+ Предложи новина
20.05.2019

Казус в учебник по философия за 8-и клас предизвика дебати във Фейсбук

Казус в учебник по философия за 8-и клас предизвика дебати във Фейсбук

 Философски казус за употребата на джойнт разгневи родители във Фейсбук. Той е част от урока „Личностна идентичност и принадлежност към социалните групи“ от учебника за 8-и клас по новата програма. Като част от упражнението се възлага на гимназистите да си представят, че са на купон за рождения ден на свой съученик. На партито присъства и новото момиче в класа, което харесва едно от момчетата. В разгара на купона той запалва джойнта и дръпва няколко пъти, след което го подава на свой приятел. Той обаче предлага цигарата и на момичето с думите: „Опитай. Страхотно е!“

 Осмокласниците имат за задача да завършат историята преценявайки как ще реагира момичето и дали трябва да се ръководи от своите убеждения, или да отговори на очакванията на съучениците си от купона. Според някои родители новите учебници убиват морала на нацията и са готови да линчуват автора.

„Еее, прекалиха. Вече няма да се карам на детето ми, че не отваря учебниците“, заявява една от майките. Друга част от включилите се в дискусията обаче са на различно мнение и не виждат нищо нередно във философския казус.

 „Какво лошо има в това някой да обясни на децата ви за дрогата? Да им обясни факта, че на купони се случват такива неща, и да ги накара да разсъждават? Този текст е с цел предпазване на децата ви, а за вас това е безобразие!“, споделя един от потребителите. Друг пък смята, че 90% от родителите не осъзнават, че децата им пушат трева поне веднъж седмично.

 „В София всички около 16 г. са пушили поне веднъж. Не си мислете, че вашите деца са изключение. Може би трябва да се говори повече за това“, обяснява още момче, според което дори, когато завършва гимназия преди 10 години, всеки негов съученик се е друсал или е пушил.

 Директорът на столичното 119-о СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ Диян Стаматов подчерта, че реалността е по-различна от представите на родителите, и в края на 8-и клас, когато се изучава даденият урок, учениците вече не са толкова малки. Той посочи, че е паднал прагът на възрастта, на която хлапетата за първи път опитват наркотици. Вече това се случва в осми клас, а не както досега в 10-и - 11-и. Стаматов обясни, че осмокласниците се запознават с темата за наркотиците още преди да се занимават с казуса от учебника. „Информационната част на проблема вече се е реализирала. В час на класа влизат различни специалисти, които дискутират с учениците вредата от наркотиците“, сподели Стаматов. Той смята, че учебникът е помощно средство за доразвиване на проблема.

 „Ролята на подобна тема е да дискутират в учебния час участието на даден човек в тази ситуация – дали ще предприеме използването на наркотици, или ще успее да се противопостави“, коментира още директорът на 119-о СУ.

Източник: www.monitor.bg

Оценка 4.82 от 39 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ