Аромат на канела, джинджифил и шоколад - уханието от коледните сладки, което се разнася у дома в този период на годината, е несравнимо с никоe другo. Домашно приготвените сладки изкушения са подходящи както за чашата сутрешно кафе или чай, така и за подарък, който със сигурност ще стопли своя получател. Не всеки обаче смее да се захване с приготвянето им поради страха, че нещо в процеса ще се обърка и вместо по предназначение, няколкото тави с прясно изпечени бисквитки ще отидат на боклука.
Естествено, няма как грешките да могат да бъдат предотвратени, особено когато говорим за сладкарска рецепта, но като знае предварително някои от най-често срещаните, човек би се впуснал с повече увереност в това кулинарно предизвикателство. Ето някои от тях:
Не отделяте достатъчно време
Когато се захващате с приготвянето на коледни сладки или какъвто и да е друг подобен експеримент, се уверете, че имате достатъчно свободно време. Различните видове сладки имат различно тесто, което може да се наложи да бъде разточено веднага или да престои в хладилника за една нощ. Затова е важно да сте наясно с начина му на приготвяне, за да не се изненадате неприятно в средата на процеса и да ви се прииска да го ускорите. В този случай не очаквайте коледните сладки да се получат така, както желаете.
И още нещо - не се доверявайте на всяка рецепта в интернет, особено на такива, съдържащи в заглавието си думи като "лесно" и "бързо" - повярвайте, много малка част от тях са такива. Търсете такива в проверени сайтове или вземете някоя изпитана - от приятел или за по-сигурно от стария рецептурник на баба ви.
Импровизирате с пропорциите на съставките
Сладкарството и пекарството разчитат на прецизността. Ако мерките на съставките не бъдат спазени с точност (това важи особено за торти и други по-сложни сладкиши), е почти сигурно, че нещо сериозно ще се обърка. Въпреки че коледните бискивитки позволяват известни импровизации, те не са препоръчителни. При разлика в пропорциите на някои рецепти на английски например вече лесно може да калкулирате унции в грамове или колко е приблизителният грамаж на суха субстанция в супена лъжица. Така лесно ще избегнете грешки, но за по-сигурно използвайте кухненска везна.
Слагате маслото директно от хладилника, въпреки че трябва да е омекнало
Ако в рецептата изрично е посочено, че маслото трябва да е на стайна температура, което означава да е добре омекнало, не правете грешката да прененбрегнете това важно изискване. То не е измислено, за да ви затрудни, а за да може захарта и маслото да се смесят достатъчно добре. Процесът създава въздушна и пухкава смес, която играе важна роля за текстурата на бисквитата. Никога не правете грешката да го размеквате в микровълнова фурна, защото ще стане неравномерно. Обикновено на маслото са му нужни около 30-40 мин. на стайна температура, за да придобие нужната мекота. Ако не ви се чака, може да го поставите между два листа за печене и да го разточите леко с точилка.
След като вече знаете едни от най-често срещаните грешки, които със сигурност могат да объркат плана ви за вкусни коледни сладки, сме ви приготвили няколко интересни рецепти, за да замирише в кухнята ви на истинска Коледа.
Топчета с ром 1 пакетче масло от 125 гр. Яйцата се разбиват заедно със захарта, ванилията и солта. Отделно на водна баня се разтопяват маслото и шоколадът, след което всичко се смесва. Накрая се добавят ромът и брашното (бисквитите). Ако не успеете да получите гъста консистенция, от която могат да се правят форми, добавете още брашно или бисквити. От вече готовата смес се оформят топчета и се овалват в кокосовите стърготини. Оставят се да стегнат в хладилника за около час, а след това вече могат да се поднесат. |
|
Напукани шоколадови бисквити 120 гр. брашно Брашното се смесва с бакпулвера, солта и какаото. На водна баня се разтопява една четвърт от шоколада, а останалият се нарязва на ситно. Разбиват маслото и захарта. При непрестанно бъркане се добавят яйцата. Към сместа се добавят сухите съставки, които се бъркат с дървена лъжица. Прибавя се нарязаният шоколад, след което - разтопеният. Сместа се бърка до гладкост, след което се прехвърля върху прозрачно фолио. Оставя се в хладилника за два часа. Тестото се оформя на руло. Оформят се малки топчета, които се притискат леко. Напуканите бисквити се на 180° за 17 минути. |
|
Джинджифилови сладки 2 и ½ ч.ч. брашно Брашното се пресява заедно със содата, бакпулвера, канелата и джинджифила. Междувременно медът и маслото се разтапят на водна баня. След като изстинат, се добавя и яйцето. Разбърква се добре и към тях малко по малко се изсипват сухите съставки. Трябва да се получи маслено тесто, което се разточва с дебелина около 3 мм. Бисквитите се изрязват с формички за сладки по избор и се нареждат в голяма тава, в която предварително се поставя хартия за печене. Джинджифиловите сладки се пекат в предварително загрята фурна на 180 градуса за приблизително 7-8 минути или докато се зачервят леко. Декорирйте по желание. |
Източник: www.webcafe.bg