+ Предложи новина
07.02.2022

11% от учителите у нас са навършили пенсионна възраст, но преподават в училище

 11% от учителите у нас са навършили пенсионна възраст, но преподават в училище. 2.5% от педагозите ни пък вече са пенсионирани, но работят в системата, т.е. получават и заплата, и пенсия. Това показват данни на просветното министерство.

 Към 31 декември 2021 г. педагогическите специалисти, заети в системата на предучилищното и училищното образование, които са придобили право на пенсия (ранно или на общо основание), са 10 715, показват данни на Центъра за информационно осигуряване на образованието (ЦИОО), предоставени от МОН. От близо 90 000 учители това прави 11% учители в пенсионна възраст. Към същия период от време в системата работят и 2302 пенсионери, т.е. те получават заплата и пенсия, казват още от МОН.

 Горе-долу толкова са и младите преподаватели, влезли в системата през м.г. - наскоро шефът на Съюза на българските учители Янка Такева съобщи, че през тази учебна година младите учители до 35 г., които са влезли в клас, са 2931 на брой. Други данни на МОН показват, че младите педагози до 30 г. у нас са едва 4.3 на сто, а над половината са над 50 г.

 В много училища директорите оставят учителите на пенсионна възраст да преподават и не ги пращат в заслужен отдих, просто защото са принудени - недостигът на качествени педагози е голям, малко са и младите, които биха се включили в системата. На някои места обаче преподавателите се държат умишлено на позициите си, "запушвайки" по този начин място за по-младите колеги. Наскоро проучване на Световната банка за 2014-2018 г. показа, че едва около 10% от новоназначените учители у нас през 2016 г. са останали трайно в образователната система. Повече от 50% са напуснали още след първата година в училище, а след втората, която е най-критична, са си тръгнали средно 60% от тези, които са се задържали там до този момент. Причините са комплексни - от нивото на заплатите и училищната атмосфера до адекватната подкрепа, която получават от старшите учители.

 В същото време, постоянно нарастват средствата, които държавата дава за обезщетения на пенсионирани учители. По програмата за оптимизация на вътрешната структура на персонала в училищата например за 2021 г. бяха заделени 86.6 млн. лв. за изплащане на обезщетения на 7300 педагози и 2800 непедагогически персонал, излезли в пенсия. Година по-рано - през 2020 г. - сумата за целта бе 69 млн. лв. - за пенсионирането на 8000 педагози и 3000 души непедагогически персонал.

 Наскоро МОН пенсионира 25 служители от централната администрация, тъй като са навършили пенсионна възраст. Това са били всички 25 служители, които са придобили право на пенсия към 30.11.2021 г., уточниха оттам. Междувременно са придобили право на пенсия още трима служители.

 На въпрос дали МОН смята да пенсионира шефовете на РУО, навършили пенсионна възраст, оттам отговориха, че "с оглед голямата натовареност на образователната система в условията на пандемия и необходимостта да завърши успешно и без сътресения учебната година, преди края на учебната година МОН няма да пенсионира началници на РУО, придобили право на пенсия".

Източник: www.segabg.com

Оценка 4.86 от 29 гласували

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ