+ Предложи публикация
18.11.2017

Знаете ли, че в България има музей на мозайките?

 Музеят на мозайките се намира в град Девня. Той е музей „in situ” и се помещава в специално построена сграда, чиято цел е да запази археологическите открития. Тук през 1976 г. при археологически разкопки е разкрита голяма римска сграда с великолепни мозайки. Именно върху част от основите на тази сграда е построен музеят.

 Античната сграда е била датирана от времето на император Константин I Велики – края на III – началото на IV век. Сградата е представлявала градска къща (villa urbana) и е заемала площта на цял квартал в римския град Марцианопол, който бил един от най-големите римски градове в тази част на империята. По план е била типично гръко-римско атриумно-перистилно жилище, при което вътрешният двор (атриум) е заобиколен от три страни от жилищни постройки и колонада. Пет от помещенията на сградата и портикът са покрити с многоцветни подови мозайки – едни от най-добрите образци на римското мозаично изкуство от това време, открити в България. Три от тези мозайки са представени в музея на място (in situ) в помещенията, където са открити, а останалите, след консервация и частична реставрация, са пренесени върху нова носеща основа.

 Мозайките са изработени от малки камъчета – кубчета от мрамор, варовик, печена глина и цветно стъкло в 16 цвята. Те изобразяват главно персонажи и сцени от гръко-римската митология, екзотични животни и птици, растителни и геометрични мотиви. Мозайката, покриваща пода на дневната стая, изобразява щита на богинята Атина Палада, украсен в средата с отрязаната глава на Горгона Медуза. Целта на това изображение била да защитава стопаните от злото и да вкаменява недоброжелателите със страховитата си външност и смразяващ поглед. Подът на спалнята на сградата е покрит с друга красива мозайка, илюстрираща любовен сюжет.

Приемната зала на сградата е най-голямото помещение в нея, покрито с мозайка. Едно от централните пана на мозайката представя старогръцката легенда за отвличането на Ганимед. Засега това е единствената мозайка с този сюжет, открита в България. Мозайката „Сезони“ е покривала пода на женската стая в къщата. Друга мозайка, известна като „Панонски волути“, е открита при разкопки в източната част на Марцианопол в постройка, която вероятно е била старохристиянска базилика. Украсата на мозайката се състои от повтарящи се геометрични мотиви в четири цвята. В залите на музея е представен разнообразен материал, свързан с архитектурата на сградата и бита на нейните обитатели. Повече за експонатите можете да научите, ако се възползвате от обиколка с екскурзовод и беседа. В музея също така се продават информационни материали и сувенири.

Източник: www.bulgariatravel.org

Оценка 4.88 от 32 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Балетна школа София Модерен Балет
Уроци по Математика София Надежда
Тест по Икономика
Клипове уроци по уличен
Урок по Английски за начинаещи
Индивидуално обучение по Фотография
Спортни танци клипове
Частни детски градини София
Курс по Испански език Варна
Частни уроци по Български
Курсове по Немски в Пловдив
Киокушин тренировки
Индивидуални уроци по История
Частни уроци по Немски цени
Курс Руски език София
Курс курсове Фризьорство
История на Балет
История България
Фризьорски курсове Пловдив
Немски онлайн
Волейбол тренировка
Балет за деца Варна
Уроци по Арабски език София
Курс по Италиански Варна
Частни уроци по Английски език Пловдив
Уроци по Плуване за деца в Русе
Балет за деца Велико Търново
Тестове по Немски за начинаещи
Йога курсове в София
Руски за начинаещи
Курсове за Фризьор Стара Загора
История на България
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ