Учителската професия не случайно е считана за една от най-хуманните, но и най-комплексните. За да бъдете добър и обичан учител се изисква наистина много богат набор от умения и лични качества. Някои хора носят тази дарба по рождение и тя често се предава в семейството от поколение на поколение, когато има приемственост в професията. Качествата за добър учител си личат още от ранна възраст при деца, за които любимата игра е на “учители и ученици”, като също се появяват и на по-късен етап от съзряването на детето, когато то започне да разказва увлекателно, да обяснява добре и откровено да демонстрира желание да споделя опит с другите.
Независимо дали сте завършили подходящо образование с подготовка за учител, или в определен момент от житейския път сте решили да се преквалифицирате в преподавателската професия като специалист в дадена област, тази статия ще Ви бъде полезна как да се подготвите при обявена свободна длъжност за учител. Тук ще Ви разкажем как да структурирате информацията, която е важно да представите в CV-то си като учител, и ще Ви предложим полезни съвети как да представите документа си професионално в лек и приятен за четене и оценяване начин.
Един от най-важните критерии за назначаване на учители както в държавни, така и в частни училища, е завършеното висше образование в ОКС бакалавър или магистър по предучилищна и начална училищна педагогика или в педагогически профил на дадена специалност, например български език, английска филология, химия, история и др. Такава възможност дават също и програмите за преквалифициране на бакалаври и магистри от различни специалности, които желаят да се развиват професионално като учители в системата на средното образование. Повечето големи университети в страната имат педагогически факултети, а някои от тях предлагат и курсове за допълнителна професионална квалификация като учител.
Свободните длъжности за учители най-често се обявяват на сайтовете на самите училища и на уеб страниците на Регионалните управления на образованието (РУО). Частните училища, детски градини, занимални, езикови школи и училища по изкуствата използват като допълнителна опция и популярните в България платформи за публикуване на обяви за работа, включително и възможностите, които предоставя професионалната мрежа LinkedIn.
Ако имате предпочитания или харесвате дадено училище или детска градина, в които искате да работите, можете да проявите самоинициатива и да попитате за свободни позиции в желания учителски профил, както и да депозирате своята автобиография и мотивационно писмо като учител, за да могат да Ви потърсят при отваряне на първата свободна възможност.
Две са ключовите думи, които играят най-голяма роля при подбора на учители по отношение на тяхната педагогическа правоспособност - образование и опит в работата с деца. За работодателите в тази сфера, както споменахме и по-горе, е изключително важно да видят, че кандидатът има професионална квалификация за учител. Опитът винаги е предимство, той е сигурен знак, че бъдещият учител ще навлезе много по-бързо в новата среда и ще гарантира протичането с лекота на учебния процес. Поради хроничния недостиг на кадри обаче, не са рядко явление и случаите, в които учебните заведения назначават студенти или учители с по-малко опит, които продължават подготовката си паралелно с работния процес.
Немалка роля за избора на нов член на педагогическия състав играят също така и чисто техническите умения и лични качества, които кандидатът носи със себе си, наричани в практиката на човешките ресурси - твърди и меки умения.
Сред най-търсените твърди умения, които учебните заведения поставят като основни изисквания, спадат задължително компютърните умения (например MS Office, MS Teams, Google Classroom). Един бърз поглед върху обявите за работа показва, че меките умения, определяни в голяма степен от личните качества на самите кандидати, включват най-вече работа с деца, постоянство, креативност, емпатия, колегиалност, умение за демонстриране на уважение, управление на времето, организационни умения, работа под стрес, управление на конфликти и др. За някои длъжности, или според профила на училището, владеенето на чужд език също е умение, което се изисква и счита за предимство в конкурсите.
Когато подготвяте своето CV за учител, задължително трябва да наблегнете именно върху тези Ваши качества, образователна квалификация и опит, които са специфични за учителската професия. Професионалното CV за работа е ключовият документ, с който създавате първо впечатление. Важно е, то да е написано и подготовено по начин, с който демонстрирате професионален подход и представяте кратък, но съдържателен преглед на Вашия трудов стаж, образование и умения.
CV-то се изготвя в обем от 1 до максимум 2 страници във формат A4 и следва общоприета структура от задължителни раздели - име, контакти, образование, трудов стаж, умения и езици. Може да включите по желание и няколко допълнителни секции, които също се оценяват добре от експертите по подбор на персонал - сертификати, курсове, препоръки, интереси, участия в конференции и обучения, публикации и др.
В съвременния дигитален свят доминиран от онлайн комуникация, винаги е най-добре да изпратите документа в PDF файл и да заложите на естетичен шаблон за CV за оформлението му. Той ще Ви даде възможност да представите информацията в лек и приятен за четене формат, с ясно откроени раздели, заглавия текстове. Най-добре е да използвате готов шаблон с приятен дизайн, който използва четливи шрифтове, представени в тъмна цветова гама на бял фон. Готовите шаблони за автобиография са и отлична графична възможност да оцените количествено уменията си и да ги представите реалистично според степента на владеене.
За да улесните проверяващите е важно да адаптирате CV-то си към обявата за работа - отделете време и прочетете описанието на длъжността, за която кандидатствате. Следвайте изискванията на длъжността и уменията, така както са описани и подредени по приоритет в текста, използвайте същите ключови думи и формулировки. Наблегнете на информацията, която се търси. Не е необходимо да описвате цялата си трудова биография подробно.
Разделите за Образование и Трудов стаж в професионалните автобиографии задължително се представят в обратен хронологичен ред - от най-скорошната към всяка предишна активност. За всяка заемана длъжност, опишете конкретните отговорности, които сте имали като учител.
CV-то е първият и основен начин да направите впечатление с кандидатурата си и да се отличите от останалите претенденти в конкурса. Ако досега не сте изготвяли автобиография за работа, приложението Jobseeker, може да Ви бъде много полезно с елегантните си шаблони, готов пример за CV за учител и лесно ръководство за попълване и персонализиране на информацията.
Не забравяйте, че по CV-то посрещат, направете го впечатляващо и професионално, за да си спечелите интервю.
Източник: www.jobseeker.com/bg