+ Предложи новина
29.10.2019

Национално проучване показва високи нива на стрес у българския учител

Национално проучване показва високи нива на стрес у българския учител

 Първото национално представително проучване за диагностика на синдрома на прегаряне (бърнаут) при педагогическите специалисти у нас е към края си. Предварителните резултати показват, че българският учител е подложен на сериозен стрес, който води до доста голямо изхабяване. На първо място като стресов фактор при 9 от 10 учители е прекомерното административно натоварване, следван от агресията и апатията сред децата. Това съобщи за „Труд” д-р Юлиян Петров, пред­седател на синдикат „Образование”.

 Проучването досега е обхванало 3000 педагози от всички области на страната и от всякакви възрасти. То е по идея на синдиката, Министерството на образованието и науката и Пловдивския университет. Факторите, които водят до хроничен стрес са и часовете извънреден труд (над 60 на седмица), лошата комуникация с институции и родители, както и бързата промяна на нормативната база, отчитат от синдиката.

 Оказва се и че на 8 от 10 учители действа много негативно агресията на някои ученици. „Ако 50% е агресията, 50% при този стресов фактор е и апатията на останалата част от учениците. Да, те стоят в клас, да, те присъстват, но липсват резултати. Тази апатия е придобита от статукво, което години наред е спомагало за развитието на този стресов фактор”, тълкува предварителните резултати Петров. По думите му, ако отворим скоба, можем да видим как немалко партньори на образователната система вървят с мантрата, че едва ли не училището трябва да бъде много, много забавно, интересно и между другото нещо да научават учениците. В същото време обаче арсеналът на учителите за въздействие е безкрайно ограничен.

 „Един от другите действащи стресори, може би в порядъка 65%, е че имаме много трудно партниране с българските родители. Те по някакъв начин са се съгласили и са уведомени за училищния правилник, но много често самите те способстват за нарушения на този правилник. Те или не мотивират децата си, или не ги задължават да изпълняват правилника, а още по-лошо – по някакъв начин се намесват, дават съвети и предложения, за които нямат капацитет, няма образование, пишат най-различни жалби, сигнали, а това влияе като огромен стрес на учителите и директорите”, отчита още председателят на синдикат „Образование”.

 Изследването започна преди 2 месеца. В рамките му учителите са получили линк, в който да попълнят два теста. Междувременно са започнали разговори за нова политика, която да забавя прегарянето. Очаква се тя да бъде заложена в национална програма.

Източник: www.trud.bg

Оценка 4.86 от 29 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Школа по танци Варна
Частни уроци по Математика
Уроци по Турски език
Индивидуални уроци по Испански София
Курсове по Италиански Бургас
Английски език за 6 клас
Как се учи Английски език
Танци Хип Хоп
Онлайн уроци по Пиано
Спортни танци Стара Загора
Тренировка Бокс
Обучението по Математика
Частни уроци по Модерен Балет
Уроци по Френски език
Домашно по Математика за 7 клас
Курсове по Немски Варна
Шофьорски Курсове Младост
Уроци по Математика Овча Купел
Математика 4 клас презентации
Основи на Счетоводството
Частна детска градина София Павлово
Индивидуални уроци по Италиански
Италиански език курсове
Ускорен курс по Английски
Уроци по Математика Пловдив
Предлага курсове за Фризьори
Езикови курсове Варна Немски език
Кик Бокс Пловдив
Курс по Френски език за начинаещи
Школи по Английски език Бургас
Частна детска градина София Хаджи Димитър
Подготовка по Математика
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ