+ Предложи публикация
23.10.2015

Тъмната страна на шоколада

  Не всички деца, които работят, са експлоатирани. Но по дефиниция детският труд е работа, която се върши от деца, които са твърде малки, или която вреди на здравето им, забавя техното развитие или им пречи да ходят да училище. През последното десетилетие той е намалял с близо една трета, отчасти благодарение на глобалната осведоменост.

 Годишно се консумират три милиона тона шоколад, от които половината в Европа. Зад красивите опаковки и изящно украсените бонбони се крие една тъмна страна на тази индустрия. Често добивът на какао е свързан с робски труд и най-вече с трафика и експлоатацията на деца в плантациите. През 2010 г. излиза документалният филм „Тъмната страна на шоколада“, който разкрива шокиращи кадри от използването на детски труд при добива на какао. Няколко журналисти година преди това изчезват в търсене на истината. Големите корпорации, изкупуващи ценната суровина, не искат да се разчува за споменатите практики.

 По-голямата част от какаото се произвежда в Африка и Южна Америка - основно Кот д'Ивоар (почти 50 процента от вноса на какаова маса) и Гана (30 процента от вноса на какаова маса). Големите компании вносители отричат съществуването на трафик и използването на детски труд в плантациите, но в документалния филм можем да видим кадри, свидетелстващи за това. Мениджърите на компаниите отговарят, че трафикът е невъзможен, защото най-големите вносители на какао и производителни на шоколад подписват през 2001 година декларация за строг контрол над процеса на производство на какао в плантациите.

 Въпреки това трафик съществува, както и жестокости към децата, събиращи какаовите зърна. В Мали, която е една от най-бедните страни в света, ежедневно се избират и транспортират деца към Кот д'Ивоар. Граничната гара Зегуа служи за основна точка за разпределяне на децата към различните региони. От този пункт всяка година са прехвърляни през границата между 130 и 190 деца, идващи предимно от селските бедни райони. Повечето от тях са на възраст между 9 и 14 години. Разследването на какаовата индустрия може да е много опасно. Няколко журналисти изчезват безследно в Гана, Мали и Кот д'Ивоар. През 2006 г. изчезва френско-канадският журналист Ги-Андре Кийфър, който разкрива в своето разследване участието на правителствата на тези държави в трафика на деца. Солидни суми биват превеждани от компаниите, производителки на шоколад, към определени правителствени представители. След като децата биват транспортирани до плантацията се настаняват в мизерни условия, без лекарска помощ, в почти пълна изолация от останалия свят. Всеки ден те събират какаовите шушулки, после ги обелват и сушат на слънце. За тази работа не им се заплаща, освен понякога с храна. Децата са изложени постоянно на пестициди, някои от които напълно забранени в САЩ и Европа. Техните ефекти са проявяват след 20-30 години и обикновено са пагубни.  

 След като са изсушени зърната се изкупуват от посредници на несправедливо ниска цена – 1 евро за килограм. Те от своя страна ги продават на националните износители, които измиват и пакетират продукцията. Продават килограм зърна на цена от 2,5 евро за килограм. Фермерите получават 1 евро, а крайният производител на шоколад произвежда около 40 блокчета от него на цена от 25 до 90 евро, в зависимост от компанията. Според официални данни от обединената организация на шоколадовите производители, те допринасят за прекратяването на този трафик, харчейки над 6 милиона евро годишно за програми против трафика на деца и незаконния труд в плантациите. За сравнение за 2010 година, когато е заснеман филмът „Тъмната страна на шоколада“ само Нестле има над 12 милиарда оборот за годината само от производството и продажбата на шоколад. Представители на всички компании отказват да дадат интервю за филма или да коментират документалните кадри, доказващи наличието на детски труд в плантациите.  Въпреки това излизат с общо писмо, в което посочват, че не носят пряка отговорност и нямат контрол над процеса на производство, защото по-голямата част от плантациите не са тяхна собственост. Това е нелепо при положение, че само Нестле присъства в Кот д'Ивоар от над 50 години и респективно е сериозен икономико-политически фактор в страната.

  Памукът за бельото на водещата компания Victoria's Secret се произвежда по привидно надеждната програма за "честна търговия" (fair trade) в крайно бедната Буркина Фасо - държава от Западна Африка, която граничи си с Гана. Там детският труд е широко разпространен. По данни на министерството на труда в САЩ, памукът се произвежда чрез детски или принудителен труд повече от всяка друга стока, с изключение на златото. Наскоро Буркина Фасо се нареди на 181-о място от 187 държави в класацията на ООН по Индекса на човешкото развитие.

 Екип от журналисти прекарва повече от шест седмици в държавата, интервюирайки работещи деца и техните семейства, съседи и съселяни. Те откриват, че детският труд е често срещано явление и обикновено на малките деца се забранява да ходят на училище и ги принуждават да работят като роби. Те копаят с голи ръце бразди и помагат при събирането на реколтата. Ако се бавят прекалено много, фермерът ги бие с клон от дърво. По неофициални данни през 2010 г. Victoria's Secret е реализирала печалби на стойност $5.9 млрд.  И през 2011 година марката не изневери на показността, организирайки традиционния си спектакъл, който струва $12 млн. По време на шоуто през ноември 2011 г. в Ню Йорк 38 модела смениха на подиума 69 облекла, а за зрелището бяха необходими 31 чифта крила.

 Това, което можем да направим ние е следващия път, когато купуваме шоколад или си купуваме бельо да се замислим от къде идва и какво коства на едно дете този шоколад, за да стигне до нас или до вашето дете, което да му се радва. За щастие съществуват кооперативи от малки ферми в тези отдалечени държави, които продават своята продукция по интернет или в определени био магазини. Ценообразуването е справедливо, деца не се допускат в плантациите. Купувайки според принципа на феъртрейд, ние подпомагаме тези кооперативи и поемаме отговорността, която големите компании производители отказват.

Източник: www.dobrichonline.com   www.webcafe.bg

*Данните са взаимствани от сп. National Geographic

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Последно търсени:
Уроци по Английски език Варна
Матура за 7 клас по Математика 2014
Курсове по Немски език Варна
Уроци по Немски Бургас
Изпити по Английски език
Клуб по Народни танци Пловдив
Как да уча Английски
Частен учител по Английски
Психология обучение дистанционно
Курсове по Масаж София
Балет за деца видео
Обучение по Психология в България
Обучение по Психология в България
Оперативен Счетоводител
Уроци по История
Курс Френски
Онлайн Курсове по Немски език
Уроци по Плуване за възрастни София
Уроци по Китара Бургас
Курсове по Турски език
Частни уроци по Химия
Говорим Английски Онлайн
Немски за деца онлайн
Курс Английски за начинаещи
Уроци по Физика
Курс по Английски Благоевград
Школа по Китара
Уроци по Английски език за начинаещи
Школи по Математика Пловдив
Уроци по Китара Пловдив
Английски език ниво a1
Курс за Счетоводител
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ