+ Предложи статия
21.06.2017

Преподавателите от ИУ Варна са най-добре заплатените в страната

Преподавателите от ИУ Варна са най-добре заплатените в страната

  Преподавателите в Икономическия университет във Варна получават близо три пъти по-високи заплати от колегите си например в Минно-геоложкия университет. За сериозната ножица в университетските възнаграждения, често в ущърб на вузовете, предлагащи качествено образование, стана ясно на конференция на КНСБ за предизвикателствата пред държавните висши училища у нас.

 Данните за средните брутни заплати в държавните университети са към декември 2016 г. Според тях най-високи са възнагражденията в Икономическия университет във Варна - 2061 лв., а най-ниски - в Минно-геоложкия университет (МГУ) в София - 860 лв. УНСС се нарежда на осмо място с 1342 лева средна заплата, а Софийският университет "Св. Климент Охридски", който е лидер по повечето от професионалните направления, в които предлага обучение, е едва на 16-о място - с 1193 лв. средна брутна работна заплата. В класацията се открояват медицинските университети, които заемат второ, трето и четвърто място по възнаграждения. В МУ-София преподавателите получават средно 1995 лв., колегите им от Варна са с 1849 лв., а тези в Пловдив - с 1585 лв.

 Анализът показва, че в 4 от държавните висши училища, които подготвят едни от най-търсените кадри - инженерите, средната заплата е под 1000 лева, което се отчита като крайно негативна тенденция за сектора на висшето образование. С най-ниски доходи са работещите в МГУ - 860 лв., в Химикотехнологичния и металургичен университет - 892 лв., в УАСГ - 966 лв., и във Висшето строително училище "Любен Каравелов" - 980 лв.

 От КНСБ са разделили 33-те държавни висши училища на 4 групи според броя на студентите и преподавателите и средните заплати в тях. В първата група влизат университети като УНСС, Пловдивският университет, Югозападният университет и Икономическият университет във Варна, в които има относително малко преподаватели, но обучаващи голям брой студенти срещу високо заплащане. Вторият тип висши държавни училища се характеризират с относително много студенти, обучавани от голям брой преподаватели, но с относително ниско заплащане. Сред тях са СУ и Техническият университет в София. Третият тип вузове са с малко студенти, обучавани от малко преподаватели, но при високо заплащане, каквито са например медицинските университети. Всички останали държавни университети са в четвъртия "тип" висши училища, които са с малко студенти и малко преподаватели, но те са с относително средно или ниско ниво за заплащането.

Източник: www.segabg.com

Оценка 4.89 от 28 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Индивидуални уроци по Китара
Школа по Народни танци Бургас
Частни уроци по Испански език София
Английски за деца Онлайн
Руски език за начинаещи
Детска Футболна школа
Частни уроци предлага частни уроци по Испански
Ускорен курс по Английски
Уроци по Плуване за възрастни София
Online Курсове по Английски
Дистанционно обучение по Английски език
Как да науча Немски език
Школа по Английски за деца
Уроци по Пиано игри
Графичен Дизайн програми
Школи по Испански език
Танци Зумба
Индивидуални уроци по Математика
Езиков център Пловдив
Италиански онлайн
Бел 7 клас
Уроци по Биология София
Футболни клубове
Текстове на Английски
Уроци по Български език
Уроци по История за 8 клас
Професионални курсове Пловдив
Индивидуални уроци по Английски
Курсове за IELTS Варна
Зумба Фитнес за начинаещи
Немски уроци
Уроци по Биология за София
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ