

Проф. Танев за Закона за училищното образование: За нищо новаторско няма гаранции

Проф. Танев за Закона за училищното образование: За нищо новаторско няма гаранции

  Всичко, което е ново, по някакъв начин плаши и казвам това по повод съмненията около новия закон за предучилищното и училищно образование, който се гледа в Народното събрание. По-консервативните, а това в семействата са обикновено жените казват - така се готви леща, така се правят нещата или изпитват съвсем естествен инстинкт за съхраняване на техните деца, т.е. да не бързат да ги пращат в предучилищна форма на обучение. Те мислят, че новото може да им навреди. Но майките във Великобритания, в Холандия, където отдавна има такава форма на обучение отдавна не си задават тези въпроси. А сигурно и те са се безпокоили по онова време. Нека да видим да има момент на улягане на закона - за нищо новаторско не е гарантирано, че няма грешки, но специално за тази форма, за която има световен опит, не мисля, че България е толкова уникална, че само у нас предучилищното образование да представлява голям грях.

 Най-важното е, че се обръща внимание към този контингент /на децата за предучилищно образование - бел.ред./, преди те да влязат в първи клас. В този момент на своето развитие, както психолозите казват, най-добре се усвоява език. Знаете, например, че за т.нар. малцинства в България това ще има сериозно възпитателно и образователно значение. Г-жа Силвия Вартан, родена в България арменка знае български, арменски и със сигурност - и френски във Франция, където живее. Така че би следвало българските турци да усвояват официалния език, на който ще подават документи, но не могат да останат и на майчиния си език. На нас не ни трябват хора, които не знаят нито официалния, нито даже майчиния си език. Просветеният европеец, а това са европейски, не анадолски турци - давам пример, и би следвало да се погрижим за тях… Една от мерките, както бях убеден, е за предучилищното образование - наричат го така, защото то е по език и, все пак, има елемент на образование. Това е основен довод, който не е само за малцинствата, но е и за по-бързото израстване в това динамично, съвременно училище на 21 век. То не тръгва вече от буквара, от ученето на буквите. Децата влизат вече натискали бутоните на смартфоните и на какво ли още ... Ето защо се налага да падне възрастта, от която да се започне ходенето на училище. Но това не може да бъде истинско образование, то е предучилищно, ограничено по възможности, тъкмо заради детската психика. Не може да има първи клас за четиригодишните.

 Много съм радостен заради възможността подрастващите да излизат от средното образование след завършен 10-ти клас. Така или иначе, това става и сега - дали заради емигриране навън или за да работят. И системата става вече затворена за тях. Това сега ще им създаде възможност за професионално образование, така както беше едно време - имаше техникуми, но имаше и строителни войски, които създаваха професии. Строителни войски вече няма, не могат да се върнат традиционните техникуми, а и страната е различна - ние не сме затворена икономика. Затова търсим тази гъвкава форма, която свършва до стълбицата на висшето образование. Осигуряваме хоризонтална и вертикална проводимост, изходи и входове в системата.

 Не знам дали за подготовката на закона за предучилищното и училищно образование са похарчени 22 млн. лв. - точно такава цифра не съм чул, но знам, че в течение на времето е имало много анализи, обсъждания, сбирки. Какво са правили преди мен - не знам, подозирам, както всички книги пишат по тези въпроси, че част от НПО са скрита форма на съвсем друг вид организации за печалба или за влияние и т.н. Но не вярвам да е било само това. Надявам се да не е било само това. За толкова голям закон, с около 400 члена в него, със сигурност е имало много работа по него и вероятно част от тези пари са отишли съвсем по назначението си, но може да не са били разходвани ефикасно.

Източник: www.bgnes.com

Оценка 4.86 от 29 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Компютърни курсове София
Уроци по Английски език Пловдив
Частни уроци по Руски език Пловдив
Уроци по Френски език Варна
Уроци по Китара София цени
Уроци по Балет за деца
Руски език за начинаещи онлайн
Уроци по Математика София Сердика
Езикови школи София Италиански
Езикова школа Стара Загора
Фризьорски курс Велико Търново
Италиански език за начинаещи
Атлас по География
Курс за Компютърна грамотност
Езикови школи Бургас
Уроци по Английски Варна
Народни танци София Бели брези
Курсове Счетоводство Пловдив
Езикова школа Варна
Изучаване на Немски език в Германия
Курсове по Английски език в София
Фризьори Варна
Курс по Индийски танци
Курсове по Математика Бургас
Салса танци Варна
Английски език курсове
Курсове в София
История за 5 клас
Йога за бременни София
Компютърни курсове Плевен
Италиански онлайн
Уроци по Испански език в София
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ