+ Предложи публикация
14.11.2015

Златноливаденският манастир "Свети Атанасий" е най-старият в Европа

  Смята се, че манастирът "Свети Атанасий" край село Златна ливада е основан през 344 г. лично от Атанасий Александрийски. Обителта е видяла и добро, и зло. Сред най-големите гаври със светото място е превръщането й в овчарник малко след 9 септември 1944 г. Самият светец, покровител на манастира, се явил насън на един от местните величия и го предупредил, че черни дни очакват този край и България заради оскверняването на мястото. Още на следващия ден добитъкът бил изведен от манастира, а той преобразен като за църковна служба, твърдят местните хора. Дали Людмила Живкова е знаела за оскверняването му и за тази легенда – не е ясно. Но когато става председател на Комитета за култура, амбициозната щерка на първия човек в държавата нарежда да бъде вдигнато съвсем ново внушително крило. През 2004 г. проучване на акад. Росен Милев, президент на Балканската медийна академия, потвърдено и от архивите на Ватикана, установява, че манастирът край Златна ливада действително е най-старият в Европа. Построен е 16 години по-рано от считания дотогава за най-стар манастир в Европа – „Кандида каса“ в Шотландия, както и от два други френски манастира, вдигнати съответно 29 и 31 години след него.

 Манастирът „Св. Атанасий“ носи името на първия православен патриарх на Александрия (Египет) – свети Атанасий Велики, един от най-изявените християнски водачи в зората на православието. Патриархът посещава нашите земи във връзка с Вселенския събор в Сердика срещу арианите (343-344 г.) По пътя си обратно към Египет Атанасий отсяда в римска крепост на стратегическия път Сердика – Константинопол в областта Берое (дн. Стара Загора) и според житието му основава там манастир. Изборът на мястото от светеца се свързва с неговата ревностна защита на чистотата на православната вяра в контекста на борбата срещу разпространената по онова време арианска ерес. По това време живеещите в Мизия и Тракия готи и други племена са подложени на силен натиск от арианите. Според друга версия посъветвал местните хора да вдигнат храм, за да се спасят от епидемиите, и те го послушали. Години по-късно, след смъртта и канонизирането на св. Атанасий, манастирът бил наречен на негово име.

  Понастоящем Чирпанският девически манастир е действащ. Комплексът включва църква (възстановена в 1961 г.), пещера-постница и аязмо с лековита вода в манастирския двор под нея, стари нереставрирани сгради от 1840 г., нови крила, построени през 1979 г. Сега в църквата се пази чудотворната икона на светеца, обкована със сребро, дарена през 2003 г. от тогавашния Александрийския патриарх Петрос VII, година преди да загине в катастрофа с хеликоптер над Атон. Най-старите икони в църквата, на около 300 г., са на лечителите св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат, св. Мина и св. архангел Михаил. В църквата се влиза със своеобразен ритуал – трябва да се прекръстите 3 пъти, да си намислите желание и да прекрачите прага с десния крак. В параклиса е поставена иконата на св. Петка, най-старата в манастира, която се изважда само на празника й – 15 октомври, Петковден. В светата обител, сред монашеските килии, се е укривал Васил Левски. При създаването на революционните комитети в Старозагорско Апостолът често отсядал при родолюбивите монаси. Тук са се крили и други комити и войводи по време на турското робство.

 И днес манастирът „Св. Атанасий“ е притегателен център за поклонници от цялата страна. Идват и много чужденци, особено гърци. На храмовия празник, който е на 2 май, православните християни идват да се причестят и да запалят свещ в църквата. Много страдалци пък пристигат с надеждата, че ще се излекуват от водата на вълшебното Аязмо. Според преданието св. Атанасий избрал мястото за обителта близо до тракийски нимфей – водно светилище, което превърнал в християнско. По-късно водата от кладенеца е каптирана, изградена е чешма. Говори се, че изцеление носи преспиването с метален медальон с лика на св. Атанасий на болното място. Вярващите считат, че водата от аязмото лекува и има целебни свойства. На 50-ина метра от манастира е скалната постница на светеца и неговите последователи. Река Стара река, по-скоро вада, я дели от обителта. В скалната ниша те се усамотявали за молитви и успокоение на душата по време на пости. За пещерата също се вярва, че има лечебен ефект. Който пък успее да се провре през тесния скален отвор, значи е праведен. Само праведните могат да минат през тесния отвор. Манастирът край село Златна ливада е един от 100-те национални туристически обекта. На хълма над манастира има останки от римската крепост.

Източник: www.patepis.com

Снимки: www.bulgariatravel.org

Оценка 4.82 от 39 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Учител на Английски
Урок по Испански
Примерни тестове за матура по География
Частни уроци по Рисуване
Частни уроци по Испански Варна
Курс Английски Варна
Гръцки език Пловдив
Английски език за 6 клас
Английски език Пловдив
Олимпиада География
Курсове по Математика Варна
Езиков център Варна Руски език
Клубове за Народни танци Плевен
Тест по Френски език
Курс по Английски език за деца
Народни танци Люлин
Примерни тестове за матура по География
Частна детска градина София Дружба 2
Немски език нива
Курсове по Арабски език
Частни детски градини Красно село
Английски нива
Частни уроци по Литература
Yoga Йога
Предлага курсове за Фризьори
Школа по Английски език Люлин
Матурата по Английски
Народни хора за начинаещи
Уроци по Китара Варна
Разговорен курс по Английски
Частни уроци по Английски език Шумен
Хип Хоп танци София Младост
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ