+ Предложи публикация
14.06.2016

Вашето мнение: резултати от анкетите на УЧИТЕЛИ БГ

  От самото си създаване сайтът УЧИТЕЛИ БГ се стреми не само да предостави възможност на учителите, родителите и учениците да бъдат полезни един на друг, но и да проследява онези теми в областта на образованието, които стоят в центъра на общественото внимание. Ето защо ние редовно провеждаме анкети сред нашите потребители. Вашето мнение ни помага да разбираме по-добре актуалните въпроси, които са съществени за хората, ангажирани с най-важната сфера на обществения живот – образованието и науката.

 Благодарим Ви за участието! Вярваме, че Вашата активна гражданска позиция ще ни помогне да се самоусъвършенстваме и да превърнем УЧИТЕЛИ БГ в авторитетен форум за обсъждане на всички съществени въпроси, които ни вълнуват. Призоваваме Ви да гласувате в нашите анкети, за да постигнем все по-голяма обективност в отразяване на Вашето мнение. Ще се радваме, ако предложите свои въпроси за анкета, които считате за важни и които могат да бъдат полезни за всички нас.

 Представяме Ви резултатите от три от нашите анкети, по актуални въпроси, които бяха в центъра на нашето внимание през последните месеци.

 През м. април зададохме въпроса „Какви мерки за повишаване на грамотността на учениците в началното образование бихте подкрепили?

  Повече от половината от анкетираните (58,06%) се обявяват в подкрепа на идеята за повтарянето на класа в началните класове. Този висок процент категорично очертава доминиращото мнение, че е необходим по-радикален подход към учениците, който да ги стимулира да полагат повече усилия при усвояването на учебния материал, както и да се ограничат компромисите към слабите ученици. Голям процент гласове събира и предложението за промяна на подхода и метода на преподаване – 20,43%. Очевидно е, че проблемите в образователната система карат една значителна част от работещите в нея да виждат възможности за подобрение именно в процеса на преподаване. Всеки осми гласувал (12,90%) счита, че проблемите с грамотността на учениците в началното образование могат да се намалят чрез развитието на извънкласни дейности. И въпреки че процентът на подкрепящите засилването на тази мярка да не е много голям, то все пак той е далеч по-значителен от този, който свързва възможностите за решаване на въпросите с целенасочена работа с децата от малцинствените групи. Общо 4.30%  от гласувалите са съгласни, че е небходимо да се работи още по интеграция на учениците от малцинствата или да се търси премахване на сегрегацията. Очевидно е, че по-голямата част от участниците в анкета не считат, че основният проблем, свързан с грамотността на учениците, лежи в плоскостта на изключването на децата от малцинствените групи. Непопулярна се оказва и идеята, че подходяща мярка би било увеличаването на социалните помощи за деца от социално слаби семейства – това предложение не е получило нито един глас. Любопитно е, че 4.30% са гласували с „друго” в нашата анкета. Можем да направим извод, че отделни участници в анкетата виждат и други, може би не съвсем традиционни, методи за борба с проблемите в началото образование.

Покрай провеждането на Националното външно оценяване (НВО) проведохме анкета с въпроса „Отразява ли НВО реалните знания на седмокласниците?”

Най-голям процент събира отговорът, че НВО е безсмислено и трябва да бъде премахнато – 46,51%. Ако добавим и отговорите, които казват, че НВО не отразява реалните знания на децата (37,21%), то можем да заключим, че като цяло отношението към изпитите е крайно негативно. Любопитно е да се видят мотивите на гласувалите, които са на мнение, че НВО не отразява реалните знания – два пъти повече са хората, които считат, че причината за това е стресът, на който са подложени децата по време на изпита (25,58%), спрямо онези, които считат, че проблемът се крие във формата на изпитване (11,63%). Едва 12,86% от участвалите в анкетата са на мнение, че на изпитите седмокласниците са успели да покажат своите реални знания. Няма как да не заключим, че потребителите на УЧИТЕЛИ БГ са категорични, че има сериозни разминавания между резултатие от НВО и реалните знания на учениците.

Една от анкетите, която предизвика най-голям интерес, беше тази, в която Вие бяхте помолени да отговорите на въпроса „Каква е причината българският учител да губи уважение и позиции пред учениците?”

 Получените резултати са крайно любопитни, като показват, че няма отговор, около който да се обединят мнозинството от гласувалите. Все пак над една трета (37,50%) са на мнение, че основната причина за изгубеното уважение към българския учител се крие в делегираните бюджети, които предпоставят борбата за повече ученици. На второ място анкетираните посочват като отговор отношението на обществото към учителите – 23,13%. Немалко гласове е събрало и виждането, че основна причина за проблема е отношението на родителите – 17,50%. Ако съберем процените на гласувалите за това, че отношението на обществото като цяло и на родителите в частност, са причината за ниския авторитет на учителите, ще се получат общо 40,63%, което с малко изпреварва броя на подкрепилите отговора с най-много гласове. Едва 11,25% събира отговорът, че причина за проблема е ниското заплащане на учители. Още по-малко са гласувалите за това, че лошата квалификация на учителите е основанието за загубата на уважението от страна на учениците – 6,25%. Все пак това показва, че има и хора, които разпознават като сериозен проблем подготовката на педагозите. Малко са гласувалите (4,38%), които не виждат сред предложените варианти в анкетата верния отговор. Ето защо можем да направим извода, че като цяло посочените отговори отразяват разбирането за степента на тежест на проблемите, които водят загубата на уважението и позицията на българския учител сред учениците.

 Очаквайте скоро обобщените резултати и от други анкети на УЧИТЕЛИ БГ. Благодарим Ви за участието в нашите допитвания!

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ