Данните на Европейската комисия за 2013 г сочат, че 87% от българчетата от 4 до 6 години посещават детска градина. За сравнение средният обхват на децата в тази възрастова група за 28-те държави от Европейския съюз е 93.9%. Целта, която трябва да се постигне до 2020 г., е делът на обхванатите в предучилищна подготовка и възпитание да достигне 95%. Според гласуваните разпоредби задължителното предучилищно образование започва в календарната година, в която детето навършва 5 години. Подготовката преди училище е задължителна за 5-годишните, а училището започва в годината на навършване на 7 години. Това решиха депутатите от комисията по образование в парламента, които в сряда вечерта приеха на второ четене текстове от новия закон за училищно образование.
Дава се възможност на родителите да изберат под каква форма да се провежда подготовката и препраща към друга, все още неприета, разпоредба, която предвижда различни възможности - целодневна, полудневна, почасова или самостоятелна организация, като последната означава, че родителят може да запише детето си в т.нар. кооператив или дори да го обучава вкъщи. Подобна възможност не се предвиждаше в първия вариант на закон, който ГЕРБ внесе в 41-вото Народно събрание. Депутатите се съгласиха с предложенията на Бойка Маринска (РБ) и Ирена Коцева (ГЕРБ), според които децата могат да тръгват на училище и на 6 години при желание на родителите и ако имат готовност за училище. Условията, при които ще се установява готовността за училище, ще бъдат уточнени в подзаконовите документи. Сега действащият закон също допуска децата да започват училище на 6 години, но преценката за физическото и умственото им развитие е оставена на родителите.
Просветната комисия не прие идеята на Милен Михов (Патриотичен фронт), който предлагаше задължителната предучилищна подготовка да започва от 4-годишна възраст. Същата идея, предложена от ГЕРБ в по-предишния парламент, срещна яростната съпротива на ДСБ, БСП и ДПС. В сегашния вариант на проектозакона ГЕРБ се отказа от това предложение, но то бе внесено от патриотите между първо и второ четене. Обществото не е готово за такава промяна, при която задължителната предучилищна подготовка да започва от 4-годишна възраст, заяви пред комисията зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева. Депутатите не приеха и идеята на депутати от БСП, според която образованието е задължително до 18-годишна възраст и приеха да остане сегашната разпоредба - до 16 години.
Източник: www.segabg.com