+ Предложи новина
04.05.2015

Два свята без пресечна точка

Два свята без пресечна точка

  Около 8000 български ученици са напуснали училището поради бедност. Други 6000 едвам очакват да го завършат, за да вземат първия самолет, който да ги отведе към университет в чужбина. Това са двата свята на българските млади хора, които нямат пресечна точка. Mежду тях е образователната система, чиито рожби са и едните, и другите. Система, която би трябвало да примири тези две статистики и да намери обща територия между тях.
Сама обаче едва ли може да се справи. Поне докато не получи разбирането, че и едните, и другите нейни произведения са резултат не просто на образованието, а на изкривяваното с години отношение на държавата към това, че ако днес не инвестираш в образование, утре плащаш в пъти по-скъпо за онова, което си загубил.

  Дали и едните, и другите са загубени за България? Поне първите - със сигурност. Една друга статистика на синдиката на учителите сочи, че около 30 на сто от ромските семейства не дават децата си на училище, а останалите пък ги спират още през първите няколко години. Всички те са невидимите деца на системата, за които социалното неравенство вече се проектира в класната стая. Дори и не само поради това, че живеят в мизерия. А защото обитаваният от тях свят не предлага по-далечен хоризонт. В него няма нищо, което ги мотивира да учат, затова и единствената им перспектива е да затворят цикъла от безработица и бедност, който е започнат още от родителите им. Родители, които навремето може би някой дори е ограмотил.

  За първи път от Възраждането насам българското общество доживява момент, в който децата са по-неграмотни от родителите си и това никого не притеснява. При това тук става дума не само за традиционно споменаваната ромска общност, за която се харчат луди пари за интегриране и, колкото повече се харчат, толкова повече се изолира гетото. Става дума за стотиците млади хора, които завършват с диплома, неслужеща за нищо, с посредствен успех и без специалност и които дори не отиват в бюрата по труда, защото знаят, че там за тях няма работа.

  В същото време интернет и медиите непрестанно ги облъчват с недостижимо високи стандарти на живот, до които те няма как да се докоснат, ако се хванат за работа на минималната работна заплата, която бизнесът "щедро" им предлага. Нормално е да не искат да работят без пари, а в същото време много от тях нямат уменията, за които някой да им плати. Това са новите строители на съвременна България, за които сякаш никой не си дава сметка. Хора, които гълтат реалитита и искат да живеят на макс, които са загубили абсолютно безпредметно 12 години в класната стая и които не са наясно как ще продължи живота им - знаят само, че не искат да е така.

Източник: www.standartnews.com

Оценка 4.91 от 22 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ