+ Предложи публикация
06.09.2016

"Ура! Долу Румелия!"

  „За разединение сега и дума не може да става, но в каква форма ще бъде съединението, това е въпрос, който тепърва трябва да се решава”, казва руският император Александър III на българската делегация, водена от митрополит Климент, когато тя успява да се срещне с руския самодържец в Копенхаген, за да търси дипломатическа подкрепа за Съединението. В този момент никой в Европа не знае как точно трябва да реагира на събитията в България.

 Думите на императора са произнесени на 21 септември 1885 г. – само 15 дни след като в Пловдив съсредоточените от източнорумелийското правителство полицейски части отказват да изпълнят заповедта да арестуват заговорниците от БТЦРК, задействали своя план за обединение на Източна Румелия с Княжество България. Българските власти първоначално са против Съединението – от министър-председателя Петко Каравелов, който желае да осуети поредната съединистка акция, до председателя на Постоянния комитет на Източна Румелия Иван. Ст. Гешов. Против Съединението са, разбира се, и всички Велики сили – тяхната воля е въплътена в клаузите на Берлинския договор и никой не желае да се съобразява с желанията на българския народ.

 Има моменти в историята, когато държавите, владетелите, депутатите и дипломатите нямат думата. Народното дело вече не може да бъде спряно. Властите в Източна Румелия отказват да се противопоставят на въстаналите активисти. Управителят Гаврил Кръстевич по-късно казва: "Аз знаях какво се вършеше за това съединение и с време аз можех да взема таквиз мерки, на каквито ми даваше право законът, но предвид на всички злини, които можеха да сполетят поверената ми област, аз се престорих, че не виждах и не слушах. Аз знаех и ценях общонародното желание за присъединението към българското княжество." На 8 септември със свой Манифест начело на Съединението застава князът на България. Властта се подчинява на народа си.

 Същевременно, за да покаже, че няма нищо общо с делото на Съединението, Русия забранява на своите офицери да вземат каквото и да било участие в събитията в България и Румелия, а на военния министър генерал-майор М. А. Кантакузен се предписва да напусне поста си. На свикваното на 5 ноември в Цариград съвещание на посланиците на Великите сили, Великобритания и Русия не успяват да се договорят за признаване на Съединението. Русия настоява за абдикация на българския княз, докато Великобритания държи Съединението да бъде под формата на лична уния на Александър I Батенберг. Като резултат на  25 ноември се приема палиативно решение, което не устройва никого: княз Александър I Батенберг трябвало да остане владетел на България, а status quo на Източна Румелия - да бъде възстановено. Подтиквана от Австро-Унгария, считайки, че има военно превъзходство над България, Сърбия започва война, която ще се окаже най-категоричното доказателство за необратимостта на Съединението. И след като Великите сили и съседите на България осъзнават крепокостта на народното дело, Съединението получава дипломатическо и международно признание с българо-турската спогодба от 20 януари и Топханенския акт на Великите сили от 24 март 1886 г. В крайна сметка неспособността на Великите сили да разберат волята на българския народ само забавя неизбежното - макар и късно, те също са принудени да се подчинят на патриотичния акт на нашите предци.

Автор: Александър Василев

                                                           * * *

Гаврил Кръстевич (1817-1898) генерал-губернатор на Източна Румелия по време на Съединението, арестуван от съединистите и предал доброволно ключа на град Пловдив, Пловдив около 1885 г. 

Майор Олимпий Панов (1852-1887), член на БРЦК, участник в Руско-Турската и Сръбско-Българската война и Съединението, фотографиран около 1886 г.

Димитър Куртев, водач на Съединението от Сливен и телохранителя на Княз Батенберг Христо Карагьозов, септември 1885 г.

Портрет на подпоручик от Източнорумелийската милиция (войската на Източна Румелия), фотографиран три дни след Съединението, 9 септември 1885 г.

Тленните останки на капитан Райчо Николов (1840-1885), участник в Руско-Турската война, поборник за Освобождението и деец на Съединението, убит на 6-ти септември 1885 г. в Пловдив, изпълнявайки длъжността комендант на Пловдив и началник на телеграфо-пощенската станция, единствената жертва на Съединението.

Марашката чета - формирана на 5 срещу 6 септември 1885 г. в квартал Мараша в Пловдив, състояла се от 70-100 души, командвана от Тодор Гатев - член на Българския таен революционен комитет, Пловдив 1885 г.

Майор Данаил Николаев (1852-1942), главнокомандващ на Източнорумелийската милиция, един от главните участници в Съединението, Пловдив около 1885 г.

Генерал Никола Иванов, участник в Руско-Турската, Сръбско-Българската, Балканските войни и Съединението, военен министър, фотографиран в 1886 г. като флигел-адютант на Княза.

Членове на Тайния революционен комитет за Съединението от Станимака (Асеновград), от ляво надясно, прави: Никола Кръстев – председател, Атанас Богоев, Панайот Сребров, Георги Ковачев. Седящи: Костадин Балтов (учител), поп Ангел Чолаков, Герасим Старчев, Станимака 1885 г.

Дейци на Съединението като доброволци в Сръбско-Българската война, от ляво надясно: Петър Караджов, Петър Каназирски, Коста Кацара (седнал долу), Петко Свещаров и Иван Андонов, Пловдив 1885 г.

“Членовете на централния комитет и други дейци за Съединението” - дейци от Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК), координирал подготовката на Съединението. Седнали, отляво надясно: Антон Мумджиев, Тодор Гатев, Продан Тишков-Чардафон, Захарий Стоянов, Иван Андонов, Иван Арабаджията, Стоян Празов. 2-ри ред седнали, отляво надясно: Иван Стоянович-Аджелето и поп Ангел Чолаков. Прави, отляво надясно: Недялка Шилева, Спиро Костов, Димитър Ризов, Петър Зографски, майор Коста Паница, Спас Турчев. Пловдив, Източна Румелия, лято 1885 г.

Сава Муткуров (1852-1891), първият български генерал, първият кавалер на орден “За храброст”, регент в Княжество България, военен министър в правителството на Стефан Стамболов, участник в Съединението.

Снимки: www.lostbulgaria.com

Оценка 4.86 от 29 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по Информатика Варна
Курсове по Народни танци София
Йога за бременни
Професионални курсове София
Уроци за начинаещи по Английски език
Онлайн Испански
Курс Английски език Варна
Изучаване на Английски Онлайн
Курсове по Английски Варна
Руски език падежи
Математика за 5 клас
Уроци по Музика за 5 клас
Частни уроци по Немски Стара Загора
Френски език за начинаещи
Хип Хоп танци София център
Школа по Ориенталски танци Стара Загора
Клуб Латино танци
Счетоводен курс София
Частни детски градини Лагера
Курс по Испански Пловдив
Частни детски градини Банкя
Киокушин тренировки
Уроци по Химия Варна
Курсове по Немски в Германия
Курсове Пиано Варна
Математика 4 клас презентации
Уроци по Плуване за деца на 3 години
Курс по Италиански Пловдив
Примерни тестове по География за кандидат студенти
Школа по Английски език Плевен
Курс по Народни танци Пловдив
Балет за деца видео
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ