+ Предложи публикация
16.09.2017

Тибетският подход за възпитанието на децата

 Има много полезни навици в процеса на възпитанието, които ни помагат да изградим пълноценна и самостоятелна личност, която да уважава своите родители. Има на какво да се научим от мъдрия тибетски народ. Основните правила на тибетското възпитание: Най-важното е да няма никакви унижения и физически наказания. Единствената причина, поради която възрастните бият децата, е тази, че те не могат да им отвърнат.

- Първи период: до 5 години

 С детето трябва да се общува „като с цар”. Нищо не трябва да се забранява, може само да се отвлича вниманието му. Ако детето прави нещо опасно, то направете тревожна гримаса и извикайте изплашено. Такъв език детето разбира прекрасно. През този етап от живота се полагат основите на активността, любознателността и интереса към света. Детето все още не е способно да изгражда сложни логически връзки. Например ако е счупило скъпа ваза, то не разбира, че за да се купи такава вещ, трябва много да се работи и да се спечелят пари. Наказанието за него е злоупотреба от позицията на по-силния. И вие ще го научите не да внимава и да пази от счупване вазата, а да се подчинява на по-силния. Необходимо ли ви е това?

- Втори период: от 5 до 10 години

 В тази възраст с детето следва да се отнасяме „като с роб”. Трябва да му поставяме задачи и да изискваме тяхното изпълнение. Може да налагаме наказания (но не физически). В този период интелектът се развива активно. Детето трябва да се научи да прогнозира реакцията на околните на неговите постъпки, да търси положително отношение към себе си и да избягва проявлението на отрицателното. В тази възраст не се притеснявайте да натоварвате детето със задачи.

- Трети период: от 10 до 15 години

 Как да общуваме с детето? Като равен с равен. Не равен, а именно „като с равен”, защото вие така или иначе притежавате повече опит и знания. Съветвайте се по всички важни въпроси с него, дайте му самостоятелност, насърчавайте я. Налагайте своята воля с „кадифена ръкавица” в процеса на обсъжданията, като му подсказвате или го съветвате. Ако нещо не ви хареса, то заострете вниманието на детето върху възможните негативни последствия и избягвайте преките забрани. През този период в детето се формират самостоятелността и независимостта на мисленото.

- Последен период: над 15 години

 Отнасяйте се към детето с уважение. Вече е късно да го възпитавате и за вас остава само да берете плодовете на своя труд.

Какви последствия могат да предизвика неспазването на тези правила?

- Ако потискате детето в ранна възраст, то вие ще подтиснете и жизнената му активност, интереса му към живота, неговия интелект. Ще го научите безкритично да се подчинява на грубата сила. Ще го превърнете в лесна жертва на най-различни негодници.

- Ако продължите да глезите детето след 5-годишна възраст, то ще израсне като инфантил, неспособен да се труди и изобщо да полага волеви усилия за постигане на целите си.

- Ако го покровителствате и след 10-годишна възраст, сякаш все още е малко дете, то ще порасне неуверено, ще бъде зависимо от по-самостоятелните си приятели, които не винаги ще могат да му оказват правилното влияние.

- Ако не уважавате детето след 15-годишна възраст, то никога няма да ви прости това и ще си тръгне при първа възможност. И то завинаги.

Превод за УЧИТЕЛИ БГ: Александър Василев

Източник: www.slovofraza.com

Оценка 4.87 от 30 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ