+ Предложи публикация
27.07.2018

Свети великомъченик Пантелеймон закриля пътниците и пази от наводнения

  На 27 юли православната църква почита Свети великомъченик Пантелеймон – закрилник на пътешествениците и по-малък брат на Свети Илия. Според народните представи Свети Пантелеймон също е покровител на летните бури, порои и наводнения. Затова често е наричан Воден Пантелей.

 Пантелеймон живял през ІІІ век в град Никомидия по време на император Максимилиян. Пантелеймон бил много милосърден. Получил голямо наследство от родителите си и се готвел да става придворен лекар. Светецът се грижел за бедните и често ги лекувал безвъзмездно. На иконите Свети Пантелеймон е изографисан като лечител, а през ІХ век при манастирите на негово име в Охрид и Преслав били създадени лечебници и медицински школи.

 Светецът-лечител бил подложен на жестоки мъчения заради вярата си. Но според преданието каквото и да правели - хвърляли го на диви зверове, горили го със свещ, пускали го по стръмни склонове в бурното море и го търкаляли в бъчва със забити отвътре пирони – той винаги оставал жив. Накрая, през 305 г императорските войници го посекли с нож, но какво било учудването им, когато вместо кръв от тялото му потекло мляко.

 В българските поверия Свети великомъченик Пантелеймон се приема за закрилник на пътниците и се вярва, че пази от наводнения. Празникът на светеца, наричан Пантелей, Пантелей пътник, Панталей, Воден Панталей, а още и Църна Паталея, се почита за предпазване от всякакви болести и злини. Много параклиси и аязма, наречени на светеца, се намират в Родопите, Странджа и Сакар. Те се посещават на празника му, когато жените раздават пити в негова чест, за да няма градушки и бури. На този ден прелетните птици се събират на ята и се подготвят за дълъг път към топли места. Оттук идва и названието на Пантелей Пътник. Денят се смята за тежък, лош, „хаталия“ и се тачи "за патило", "за лихо" (на лошо). Жените не трябва да подхващат никаква работа на този ден, за да е здраво семейството им.

 В миналото в Белоградчишко се е изпълнявало магическо извеждане на болестите шарка, чума и дифтерит от селото. Няколко циганки повеждали хората към "чужд топрак" и там закачали на дърво торба с прясна пита. Врачки и баячки не врачуват на празника, защото иначе светецът ще ги накаже. Смята се, че денят е подходящ за пътуване.

Оценка 4.89 от 27 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ