+ Предложи статия
02.04.2016

Българските таланти номинирани в "Научните чудеса на България"

Българските таланти номинирани в

 Умее ли България да се грижи за талантите си? Няма година, в която родни математици, физици и химици да не ни зарадват с призове от престижни световни състезания. Как обаче успяваме да ги открием и развием? Ученическият институт по математика и информатика към БАН е едно от местата, където младите могат да развиват таланта си - при това не само, за да печелят награди, а за да променят света наистина. Кампанията на в. "Стандарт" и БАН "Научните чудеса на България" търси не само научните достижения, които са ни прославили по света - като шестия сърдечен тон и брауновия газ, които събраха най-много гласове. Кампанията търси и хората, в чиито ръце утре ще бъде науката ни - и съответно голямата промяна в нея. Цяла година издирвахме и разказвахме за талантливи млади българи - някои още ученици, а други вече студенти у нас и по света. Жури от учени и специалисти номинира четирима от талантите ни, които ще бъдат отличени на финала на кампанията ни на 5 април.

 Двама от талантите, номинирани в "Научните чудеса на България", вече са студенти в Кеймбридж - Петър Гайдаров и Григори Матеин. Атанас Атанасов учи в Нов български университет. А Кристиан Георгиев все още е ученик, но вече оставя своя сериозна диря в науката. Както впрочем и другите трима, чиито успехи датират още от ученическата им възраст. Петър стана известен още като ученик в Пловдивската математическа гимназия. Той се прослави като "момчето, което реши нерешима математическа задача" Постиженията му е трудно да бъдат изброени, пък и най-големите вероятно тепърва предстоят. Петър има множество национални и регионални награди - втора награда и награда на SIYSS на EUCYS'2014, втора награда и втора награда на AMS на IntelISEF'2015. Той е в топ 10 за презентацията си на RSI в MIT - лятната математическа школа в Масачузетс, където нашите таланти направиха името на България разпознаваемо. Сумарно Петър е най-добре представилият се български участник в международни конкурси изобщо, разказва Константин Делчев, който организира представянето на младите българи в международните състезания. Разработките му отдавна вече говорят на език, който трудно може да бъде преведен на вестникарски жаргон - работи в сферата на полиномите над крайни полета и теория на паркиращите функции. В момента Петър учи математика в Кеймбридж и работи много активно с ученици у нас. "Петър се връща много активно - на няколко месеца. Григори също. Затова за мен въпросът дали те ще останат навън, или ще бъдат базирани тук, но ще работят по международни проекти, е излишен. Отдавна вече изчезна представата за учения като част само от една национална наука, мобилността на научните работници промени тази традиция", разказва Делчев. Григори Матеин пък учи физика в Кеймбридж и разработките му са в сферата на експерименталната физика. Особено интересна е тази, която му донесе приз от най-голямото и престижно състезание за предуниверситетска наука INTEL ISEF в САЩ. Тя се отнася до анализ на състава на дадена течност само по нейния звук, издаван при загряване като това дава и нов поглед към теорията на флуидите. Григори е и носител на награда на JET на EUCYS'2014, златен медал на INESPO'2015. Едно от лицата на Конкурса за млади учени на Европейския съюз EUCYS, който се организира от Европейската комисия, в рамките на последната година. Самият Григори разказва пред медиите, че огромно влияние върху него е оказал учителят по физика Теодосий Теодосиев и неговата прословута школа.

 Атанас Атанасов пък влиза във вестникарските заглавия като момчето, което създаде таблет за незрящи. Всъщност софтуерът може да бъде качен на всяко мобилно устройство - и на таблет, и на лаптоп. Идеята за този проект на младия русенец, който днес учи в НБУ, се ражда, докато той се връща от състезание по информатика в столицата и на метростанция вижда слепец, който не може да се оправи по пътя към ескалаторите. Пътувайки обратно към дома си, в съзнанието на Атанас изкристализира идеята за устройство, което да помага на незрящи хора да се оправят в света. Константин Делчев разказва, че много от успехите на Атанас започват вече като студент - той е многократно награждаван на редица национални и регионални конкурси, лектор на събития, свързани с информатика и инженерни науки. Атанас е и едно от лицата на гр. Русе. В момента студентът вече има подадена патентна заявка за задвижващ механизъм, използващ електроактивни полимери. Делчев разказва, че Атанас се е насочил към високите технологии, но много обича и да предава знанията си на по-млади от него. Работи активно с ученици като техен ментор по различни проекти.

 Най-млад от номинираните е Кристиан Георгиев, който в момента е абитуриент. Кристиан учи в пловдивската ОМГ "Акад. Кирил Попов", която е завършил и Петър. "Самата им гимназия е място, където явно се е създала една особена атмосфера, която подтиква младите хора към творчество", разказва Делчев. До момента в CV-то на Кристиан вече са записани участия на EUCYS'2015, RSI'2015, както и международната олимпиада по математическа лингвистика същата година. Избран е за участие в IntelISEF 2016. Интересното според Делчев е, че той се е насочил към едни по-нетипични дялове на математиката - вълнуват го предимно разработки в сферата на геометрията и топологията, докато повечето млади хора в ученическа възраст се занимават предимно с комбинаторика.

 Тези четирима младежи са само част от хората, които ще променят утре лицето на българската наука. Независимо къде ще го правят. Редом с тях има десетки други, чиито постижения ни напомнят, че дори и в кризисни моменти имаме перспектива и хоризонт. Въпросът е само да бъдат открити.

Източник: www.standartnews.com

Оценка 4.81 от 42 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
География тестове
Частно училище в София
Частни уроци по Английски цени
Тест по География на България
Уроци по Български език и Литература
Английски език нива на обучение
Индивидуални уроци по Английски Варна
Курсове по Масаж
Изучаване на Английски език
Частна детска градина София Красно село
Индивидуални уроци по Английски София
Изучаване на Английски език онлайн
Частна детска ясла София Дружба
Школи по Народни танци
Online уроци по Математика
Счетоводен курс София
Школа Балет Бургас
Курсове по Математика нпмг
Английски език ниво b1
Swing танци клуб
Курсове за Фризьори София
Индивидуални уроци по Рисуване
Плуване за деца София
Курс по Фотографии
Английски език ниво b1
Курсове по Рисуване уасг
Уроци по Биология Бургас
Школа по Математика София
Частни уроци по Математика София Дружба
Курсове по Немски Пловдив
Курс по Графичен
Английски език Варна
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ