Седмокласниците тази година масово избират да продължат образованието си в профилирана паралелка с английски език. А най-много от тях предпочитат тя да е в Руската гимназия. Общо 1435 кандидати са вписали паралелка с английски в ЕГ „Иван Вазов”, подреждайки листата на предпочитанията си. На второ място се нарежда отново паралелка с английски, но в ЕГ „Пловдив”. За там се борят 1357 ученици. Следва хуманитарна паралелка, отново със засилено изучаване на английски език, в Профилираната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий”, която пък е посочена от 1271 деца. На четвърто и пето място в класацията на петте най-предпочитани училища са немските паралелки, съответно в ЕГ „Иван Вазов” и ЕГ „Пловдив”.
Сред професионалните гимназии най-предпочитана е Търговската, като паралелката по митническа и данъчна администрация с английски е упомената сред желанията на 797 седмокласници. Следват бизнес администрация и банково дело, отново в Националната търговска гимназия. При около 5200 седмокласници в областта документи за прием в 8. клас са подали 4411. От други региони идват 279, уточни председателят на комисията Рангел Райчев. Той отчете цифрите като добри. По новия закон основното образование вече завършва в седми клас и всички деца трябва да кандидатстват, независимо дали са се явили на националните външни оценявания и дали са били скъсани на тях. Допуска се да участват в класирането даже с две двойки, стига да имат две тройки от балообразуващите оценки в дипломата, което прави сбор от 30 точки.
Тези около 700 осмокласници, които не са кандидатствали, са деца без мотивация да продължат образованието си. Сред неподалите заявления са също ученици, които имат двойки за годината и са останали на поправителни изпити. В общата група попадат и седмокласници, кандидатствали в специални училища - Спортното и учебните заведения към Министерството на културата, като Националната гимназия по сценични и екранни изкуства и НУМТИ „Добрин Петков”.
В Регионалното управление по образование се натъкнали на два случая седмокласници да кандидатстват, без на практика да са завършили годината, понеже имат двойки. Електронната система ги е отхвърлила, тъй като им предстоят поправки. От всички 4411 заявления 1011 са подадени по електронен път - новост, която се въведе тази година, а останалите 3400 са постъпили на хартия в 22 центъра в областта. Надяваме се до трето класиране седмокласниците да се увеличат с още около 400, след като минат поправителните изпити, каза Рангел Райчев. За да се даде шанс на всички и с цел максимално обхващане на набора, за първи път тази година няма да се закриват паралелки с малък интерес от страна на учениците още след първо класиране. Шефката на Регионалното управление по образование Иванка Киркова се е възползвала от дадената възможност в Наредба 10 по новия закон и е издала заповед да се изчака как ще се развие ситуацията на следващите турове.
Паралелката по математика с английски в МГ „Акад. Кирил Попов” е с най-висок бал тази година. До максимума от 500 точки го вдигна абсолютният отличник в кампанията - Атанас Бунтов от Математическата, който има по 100 точки на двете национални външни оценявания и общ успех пълно 6 в дипломата. На второ място по бал е профилирана паралелка с немски в ЕГ „Пловдив”, където първото момиче е прието с 496 точки, а последното - с 424. На трета позиция е МГ „Акад. Кирил Попов” с паралелка с математика и немски, в която балът на приетите е между 494 и 368. Това е доста по-нисък минимален бал в сравнение с този на последните приети в езиковите гимназии. На четвърто място е ЕГ „Пловдив”, паралелка с английски - с бал от 494 до 402,5. Петицата допълва Математическата с паралелка по системно програмиране, където са класирани седмокласници с резултати от 492 до 432 точки. Прави впечатление изключително високият среден бал в нея - разликата между първия и последния е едва 60 точки.
Около 330 точки е балът на последните приети в най-елитните училища. В ЕГ „Иван Вазов” последно в списъците по всички езици е момче с 326 точки, прието в паралелка с френски. В ЕГ „Пловдив” не са класирани кандидати с по-малко от 369 точки - толкова има последното прието момче в паралелка с английски. В Гимназията с хуманитарен профил „Св. св. Кирил и Методий” приемът на този етап приключва на бал 336 за момче в хуманитарна специалност с немски. А в Математическата последният приет в цялото училище е момиче с немски с резултат 386 точки. В паралелките по компютърни науки там пък последните влизат с 459,5 точки, а първите в списъка са с близките до максималния сбор 492 точки.
Записването е до 30 юли включително. Неприетите участват автоматично във второ класиране. Това важи и за тези, които не са удовлетворени от мястото, което са заели на първо, при участие във втори тур то им се пази. Молбите за включване в следващото въртене се подават на място в училищата, където са приети учениците на първи тур.
Източник: www.marica.bg