+ Предложи публикация
09.01.2016

Витошкото лале - цвете излязло от приказка

   Планинският божур принадлежи към род Trollius (сем. Лютикови - Ranunculaceae). Любопитен е произходът на името. Според една теория - идва от приказните същества тролове и тя много му отива - наистина витошкото лале e едно очарователно и нежно цвете, което има вид на излязло от приказка. Родовото име Trollius на латински означава овален. То е дадено поради кълбовидната форма на цвета. От 12-те вида на рода, повечето са азиатски и само един вирее в Европа. Не случайно той носи видовото име европейски. Широко разпространеното у нас име "витошко лале" е съвсем неподходящо и неправилно и би трябвало да се изостави.

 Ареалът на дивите видове обхваща най-вече Азия и Европа, а два вида се срещат и в Северна Америка. Имат характерни нарязани подобно на здравеца гладки листа, разположени на дръжки в приосновна розетка. Съцветието е обикновено кълбовидно, много характерно за целия род. Тролиусът е растение на влажните планински ливади с тревисти съобщества, като на север слиза на по-малка надморска височина. В България е представен от един вид - Trollius europaeus, който е разпространен и в други страни на Европа, а у нас се среща на Витоша, Западна и Средна Стара планина, Родопите, крайните Югозападни райони. У нас тролиусът се нарича планински божур или витошко лале и е включен в Червената книга на България като застрашен вид. Въпреки това европейският тролиус, а също и много от азиатските видове са твърде красиви растения, сравнително лесни за отглеждане и затова присъстват отдавна в градините. Има селекционирани красиви градински хибриди.

 Планинският божур цъфти от юни до август и цветовете му приличат на разтворен божур и не напразно нашият народ го е нарекъл планински божур. Ако се разтворят околоцветните листчета, ще се видят множество дребни нектарници с удължена вдлъбнатина, в която се отделя нектар – примамка за насекомите. Още по-навътре е жълтият венец на дребните тичинки. Върху изпъкналото цветно легло в центъра на цвета са разположени многобройни дребни плодници. Поради това че околоцветните листчета са закривени навътре, опрашването не може да стане нито от вятъра, нито от многобройните насекоми. Само един вид дребни мушици, които се задържат дълго време върху цвета, могат да извършат опрашването им. Едва след оплождането, когато плодовете наедреят, се вижда, че са образувани от един плодолист и се превръщат в същински плод-мехунка. Въпреки че зрелите плодчета не превишават един сантиметър, те се разпукват по шева само на върха и отвътре се изсипват черни семена с метален блясък.

 Витошкото лале е защитено растение и се среща по влажни поляни и край потоци във високите части на планините на Западна България по силикатен терен. Неговите ярко жълти едри цветове контрастират на фона на тучната лятна зеленина и придават от юни до август прелест и неповторимост на изгледа. Освен у нас и в други европейски страни този вид се среща в Сибир, Кавказ и Северна Америка.

Източник: www.cvetiata.net

Оценка 4.89 от 28 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ