+ Предложи публикация
08.04.2018

На Възкресение традицията повелява...

 Великден е денят, в който цялата християнска общност празнува Възкресението Христово. На Великден се обличат нови дрехи, ходи се на църква и се похапва агнешко. Светът е по-добър и по-светъл. И като всеки празник, Великден има своите традиционни повели. Празнува се три дни (събота, неделя и понеделник), а на Разпети петък не се работи. Традицията повелява – Великден е време за душевно пречистване и благодат.

 Цветница току-що отмина и дойде време на последната седмица на постите - т.нар. Страстна седмица. Всеки ден от нея е наречен за нещо, а втората й половина обикновено преминава в трескава подготовка за самия Великден. Със сигурност този празник е добре познат на семейството ви, но знаете ли точно какво повелява традицията на Великден?

Традицията повелява... за Великден се украсява домът

 Ако досега не сте поканили пролетта у дома, Великден е последната възможност да го направите. Почистете дома. Извадете пастелните и ярки цветове (зелено, оранжево, жълто, розово, люляково...), висящите пластмасови яйца (или рисувани яйчени черупки) за украса и керамичните зайчета за поставки. Наберете (или купете) свежи цветя и върбови клонки, купете една две пъстри чинии и постелете покривка в ярък цвят.

 В банята сложете кърпи в розово, жълто или зелено, няколко свещи във формата на яйце (не е задължително да ги палите) в плетена кошничка или поставка във формата на заек, а защо не и няколко декоративни символа на Великден (пиленце, зайче, агънце). В различните ъгли на трапезарията, хола и кухнята подредете изкуствени или истински букети от лалета, лилиуми, люляк или нарциси. Към тях добавете свещи и чинийки с лакомства. Дори само няколко пъстри сапунчета и венец на входната врата ще придадат празнична атмосфера на дома още с влизането.

Традицията повелява... за Великден се боядисват яйца

 Боядисването на яйца е една от най-забавните и креативни фази в подготовката за Великден, особено ако в семейството има деца. Експериментирането с цветовете и различните методи за украса на яйца позволява на най-малките да разгърнат въображението си и да се почувстват значими на празника. Предполага се, че тази традиция е съществувала още в древността, но тогава за получаване на цветни яйца са се използвали отвари от природни блага (смрадлика, коприва, орехи, ябълки и т.н). По стар обичай, яйцата за Великден в България се боядисват рано сутрин на Велики четвъртък или следобед на Велика събота. Първото яйце винаги е червено (символизиращо кръвта на Христос), боядисано от най-възрастната жена в семейството, която с него прави символично прекръстване върху челата на останалите членове на семейството. То се поставя под икона вкъщи и се пази до следващия Великден. Второто яйце също е червено, но то се носи в църквата, за да бъде осветено.

 В търговската мрежа се продават всевъзможни бои за яйца, както и подходящи декорации като ваденки и лепенки. Но с влагането на малко лично творчество в ритуала ще се получат т.нар „писани яйца”. За целта са подходящи всякакви подръчни материали – водни боички, брокат, дантела, памук, восък, пастели, фигурални чорапчета, флумастри, цветни или магданозени листенца. За финал всички яйца се намазват с олио за блясък. Няколко се отделят настрани за кумовете или за по-възрастните роднини.

Традицията повелява...за Великден се месят обредни хлябове

 Обредните хлябове се месят на Велики четвъртък. Традиционно са в кръгла форма с плитка отгоре и се поднасят с червено яйце. Един от тях обаче трябва да е сладък и в продълговата форма, обикновено на плитка – това е козунакът. Според историята, за първи път козунак се приготвя във Франция през XVII в. От там той се разпространява из цяла Европа, стига и до Русия. В България тези обредни хлябове  започват да се месят едва в първите десетилетия на ХХ в. Днес козунаците се консумират и като хранителен продукт, продаван целогодишно в търговските обекти.

 Формата на козунака символизира Христовото тяло. Тестото задължително се замесва около 12 часа по-рано и се оставя на топло да втаса докато удвои обема си. Макар да има различни вариации на рецепта за козунак, маята, брашното и яйцата са задължителна съставка. Слагат се лимонова кора за аромат и стафиди за вкус. Преди да се пъхне във фурната, оформеният козунак може да се намаже с яйце и да се поръси със захар. Трябва да следиш да не прегори.

Традицията повелява – на Разпети петък се опрощават греховете

 Разпети петък е денят, в който Иисус Христос е бил осъден на смърт и разпнат на кръста. Това е най-строгият ден от постите, а от тази година вече е официален неработен ден. От сутринта църковните храмове са отворени за всички богомолци, дошли да почетат Христовата смърт. В средата на църквата е издигнат символичен гроб (масата), покрит с червената плащеница в която е било загърнато тялото(парче плат)  и отрупан с оставените от християните цветя. Преди да минат под масата, те получават китка здравец от свещеника, целуват му ръка, покланят се (или целуват) иконите на Спасителя и Дева Мария и преминават под масата. Вярва се, че този ритуал носи здраве, късмет и опрощение на греховете.

Традицията повелява... на Великден се ходи на църква

 Вечерта на Велика събота всички християнски семейства отиват на църква. Слуша се тържествена литургия, след което свещеникът 3 пъти обявява „Христос Воскресе”, а миряните отговарят „Воистина Воскресе”. Свещта се пали от кандилото на свещеника. Тогава се случва традиционното чукане с яйца и се похапва козунак. Това е първото яйце, което се яде след 40-дневните пости. Със запалена свещ се обикаля 3 пъти храмът. Вярва се, че колкото пъти изгасне свещта, толкова грехове има човек за изкупване. Свещта трябва да се отнесе запалена до дома.

Традицията повелява... подрежда се семейна великденска трапеза

 В неделя, навръх Великден, цялото семейство се събира на обяд. По традиция в България се приготвя агнешко, супа от агнешки дреболии, зелена салата с варени яйца, сладка баница и великденски курабийки, сервират се боядисани яйца и козунак. Пие се червено вино, символизиращо мъченическата кръв на Божия син. Агнето е символ на празника, защото е принесено в жертва в деня на Възкесението. Преди началото на обяда отново се чука с яйца за здраве. Този ритуал символизира сполуката и се прави през следващите няколко празнични дни. Вярва се, че онзи, чието яйце остане здраво, ще има късмет и благополучие през цялата година. 

Весели великденски празници!

Източник: www.moetodete.bg

Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Тренировки по Баскетбол Варна
Частни уроци по Руски език София
Курсове за Одитор
Уроци по Турски език Пловдив
Уроци по Китара Варна
Английски език начално ниво
Йога курс цени
Курсове по Счетоводство София
Школи по Английски език Бургас
Курсове за Компютърна грамотност
Уроци Математика
Английски език матура
Салса танци
Модерен Балет деца София
Индивидуални тренировки по Кик Бокс
Курс по Английски за начинаещи
Учител по Химия София
Фризьорски курс Варна
Уроци по Компютърна грамотност Варна
Интегрална Йога
Тестове по Счетоводство
Професионални курсове София
Уроци по Модерен Балет София
Частни уроци по Испански Пловдив
Интерактивно обучение по Английски език
Частни уроци по Математика Бургас
Тренировки по Футбол за деца в Плевен
Искам да науча Английски
Тренировки по Футбол за деца София
Тестове по Немски език а1
Уроци по Пиано
Салса и Латино танци
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ