+ Предложи публикация
02.12.2018

Въображаемите приятели в детството

 Обикновено, когато в живота на детето се появи въображаем приятел, родителите стават тревожни и притеснени. Но има ли защо да се плашим от приятелите на едно малко дете? Въображаемите приятели са често срещани образи през детството на много деца. Макар преди да се е считало, че децата, които говорят на празното пространство, твърдейки, че там има някой, е признак на социални проблеми или симптом, че не обръщате достатъчно внимание на детето си, това не е така.

 От скорошното проучване на университета в Орегон, става ясно, че 65% от децата в предучилищна възраст имат свой измислен приятел. Всъщност децата между 3 и 6 години е нормално да си имат въображаем приятел и това не е притеснително. Често децата си измислят другарчета вместо да си играят с кукли на ужким, понякога защото им е скучно или са самотни. Понякога те са средство за преживяване на голям преход – преместване в друг град, нов дом, поява на братче или сестриче, развод. А може да са средство за практикуване и преживяване на нови умения в среда, която те контролират сами. Понякога пък появата на въображаемите приятели е само желание от страна на детето да бъде по-интересно.

Знаете ли къде децата получават най-добро образование?

 Каквато и да е причината е факт, че децата с такива приятелчета са по креативни и по-социални. Те използват по-сложни структури на изречението, имат по-богат активен речник и се разбират по-добре с връстниците си. Специалистите също така установява, че децата са напълно наясно, че въображаемите им приятели не са реални.

 Мит е да се смята, че децата измислят приятели, защото изпитват емоционална празнота. Всъщност за тях е много забавно винаги да има приятел до тях, приятел с когото да си играят и ако нямат такъв наблизо, те си измислят един. Хубавото на въображаемия приятел, е че той може да има всякаква форма, цвят и умения. Не си мислете, че ако детето Ви има измислен приятел, това го прави по-малко социално или още казано интроверт. Напротив, децата с въображаеми приятели са по-уверени в общуването и по-лесно създават приятелства. Тези „приятелчета“ всъщност са модели на подражание, а не носят всички лоши черти на малчугана.

 Ако вашето дете има въображаем приятел не бързайте да се притеснявате. Оставете го да ви покани в неговия свят. Така дори е възможно да научите нови неща за собственото си дете, да видите черти от характера му, за които не сте и подозирали. Не се притеснявайте, а играйте заедно с тях. Рано или късно този измислен персонаж ще изчезне. Най-често това се случва, когато в живота на детето Ви се появи нещо по-интересно и интензивно. Тогава ще имате възможност да слушате за истинските приятели на Вашето дете.

Източник: www.sharenodetstvo.com

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Школи по Народни танци Овча Купел
Пилатес в Борово
Баскетбол спортни
Курсове Масаж
Учител по Български език и Литература
Клипове уроци по Брейк танци
Ноктопластики София
Английски език упражнения
Курс София
Курсове по Счетоводство
Изучаване на Английски
Online уроци по Италиански
Курсове по Немски език София
Курсове Народни София
Курсове за Фризьори София
Народни танци за деца в Бургас
Курсове по Датски
Подготовка за матура по Математика 7 клас
Матура по БЕЛ за 12 клас
Учител по Биология
Клубове за Народни танци
История на българите
Спортни танци за деца Пловдив
Школи за Народни танци в Пловдив
Уроци по Индийски танци
Бокс тренировки дома видео
Английски език Варна
Подготовка за матура по Математика
Курс Немски Бургас
Клуб за Народни танци
Уроци по Английски език Варна
Държавен зрелостен изпит по География
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ