+ Предложи публикация
25.02.2017

Въгленарят - Черният кълвач

  Колко ловци знаят, че в България гнезди най-големият кълвач на Стария континент. За изчезването на рисовете още се тюхкаме, но за черния кълвач (Dryocopus martius), понеже не е ловен обект, като че ли не ни е грижа. Освен че са най-големите от семейството на кълвачите, те са неуморни строители, а и басисти номер едно от горския оркестър. Заслушвали сме се в мощното приглушено барабанене в големите планински горски масиви и в отривистото почукване по дърветата и сме се чудили какво е това. Видим ли го, се дивим на яките му нокти, с които прибягва по кората на дърветата. А малцина знаят, че опашката му поема цялото натоварване на тялото и само една десета от нея се износва за година.

Преди хилядолетия лисицата била най-добрият приятел на човека

 Черният кълвач често потраква над главите ни по време на лов в западните и югозападните райони на Пирин, Родопите, както и в западните и средните дялове на Стара планина. Не ще го чуем обаче в онези широколистни и иглолистни гори, които вече ги няма благодарение на безогледната сеч. В Лудогорието единствено в резервата "Бели Лом" все още се труди неуморно по своите горскополезни задачи.

 Не можем да го сбъркаме с друга птица от неговия вид - той е близо половин метър дълъг и със смолисто-черно оперение. Мъжкият е черен, като само на челото, темето и тила има червени перца, а при женската червен е само тилът. Младите кълвачи имат кафяв оттенък на "костюма" - както при полската врана - и червено теме. Местообитанията му са в участъци с надморска височина над 800 м, където досега са преброени не повече от 2000 екземпляра. Затова е включен в "Червената книга на Република България" като рядък вид. Както е кодирано в латинското му видово име, черният кълвач започва сватбарските изпълнения още през април. Тогава се държи като влюбения в себе си Нарцис. Издава резки звуци и с почукване по стволовете на дърветата вика своята женска. След това брачната двойка си прави дупка с правоъгълен или овален отвор, дълбока до 50-60 см. Вътре женската снася 4-6 лъскави бели яйца и ги мъти 2 седмици. Гнездото е голо, без постелка и яйцата се снасят направо "на пода".

 Входната врата на "боксониерката" е 10-15 см в диаметър и е на височина 8-10 м от земята. По тези белези можете да познаете жилището на черния кълвач от това на другите му сродни видове. За оформянето му бъдещите родители полагат близо 10-14 часа труд дневно. Когато малките писнат за храна, "тичат" и двамата родители до 300 пъти през деня от хралупата до "хранителния магазин". Тези птици отлично чуват недоловимото за човешкото око скрибуцане на челюстите на бръмбарите и техните ларви, скрити под кората на дърветата. За една двойка периметърът на този полет е от 1 до 16 кв. км и е в зависимост от това колко стари и разлагащи се дървета има в околността. Там птиците намират корояди, листояди, ларви на хоботниците и на други бръмбари. Понякога черният кълвач, или въгленарят, както го наричат, каца по земята, но там се придвижва наплашено и се оглежда. Може да бъде видян от ловеца, когато рови съсредоточено някой мравуняк и лакомо поглъща жителите му. Двойката отглежда 1 поколение годишно.

 Oсвен като добронамерен и добър строител, и талантлив певец, черният кълвач може да се похвали с най-дългия език измежду всички европейски птици. Чифтните му сухожилни отклонения минават под гушата, завиват назад отстрани на тила и темето, продължават до челото и се залавят за основата на горната челюст пред ноздрите. Такъв език обхожда без усилие всяка дървесна кухина с дълбочина до 12 см! Затова черният кълвач рядко остава излъган, когато претърсва дървото.

 В горско-санитарната си дейност черният кълвач е безусловно полезна птица. Тя подпомага заселването на р едица други дупкогнездещи видове, като гълъба-хралупар, кукумявката, папуняка, синявеца, дърволазките, и по-рядко някои дребни птички като синигерите например. Горската ушата сова и чухалът също понякога се ползват от услугите му, като се нанасят в изоставеното му жилище.

Автор: Дойно Янков

Източник: www.duma.bg

Оценка 4.92 от 24 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Курсове по Немски език цени
Индивидуални тренировки по Зумба в Пловдив
Ити Йога
Пилатес Бургас Изгрев
Уроци по Китара Пловдив
Йога София
Изучаване на Английски Онлайн
Интензивни уроци по Английски
Курсове по Математика Бургас
Уроци по Народни танци Шумен
Школа за Народни танци
Школа по Английски Враца
Уроци по Немски език за начинаещи
Курсове Испански език
Английски за начинаещи деца
Интернет уроци по Английски
Урок по Математика за 1 клас
Уроци по Биология за 10 клас
Уроци по Тенис София
Учител по Български език
Аз уча Немски език
Йога в центъра на София
Частна детска градина София Света Троица
Брейк танци
Спортни танци Стара Загора
Курс по Фризьорство
Уроци по Турски език
Курсове по Фотография
Уроци и курсове курс по Народни танци
Фризьорски курс Сливен
Балет деца маша илиева
Психология обучение дистанционно
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ