+ Предложи публикация
08.07.2016

Свещеникът, който станал музикант: няколко думи за Вивалди

 Антонио Вивалди е един от най-великите композитори, оставил на човечеството едно безсмъртно наследство. Жаждата в него да твори е била толкова силна, че без да обръща внимание на своите тежки недъзи, превъзмогвайки болката, той е работил с такава голяма енергия, каквато не е по силите дори и на здрав човек. 1678 е рождената година един от най-великите композитори Антонио Вивалди (AntonioVivaldi). Той се появил на този свят като  недоносено, слабичко бебе седмаче с хлътнали гърди, които впоследствие не му позволявали да диша нормално.

 Антонио наследил от баща си гъста ярко-рижава коса. Джовани Батиста Вивалди свирил в оркестъра на св. Марко и се славил като виртуоз на цигулката. Затова не е учудващо, че момчето следвало пътя на своя баща. Но докато го обучавал да свири на цигулка, бащата на детето, осъзнавайки, че заради болнавостта за него ще бъде трудно да си намери работа, решава да направи от сина си свещеник. За емоционалната натура на Антонио свещеническата служба била тежест. Веднъж, направо по времето на църковна меса, свещеникът се усамотил в сакристията, за да си запише мелодията за фуга, която му дошла наум. След това свещеникът се върнал на олтара, все едно нищо необичайно не се е случило. Католическата църква не могла да му прости това.

 Имало опасност с него да се заеме инквизицията, но за щастие Вивалди успял да се отърве от фатални последствия. Получил единствено забрана да служи меси и да влиза в някои италиански градове. Въпреки физическия недостатък, на работоспособността на Вивалди може да завиди всеки здрав човек. През 1713 г. Антонио бил признат за най-добрия цигулар във Венеция. За една година той пишел по няколко опери, сам се занимавал с тяхното поставяне на сцена и при това успявал да решава административните въпроси на театъра „Сант-Анджело”, в който работел. Освен всичко друго музикантът имал многобройни ученици, на които също трябвало да обръща внимание. Театрите от другите градове също канели Вивалди да поставя постановки.

 Музикантът станал първият, който въвел типа концерт за цигулка и оркестър. А знаменитите „Четирите годишни времена” влезли в съкровищницата на шедьоврите на световната музика. Но публиката е непостоянна и към края на живота му считали неговата музика за старомодна. През 1728 г. Антонио Вивалди се срещнал с император Карл VI, който бил така поразен от таланта на рижия свещеник, че го поканил да живее във Виена. Музикантът се съгласил. За съжаление, малко след пристигането на Вивалди във Виена, императорът умрял, а музикантът станал никому ненужен. Само след година Антонио Вивалди умрял в пълна нищета.

Превод от руски език: Александър Василев

Източник: www.sci-hit.com

Оценка 4.9 от 31 гласували
Създайте профил в УЧИТЕЛИ БГ - сайтът с най-много запитвания за уроци и курсове.
Регистрирайте се като:
Учител Треньор Детегледачка Детски психолог
Школа Училище Занималня Спортен клуб Детска градина, ясла Детски клуб, център
Родител / Обучаем


Създайте Ваш профил в сайта УЧИТЕЛИ БГ - над 150 000 родители и обучаеми на месец търсят индивидуални или групови уроци    Регистрирай се
Учители БГ използва бисквитки РАЗБРАХ