+ Предложи статия
16.09.2018

Пловдивски първолачета влизат в клас с мама и татко

Пловдивски първолачета влизат в клас с мама и татко

 „Учителке, виж, аз мълча!” 7-годишната Мариета вече се чувства голяма в класната стая на 1. А клас в ОУ „Яне Сандански” и се старае да спазва новите правила. Онези - които важат за първолаците, не бебешките от детската градина. Децата, класната им Марияна Джамбазова, майки, един татко и една баба ги написаха заедно седмица преди старта на учебната година.

 Училището прилага иновативна практика - в последните 5 дни преди първия звънец родителите влизат заедно с децата си в клас. Целта е да се опознаят, да се съгласят с общи правила и най-вече - и децата, и семействата да се адаптират към школския живот без сътресения.

 Малко след 9 часа всичките 21 първолачета от 1. А са насядали по масичките в класната стая и съсредоточено повтарят извити пунктирани линии. Така тренираме фината моторика, а накрая ще се получи първата картина, която са нарисували в училище, обяснява началната учителка Марияна Джамбазова. За нея това не е първа среща с хлапетата - миналата година им е ходила на гости в детските градини в квартала, а през април те дошли в школото за специално занятие „На училище с усмивка”. В акцията си преди старта на същинските занятия тя и колегите се опират на идея, която първа в училището прокарала колежката им Йорданка Сиракова.

 Още в първия ден родителите не просто влезли в клас като наблюдатели, а започнали да майсторят пана заедно с децата си. На едното са описани 14-те правила на класа, сред които „Движи се спокойно!”, „Играем задружно!” и „Съучениците си не обиждай и не бий - обидата с гума не се трий!”. Отсреща е другото табло - на добрите обноски. Има и едно магнитно с три картинки - тоалетна, чешма и доктор. Всеки ученик си има магнитче и го премества под съответния знак, когато иска за напусне стаята. Татковци и майки са стъкмили и кодекс на родителя, който също е на видно място.

 След запознаването и първата прегръдка заниманията от 9 до 10.30 ч. сутринта всеки ден от седмицата редуват малко писане, малко смятане и много рисуване и общуване. Четвъртъкът е отреден специално за консултация с родителите. Както си му е редът в училище, всеки ден има и по едно голямо междучасие, в което хлапетата хапват сандвичи от къщи на двора. Семействата на всички се включиха в инициативата, което показва, че са много съпричастни, доволна е Марияна Джамбазова, която е в ОУ „Яне Сандански” още от 1991 г. Оттогава образователната система много се е променила. В крак с нея и преподавателката променя подхода към днешните деца. Най-трудно в началото е приучаването към правилата, споделя тя. Другото предизвикателство е да пребори страха у първолачетата от неуспех.

 В клас с мама и с госпожата Поли се е усмихнала до уши и вече е категорична, че в училище е по-хубаво, отколкото в детската градина. Научаваш повече и не спиш на обяд, изтъква два аргумента първокласничката. Смятането е по-лесно от писането, а като порасне, ще стане лекарка. Засега лекува татко си, когато го заболи главата. Той е и единственият баща, който се включил в „загрявката” преди старта на учебната година.

След като цяло лято играл на водни балони, Митко Дерменджиев вече е убеден, че ваканцията няма да му липсва чак толкова. В училище е супер забавно, обяснява момчето, което мечтае да стане палеонтолог. Това е да копаеш кости на динозаври, уточнява Димитър. Понеже в "Кючук Париж" няма праисторически животни, ще ги търси из други държави. Но първо трябва да се научи да чете. Ангел също постъпва в 1. А с вече план за бъдещето - той пък ще стане футболист и сладкар. Само да прескочи 7. клас, че в него е много трудно. Поне така разказва кака му.

 Да влезем в училище с децата предварително е много добра идея, подкрепя начинанието майката на Георги - Екатерина Царева. За да „учи” с него 5 дни, тя взела отпуск. Важно е да съм до детето ми в този момент, но и гласувам пълно доверие на учителката, казва жената. Разчита синът да усвои не само буквара, а и да се научи на толерантност, уважение и дисциплина.

 Родителите на Хари обаче не могли да се освободят, затова с важната задача да подкрепи детето е натоварена бабата Костадинка Гюмюшян. Или просто баба Диди. Когато влязъл за първи път в класната стая, внукът се стъписал. „Но после по очите разбрах, че госпожата е добра”, подшушнал по-късно с баба си. „Като всяко семейство, и ние се тревожим как ще се справя с учението и как ще се отнасят децата помежду си. С каквото може, ще помагаме - нали за това са бабите и дядовците?!”, казва Костадинка.

 Освен да поопознае и отпусне децата, със срещите преди старта на учебната година класната на 1. А се опитва да усети и нагласата на родителите. Всички са попълнили анкета с 15-ина въпроса, в които отговарят дали хлапето им е общително, какво обича да прави, има ли страхове. Майки и татковци имат възможност също да опишат здравословното състояние, което да се има предвид. Могат да посочат особености на характера - например ако детето лесно се разстройва. Питат ги също как се чувства първолачето на прага на училище, а също и дали са забелязали някакви смущения - например трудно заспиване, нарушена концентрация и т.н.

 Масово родителите пишат, че децата им са инатливи и трудно си задържат вниманието, но това е характерно за възрастта, усмихва се Марияна Джамбазова. Това, от друга страна, подсказва, че семействата добре познават децата си. Учителката пита и за препоръки към себе си. „Ако трябва, бъдете строги, за да се изпълни задачата!”, е написала една от майките.

Източник: www.marica.bg

Оценка 4.83 от 36 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ