+ Предложи статия
30.03.2021

75% от родителите на по-малките ученици помагат на децата си в онлайн обучението

 2/3 от родителите споделят, че имат висока степен на ангажираност с обучението и подготовката на домашните на своите деца. При начален етап процентът е най-висок (около 75%), докато при гимназиален етап намалява. Това сочи анализът от проучване за нагласите на родителите и трудностите, които срещат при обучение от разстояние, един от неговите автори проф. д-р Галин Цоков, директор на Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти.

 Анкетата се прави във връзка с подготвения от проф. Цоков и екипа му наръчник със съвети за родителите по време на онлайн обучението. В края на ноември в проучването се включат 8 767 родители, които са почти равномерно разпределени в трите етапа на обучение и видове училища. Родителите посочват, че отделят средно по 2 часа средно. За да са сигурни, че децата в начален и прогимназилаен етап няма да изостанат с уроците, те отделят поне 2 часа и половина, а в някои случаи и повече. При по-големите ученици, родителите им хвърлят по едно око как са се справили в рамките на час. Около 1/5 от попълнилите анкетата споделят, че им се налага и да преподават учебно съдържание.

 В анкетното проучване участват и 1612 учители, като 40% от тях преподават на гимназисти и по 30% на начален и прогимназиален етап. Половината от педагозите споделят, че родителите качествено подпомагат децата си. 11% то родителите и 18% от учителите споделят, че има и форми за съвместно преподаване. „Родителите влизат в онлайн платформите, помагат с проверката на домашните. Това положителна тенденция , подобрява се връзката с ангажираните родители”, смята Цоков. Учителите също подпомагат родителите в рамките на час-час и половина всеки ден. Това понякога обаче се случва в късните часове или по-рано през деня.

 „Това води до опасност от професионално прегаряне на училите, защото работят активно и след работно време, повече от 8 часа – 4-6 часа уроци, проверка на домашно, комуникация с родителите във вайбър“, обясни експертът.

Източник: www.monitor.bg

Оценка 4.89 от 27 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Информатика уроци
Уроци по Рисуване София
Азбуката на Английски език
Курсове Пловдив
Уроци по Плуване за деца в Перник
Частна детска градина София Манастирски ливади
Уроци по Английски език Шумен
Курсове за Фризьори
Тренировки Бокс София
Тренировки по Футбол
Уроци по Зумба в София
Курсове по Немски
Частни детски градини Дианабад
Балетна школа София
Курсове Маникюр Стара Загора
Курсове по Руски за деца
Частни детски градини Красно село
Балет деца Люлин
Езикови школи София
Немски за деца София
Езикова школа в София
Курсове по Арабски
Частна детска градина София Редута
Научи Английски език
Курсове по Английски език Пловдив
Индивидуални уроци по Латино танци София
Народни танци Варна
Уроци по БЕЛ Пловдив
Плуване за бебета в София
Частна детска ясла София Възраждане
Английски език за 8 клас
Частни уроци по Френски Пловдив
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ