+ Предложи публикация
23.10.2016

Трудно е да се повярва, че такива растения съществуват

  Хората обикновено си представят растенията като нещо зелено и скучно. Но това не е нищо повече от чиста проба предубеждение – растенията от този списък са готови да се състезават по разнообрази и уникалност с животинския свят; те имат нужда единствено да им се даде шанс.

15. Дъгоцветен евкалипт

 Представете си разходка в гора от 60-метрови дървета, оцветени във всички цветове на дъгата. Мислите си, че това е възможно само във фантастичен филм? Да, ама не - Eucalyptus deglupta, или дъгоцветен евкалипт, всъщност съществува и се среща в горите на Филипините. Тези дървета растат толкова бързо, че кората им се бели на дълги ивици, оголвайки яркозелен слой, който стареейки последователно изменя цвета си на жълт, оранжев, червен, виолетов и кафяв.

14. Семенните черупки на кученцето

 Ботаниците широко използват кученцето (известно също като антиринум, зейка или лъвска муцунка) като модел при много генетически изследвания. Грегор Мендел и Чарлз Дарвин например са използвали кученцето за изучаване на наследствеността. Отличителна особеност на растението са неговите семенни черупки, всяка от които прилича на крещящ череп.

13. Джаботикаба

 Джаботикаба е плодно дърво, които има уникално формиране на плодовете. За разлика от останалите дървета, чиито плодове растат на клоните, джаботикаба образува своите черни плодове направо върху стъблото. Изглежда така, сякаш те буквално сълзят от кората. И макар плодовете на джаботикаба да са популярни в Бразилия, заради краткия си срок на годност те трудно достигат до други места по света. Плодът може да се яде суров, а също и преработен като сладко, вино или ликьор.

12. Рафлезия арнолди

Рафлезия арнолди, или като я наричат по народному „трупна лилия”, е най-голямото цвете на планетата. И едно от най-вонящите. Това растение-паразит няма листа или корени, така че то се храни за сметка на растение-гостоприемник. Цветът прораства върху кората на гостоприемника и може да достигне до един метър в диаметър. Венчелистчетата не само изглеждат като гниеща плът, но и миришат по същия начин.

11. Титаничен аморфофалус

Това цвете е най-високото в света – височината му може да достигне до два метра и петдесет сантиметра. Жълтото съцветие в средата съдържа малки бели цветчета. Когато те станат готови да разпространят своя полен, съцветието започна да отделя топлина, която помага да се разпространи зловонната миризма на растението, която наподобява миризмата на разлагащ се труп. Както и в случая на трупната лилия, миризмата привлича мухи, които биват използвани при опрашването.

10. Слонски ямс

 Amorphophallus paeoniifolius, или слонският ямс, е близък родственик на титаничния аморфофалус. По-рано единственият способ да се различат отделните видове от тази група е бил да се подуши растението и да се определи каква точно воня излъчват. Грудките, които са дали името „ямс” на растението, се явяват третите по популярност източник на въглехидрати в Индонезия след ориза и царевицата. А думата „амофофалус” в названието показва на формата на цвета – буквално то се превежда като „безформен пенис”.

9. Actaea pachypoda

 Actaea pachypoda носи и жизнерадостното название „очички на кукла”. Очевидно е, че впечатляващите „очички” са отровни. Едва няколко изядени плодчета могат да предизвикат моментална смърт. А и все пак само отчаян храбрец би се решил да изяде плодове, които го гледат...

8. Горчива краставица

 Momordica charantia, или горчива краставица, е тревиста лиана, разпространена по цял свят. Нейните плодове са кухи и имат брадавичеста повърхност. Обикновено те се ядат преди да узреят, защото по време на зрението пожълтяващият плод става все по-горчив. И все пак, когато напълно узрелият плод се разпука, вътре може да бъде открита сладка яркочервена сърцевина.

7. Гол човек

 Orchis italica, която наричат още и орхидея „гол човек”, може да се срещне практически навсякъде в средиземноморския регион. Тези цветя много популярни сред любителите на орхидеи, защото... е, най-малкото заради това, че листенцата приличат на голи човечета; какво чудно има тук? Растението има около 40 сорта, така че можете да си избере голо човече практически в която и да е разцветка и размер.

6. Насекомоядни растения

 Животните ядат растения. Това е напълно в реда на нещата. Но все пак има растения, които вървят против системата и отговарят на удара с удар. Насекомоядните растения примамват в капана си насекоми, паяци и дори малки бозайници и влечуги, след които ги потапят. Техните модифицирани листа задържат течност, в която има разграждащи плътта ферменти и химически вещества. Веднага след като жертвата попадне в капана, тя се плъзга по хлъзгавите стени, които не и позволяват да се измъкне. След неуспешните опити да се измъкне жертвата попада в течността, потъва в нея и растението я смила, за да си обезпечи хранителни вещества, които не са налични в почвата.

5. Живи камъчета

 Вие, разбира се, прекрасно знаете, че цъфтящи камъни няма. Но именно на това напомнят удивителните растения от рода литопс. Те могат да бъдат срещнати в каменистите и пясъчните пустини на ЮАР. Растенията са се адаптирали, за да напомнят външно на окръжаващите ги камъни. Тази форма им помага да оцеляват в регионите с малко валежи, тъй като малката площ на повърхността намалява изпарението. Литопсите са популярни домашни растения и често биват продавани като „цъфтящи камъни”.

4. Африканска хиднора

 Да се произвеждат собствени листа е така примитивно и скучно. Африканската хиднора е над това. Тя паразитира по другите растения, по-голямата и част е скрита под земята, а над земята се вижда само цвета. Луковицата на цвета се подава над земята и когато дойде времето за размножаване, се разтваря, демонстрирайки своята червена плът. В началото цветът се разтваря съвсем леко, за да могат в него да влязат пчелите. След това то задържа летящите насекоми в плен за няколко дни и ги пуска на свобода едва тогава, когато те напълно се покрият с полен.

4. Секвоя-албинос

 Помолете някое дете да нарисува дърво и вие ще видите кафяво стъбло и зелени листа. Всички знаят, че дървета са зелени. Всички, освен секвоята-албинос. Тези дървета са неспособни да произвеждат хлорофил, а без хлорофил те не могат да използват слънчевата светлина, за да произвеждат собствени хранителни вещества. За другите дървета това би било смъртна присъда, но секвоите имат способността да споделят корените си. Когато секвоята-албинос расте, тя трябва да се закрепи към кореновата система на друго дърво, за да може да извлича хранителни вещества от нея.

2. Червена басия

 Родината на венецоподобната басия е Евразия, но по някакъв начин тя се е добрала и до САЩ, където е получила прозвището „мексикански огнен плевел” или по-прозаичното „горящ храст”. Обикновено басията  може да се срещне в Япония, където нейните черни семена се наричат „хайверът на земята”.

1. Растение-целувка

 Psychotria elata е известна още и като „растение-целувка”. Един поглед е достатъчен да разберем откъде е дошло това название. Ареалът на растението е в джунглите на Централна Америка, но въпреки съблазнителния си вид то постепенно изчезва заради загубата на средата си на обитание. Такива устни биха стояли прекрасно на съперницата на Батман – Отровната Айви. Особено като се има предвид, че цветето произвежда халюцигенно вещество. Колкото и да е странно, самите „устни” не са листенцата. Цветът се показва през „устата”, целият покрит с жълта лепката слуз. Както се казва, красотата е на повърхността...

Превод от руски език: Александър Василев

Източник: www.sci-hit.com

Оценка 4.88 от 26 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ