Китаистиката в България е най-добрата в Европа, затова уча тук, казва словачката Береника. Разбрах, че китаистиката в София е най-добрата в Европа, затова уча в Софийския университет. Това казва първокурсничката Береника на български, без какъвто и да е акцент. Момичето е от Словакия, но предпочело София пред Братислава. Упражнението по слушане води Цветелина Недялкова, която във втори курс преподава и граматика. В Софийския университет учат най-много студенти в специалност “Китаистика” - 75.
Великотърновският университет “Св. Св. Кирил и Методий” обучава 8 студенти по специалност “Приложна лингвистика - с китайски и втори чужд език”. В Пловдивския “Паисий Хилендарски” по специалност “Български език и китайски език” се обучават 16 студенти, а двама - по “Приложна лингвистика - английски език с китайски език” и “Приложна лингвистика - немски език с китайски език”. 1385 са учениците в страната, които учат китайски през учебната 2017/2018 г. Училищата са 9.
Първокласниците от “А” клас в столичното 18-о училище “Уилям Гладстон” поздравяват г-ца Лиу Пяопин с “ни хао” (здравейте), щом тя влезе в клас. Китайският е сред любимите им предмети. Със самочувствие произнасят и други научени думи и повтарят словосъчетания след младата учителка доброволка. Тя е у нас на стаж по преподаване на китайски на чужденци. Влиза в часовете на 1-и, 2-и, 3-и, 4-и и 9-и клас. Колежката ѝ Ниу Сюедзяу се занимава с учениците от 8-и и 10-и клас. И двете имат и извънкласни занимания с децата - калиграфия, подготовка за състезанието “Китайски езиков мост”. 18-о училище е първото, което въвежда китайски през 1992 г.
Тогава интензивно се изучава от 8-и до 12-и клас. От 2014/2015 г. езикът тръгва от 1-и клас. 250 деца учат китайски. Сътрудничим си с института “Конфуций” у нас, както и с централата в Китай, обяснява Десислава Николова, зам.-директор на 18-о училище. Самата тя една година е била в Китай със стипендия от “Конфуций”. Откакто се е върнала, се занимава със сътрудничеството с университетите и институциите в Китай. Иначе преподава история. Училището е в контакт с 3 университета в Китай, които предлагат стипендии за учениците. “Стремим се да даваме възможности за обучение в Китай за определено време. Децата трябва да се потопят в културата, за да се получи”, обяснява Николова. Състезанието “Китайски езиков мост” също е такава възможност. То всяка година се провежда в Китай, но преди това в България има национален кръг. Миналата година учениците от 18-о училище са били на първо, второ и трето място. Първите двама на “Китайски езиков мост” са се състезавали в Китай и са се класирали на пето място в Европа и на 12-о в света от 110 отбора.
Учениците всяка година се явяват на изпит за покриване на ниво. Когато изкарат третото, имат възможност да получат стипендия от “Конфуций” и да учат 6 месеца там. Ако са цяла година, могат да преминат в самостоятелна форма на обучение. Това за тях е голям шанс, защото познават културата, виждат университетите и после следват там, казват учителите. Прави им впечатление и друго - от Китай учениците се връщат по-възпитани и правят забележки на съучениците си, ако си позволят да демонстрират лошо поведение в час. Защото в Китай имат култ към учителя и училището.
Източник: www24chasa.bg